Пролетта ќе биде потопла од нормалното

пролет 2017 година

Пролетта 2017 година е веќе започната и има предвидувања за температурите и времето што ќе бидат таму и што нè очекува. Иако почетокот е доста ладен, пролетта се проценува дека е потопла од нормалното.

Според податоците на Државната агенција за метеорологија (Аемет), на полуостровот има бура што ќе предизвика пад на температурите и појава на дожд и снег во многу провинции. Сепак, температурите и рамнотежата на водата се анализирани за предвидување на пролетта во споредба со минатата зима и се очекува прилично топла пролет.

Свиркајте над полуостровот

квичи над полуостровот

Според податоците на Аемет, со невремето што е на полуостровот нивото на снег ќе биде 300/400 метри на северо-запад. Четврток ќе биде најлошиот ден бидејќи фронтот ќе биде поактивен. Овој фронт предизвикува пад на максималните температури и се чини дека се врати зимата.

Покрај тоа, на овој изразен пад на температурите треба да го додадеме влезот на ветровите од западната компонента што ќе дуваат во силни интервали низ планините Кантабриа и крајбрежјето на Галиција и Кантабриа.

Почнувајќи од сабота, температурите полека ќе закрепнат повторно, иако тоа ќе го стори нерамномерно низ целиот полуостров.

Потопла од нормалната зима

зимата и пролетта беа и ќе бидат потопли од нормалното

Се навикнуваме да слушаме дека зимите се потопло и потопло. И ова се повеќе се потенцира од ефектите на климатските промени. Се повикуваме на зимата 2016-2017 година. Генерално беше топло со просечна температура од 8,5 степени. Овој просек е за 0,6 степени над нормалниот просек за оваа сезона, што ја прави тринаесетта најтопла зима од 1965 година и четврта досега во овој век.

Декември имаше потопол карактер поставувајќи ги своите температури во просек 0,6 степени над нормалното. Јануари испадна да биде постуден, достигнувајќи просечни температури 0,5 степени пониски од нормалните. Конечно, февруари беше еден од најжешките, достигнувајќи просечни температури над 1,6 степени од нормалното.

Меѓу најистакнатите епизоди на зимата, наоѓаме нарушување на многу студена воздушна маса од континентално потекло на 18 јануари, која траеше до 26-тите, а ги погоди полуостровот и Балеарските острови.

Што се однесува до најниските температури пронајдени во зима, наоѓаме мерења на станиците што одговараат на пристаништето Навацерада (Мадрид), со 13 степени под нулата на 18 јануари; до Молина де Арагон, 13,4 степени под нулата истиот ден; и до аеродромот во Саламанка, 10,9 степени под нулата на 19 јануари.

Од друга страна, анализирајќи ги највисоките температури пронајдени во зима, најтопло ги наоѓаме на Канарските острови, и на почетокот на декември и на средината на февруари, потенцирајќи ги 28,6 степени измерени во Тенерифе југ на 17 февруари; 28,3 степени на аеродромот во Фуертевентура на 2 декември; и 27,6 степени на аеродромот Гран Канарија на 3 декември.

Врнежи од дожд во зима

зимски врнежи од дожд

Уште еднаш имаме прилично сува зима во однос на врнежите, бидејќи просекот е 160 литри на метар квадратен, што е 20% под просечната вредност. Во текот на месеците декември и јануари врнеше многу помалку отколку во последниот месец февруари.

Додека декември беше со врнежи од дожд наоколу 42% под нормалното и јануари со 36% исто така под февруари беше доста влажен, достигнувајќи врнежи од дожд со 36% над просекот.

Во однос на хидролошката година, која започна на 1 октомври, се зема предвид дека, заклучно со 14 март, акумулираните вредности на врнежи се 5% под нормалните вредности. Климатските промени ги намалуваат врнежите и ги зголемуваат температурите на планетата и Шпанија е многу ранлива.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.