Во пролетта 2010 година, белите дробови на Атлантикот беа откажани поради зголемувањето на температурите

атлантски бели дробови

Дали некогаш сте чуле од белите дробови на планетата, осврнувајќи се на Амазон или други зелени области на планетата. Овие области се нарекуваат бели дробови кои се однесуваат на можноста да апсорбираат СО2 на планетата и со тоа да придонесат за почиста и поздрава животна средина за сите живи суштества.

Едно од белите дробови на оваа планета се наоѓа во регионот на Атлантикот околу тропскиот карцином. Ова белодробно подрачје е океанска област што ја ослободува планетата од голем дел од емисиите на СО2 предизвикани од луѓето. Дали престана да работи пролетта 2010 година?

Белите дробови на Атлантикот

Океаните можат да достигнат апсорбира големи количини на СО2 што ги испуштаме во нашите индустриски активности и отстранете го од циклусот, тонејќи го во жеден. Постои глобален баланс на јаглерод во кој, кога има многу јаглерод во атмосферата, тој има тенденција да се раствора во водата на океаните. Кој е проблемот со оваа појава? Кога се внесува премногу CO2 во океаните, тие се закиселуваат и, следствено, имаат бројни негативни влијанија врз морската флора и фауна. Најпознат случај е белење на корални гребени.

Па, студиите извршени за апсорпција на СО2 од океаните проценуваат дека тие се способни да апсорбираат помеѓу 40 и 50% од целиот јаглерод диоксид што се емитува од човечки активности од индустриската револуција. Овој мотор кој помага да се ослободи планетата од толку многу CO2, има и кревка рамнотежа што во голема мера зависи од глобалните температури.

апсорпција на CO2 во океанот

Постојат студии кои предупредуваат дека веќе половина век овие морски бели дробови што не ослободуваат од овие стакленички гасови и ги намалуваат сериозните ефекти и последици врз климата ја губат силата. Списание Научни извештаи, од групата „Природа“, објавена на 30 јануари 2017 година, студија која предупредува на степенот до кој зголемувањето на температурите предизвикани од природните феномени и човекот, може да предизвика океаните од прочистување на атмосферата до полнење со уште повеќе стакленички гасови.

Што се случи во пролетта 2010 година?

Поради зголемувањето на емисиите на стакленички гасови во атмосферата, глобалните температури не престануваат да се зголемуваат од година во година. Овој регион на Атлантикот познат како морски бели дробови игра основна улога: поминува северната екваторијална струја и онаа на Канарските острови, два од елементите на океанската жица што ја регулира климата во областа.

Сепак, во пролетта 2010 година, ова белодробно крило престана да работи поради големиот пораст на температурите заради последиците оставени од интензивниот феномен на Ел Нињо  кога не работи во текот на пролетта 2009 година, престана да апсорбира околу 2010 милиони тони СО420, т.е. 30% од вкупните емисии на стакленички гасови.

Атлантски бели дробови

Пролетта 2010 година, ефектите на Ел Нињо и повеќедецениската атлантска осцилација предизвикаа температурата на океанската површина во таа област да се искачува за 3,4 степени над нормалното и дека брзината на ветровите се промени, што наруши два од механизмите што ја регулираат апсорпцијата на СО2.

Како резултат на овој феномен, океанскиот механизам на белите дробови привремено се распадна, поради што не беше во можност да ги апсорбира 29 милиони тони СО2 помеѓу февруари и мај. Исто така, треба да се спомене дека во пролетта 2010 г. Во атмосферата се емитираат 1,6 милиони тони гасови на стаклена градина.

Региони каде имаше големи промени

Најзначајните промени беа концентрирани во регионот на северната екваторијална струја. Во таа област океанот емитувал во атмосферата во тие месеци околу 1,2 милиони тони СО2, кога е нормално дека апсорбира 22,4 милиони.

пораст на температурата

Трендот на зголемување на глобалните температури ги загрева површинските води на океаните. Ова предизвикува зголемувањето на интензитетот и фреквенцијата на екстремни временски настани. Ова може да ја загрози способноста на ова белодробно крило да ги намали ефектите на СО2 и да ги апсорбира.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.