Пролетни плими и осеки

Пролетни плими и осеки

Плимата и осеката, тој феномен што ја прави плажата некогаш поширока, а друг пат помала. Ова се периодични движења на големи маси вода поради гравитационата привлечност што ја вршат Месечината и Сонцето на Земјата. Кога зборувате за плима, слушате за жив и припиен плима и осека. Кои се сите и од што зависи нивното постоење?

Ако ве интересира сето ова, тука ќе ги најдете сите информации за тоа како функционираат плимата и осеката, што се плима и кои се нивните видови. Дали сакате да продолжите со читање? 🙂

Плимата и нејзините циклуси

Формирање на плима во пролет

Месечината и Сонцето вршат дејство на гравитација на Земјата што ги тера овие маси вода да се движат циклично. Понекогаш гравитационата сила на привлекување дејствува заедно со инерцијата генерирана од ротационото движење на земјата и плимата е поизразена. Поради близината на Месечината во однос на нашата планета, дејството што го произведува врз водените маси е поголемо од оној на Сонцето.

Земјата се врти околу себе на секои 24 часа. Ако стоиме однадвор, можевме да видиме како нашата планета и месечината се усогласуваат еднаш на ден. Ова би сугерирало дека има приливни циклуси од еден на секои 24 часа. Сепак, тие се произведуваат во циклус од приближно 12 часа. Зошто се случува ова?

Кога Месечината е во вертикална зона на океан, таа ги привлекува водите и тие изгреваат. Ова е затоа што Земјата и Месечината формираат систем што се врти околу центарот на ротација. Кога тоа ќе се случи, на спротивната страна на Земјата, се случува ротационото движење што предизвикува центрифугална сила. Оваа сила Тој е способен да направи водите да се издигнуваат, предизвикувајќи го она што го нарекуваме плима. Спротивно на тоа, лицата на планетата наспроти Месечината, кои не влијаат на влечењето на гравитацијата, ќе имаат мала плима.

Плимата и осеката не е секогаш иста како што има некои фактори кои го одредуваат нејзиниот капацитет. Иако е познато дека циклусите помеѓу мала и плима се 6 часа, во реалноста не е баш така. Земјата не е направена само од вода. Тоа е дека има континенти, крајбрежни геометрии, профили на длабочина, бури, океански струи и ветрови што влијаат на плимата и осеката.

Alива и припиена плима и осека

Alива и припиена плима и осека

Како што бевме во можност да истакнеме, плимата и осеката зависи од положбата на Месечината и Сонцето. Кога тие се усогласуваат во однос на Земјата, моќта на гравитационата привлечност е поголема. Ова нормално се случува кога имаме полна или нова месечина. Оваа ситуација предизвикува плимата и осеката да бидат повисоки и се нарекуваат плима на пролет.

Од друга страна, кога Месечината, Земјата и Сонцето формираат прав агол, повлекувањето на гравитацијата е минимално. На овој начин е познато како приливна плима и осека. Ова се случува во периодите на депилација и опаѓање.

За да ги разјасниме сите овие концепти, ќе оставиме неколку дефиниции кои се многу корисни:

 • Плима или плима: Кога морската вода достигнува максимално ниво во рамките на плимата и осеката.
 • Ниска плима или мала плима: Кога нивото на водата на плимата и осеката ќе го достигне своето минимално ниво.
 • Време на плима: Инстант во кој плимата или моментот на најголема амплитуда на морското ниво се јавува во одредена точка.
 • Време на мала плима: Време во кое се појавува мала плима или помала амплитуда на нивото на морето во одредена точка.
 • Празнење: Тоа е периодот помеѓу плимата и осеката.
 • Растење: Период помеѓу плима и плима

Видови на пролетна плима

Постојат многу варијабли кои дејствуваат во плимата и осеката, и затоа, постојат неколку типови.

Пролетни плими и осеки

Плима плима и осека

Тие се познати како сигигии. Тие се вообичаени пролетни плими, односно оние што се случуваат кога земјата, месечината и сонцето се порамнети. Тогаш е кога привлечната сила е максимална. Ова се случува во периоди на полна месечина и млада месечина.

Рамноправни плими во пролет

Пролетни плими и нивно објаснување

Кога ќе се појават овие пролетни плими, се додава уште еден фактор за климатизација. Ова се случува кога starsвездите се усогласуваат на датуми близу до пролетната или есенската рамноденица. Тоа се случува кога Сонцето е целосно во рамнината на екваторот на Земјата. Во овој случај, плимата и осеката на пролетта се доста силни.

Еквинокцијални перигеи пролетни плими и осеки

Еквиноцијални перигеи приливи

Овој вид плима во пролет се јавува кога се појавуваат сите горенаведени и, покрај тоа, Месечината е во фаза на перигеј. Ова е кога плимата е поголема од кога било поради блискоста на Месечината со Земјата. Исто така, подредени Месечината, Земјата и Сонцето вршат голема гравитациона сила. Кога ќе се случат овие пролетни плими, најпогодените плажи се намалуваат за повеќе од половина.

Зошто нема плима и осека во Средоземното Море?

Ефект на плимата и осеката

Нешто што веројатно веќе го знаете е дека плимата и осеката во Средоземното Море е бесценета. Ова се случува бидејќи е скоро целосно затворено море.. Неговиот единствен „нов“ влез на вода е преку теснецот на Гибралтар. Бидејќи овој премин на вода е толку мал, тој не може да апсорбира голем број литри вода од Атлантскиот океан. Затоа, овој голем волумен на вода е задржан во теснецот. Овој факт го прави Теснецот да делува како славина што е затворена. Покрај тоа, се создава силна влезна струја, но не може да стигне до Медитеранот.

Може да се каже дека нема доволно време за Медитеранот да има плима и осека. Може да се цени малку во најизбраните сезони, но тие не се силна плима и осека. За време на празнењето, се случува спротивното и во теснецот се создава силен одлив кон Атлантикот.

Исто така, треба да се спомене дека, бидејќи е мало море, привлечноста на Месечината е помала. Постојат многу точки и брегови и достигнува само сантиметри.

Кабањелас 2016-2017

Кабањелас 2016-2017

Во 2016 година Алфонсо Куенка предвиде пролет со помалку дожд од нормалното. Покрај тоа, тој рече дека есента и зимата ќе бидат и посува. Во текот на 2017 година, врнежите од дожд ќе беа поситни, освен за време на Велигден и неговата околина.

Во ова предвидување, нашиот експерт кабажуелиста не погреши од 2016 и 2017 година се најсушните години забележани во историјата.

Се надевам дека можете подобро да разберете што значат плимата и осеката на пролетта и кои видови постојат. Сега мора да ги анализирате за да го примените наученото во пракса.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.