Пролетна рамноденица

Слика на краткоденица и рамноденица

Слика - Radiotierraviva.blogspot.com.es

Нашата планета никогаш не останува во иста позиција во однос на Сонцето: додека орбитира околу него и ротира на себе, можеме да уживаме дење и ноќе, како и различните промени што се случуваат низ како минуваат месеците.

Но, човечкото суштество отсекогаш имало потреба да именува сè, исто така и секогаш iousубопитниот ден во кој има исти часови светлина како и ноќта позната како рамноденица. Во зависност од годишното време во кое се појавува, велиме дека тоа е есенската рамноденица или пролетна рамноденица. Во оваа прилика, ќе разговараме за второто.

Што е рамноденица?

Слика на рамноденица

Ако земеме етимологија, рамноденицата е поим што доаѓа од латинскиот јазик, чие значење е „еднаква ноќ“. Но, кога зборуваме за феноменот, тоа не е целосно точно поради големината на сонцето и атмосферските карактеристики на планетата, кои предизвикуваат разлики во должината на денот на различни географски широчини. Така, дефиницијата на поимот е како што следува: периоди од годината во која се наоѓа кралската starвезда токму на рамнината на небесниот екватор.

Со него, се случува спротивната годишна промена на сезоната во секоја копнена хемисфера.

Кога се случува тоа?

Рамнодениците се јавуваат помеѓу 20-ти и 21 март и помеѓу 22 и 23 септември. Во случај на северната хемисфера, пролетта започнува во тие денови од третиот месец, а есента во тие денови од септември; токму спротивното на јужната хемисфера.

Која е пролетната рамноденица?

Локација на пролетната рамноправна точка

Слика - Викимедија / Навелеганте

Пролетната рамноденица е едно од најочекуваните периоди во годината. Тоа е моментот кога ја оставаме зимата зад нас и можеме да уживаме во повеќе температури кои ќе станат сè попријатни. Но, зошто се случи тоа? Кое е научното објаснување за овој феномен?

За да одговорите на ова прашање, потребно е да имате одредено знаење за астрономијата, и тоа е пролетната рамноденица се јавува кога Сонцето поминува низ првата точка на Овенот, што е точка на небесниот екватор каде што кралот starвезди во своето очигледно годишно движење низ еклиптичниот - максимален круг на небесната сфера што укажува на очигледниот тек на Сонцето во текот на една година од југ кон север во однос на екваторијалната рамнина.

Работите можат да станат малку комплицирани, бидејќи првата точка на Овен, како и првата точка на Вага - точката низ која поминува вездата на рамноденицата од 22-23 септември - не се наоѓа во со theвездијата што ги именуваат. поради движењето на прецесијата, што е движење кое го доживува оската на ротација на планетата. Поточно, точката што нè интересира овој пат е на 8 степени од границата со Водолија.

Дали секогаш се случува на исти датуми?

Да, се разбира, но не во исто време. Всушност, додека во 2012 година се случи на 20 март во 05:14 часот, во 2018 година тоа ќе биде на 20 март во 16:15 часот.

Што се случува за време на пролетната рамноденица?

Ханами, во Јапонија, неколку дена да ги види цветаните сакури

Слика - Фликр / Дик Томас Johnонсон

Покрај она што го коментиравме погоре, во текот на тој ден и деновите потоа, многу земји ги слават своите пролетни фестивали. Тоа е многу посебно време од годината што се повторува на секои дванаесет месеци, и затоа се покажа како совршен изговор за уживање.

Ако сакате да знаете некои од најважните, еве список:

 • Јапонија: во јапонската земја се слави Ханами, кои се фестивали за набудување и размислување за убавината на цвеќето на јапонските цреши или сакура.
 • Кина: се јавува точно 104 дена по септемвриската краткоденица. Во текот на тој ден им оддаваат почит на предците.
 • Полонија: Во текот на 21 март тие изведуваат парада каде што не недостасува сфингите на божицата Марзана, што е поврзано со обреди поврзани со смртта и преродбата на природата.
 • Мексико: на 21 март многу луѓе се облекуваат во бело за да одат на различни археолошки места за да се ревитализираат.
 • Уругвај: втората сабота во октомври дефиле на украсени приколки привлечени од коњи шетаат по улиците.

Како влијае на нас мартовската рамноденица?

Поларните мечки се будат од хибернација со мартовската рамноденица

За да завршам, ќе ви кажам како рамноденицата што се случи во март влијае врз нас, бидејќи тоа го прави на различни начини: Овде, на нашата сакана планета, важни работи се случуваат тој ден, што се:

 • На Северниот пол започнува ден што ќе трае шест месеци.
 • Ноќта што ќе трае шест месеци започнува на Јужниот пол.
 • Пролетта започнува на северната хемисфера, која се нарекува пролетна или пролетна рамноденица.
 • Есента започнува на јужната хемисфера, која се нарекува есенска или есенска рамноденица.

Се надеваме дека уживате во пролетната рамноденица 🙂.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.