Што е притока

Кога правиме хидрографски студии, го земаме предвид соединувањето на некои реки со други. Првично, кога ќе се приклучат една или повеќе реки, се разгледува притока таа река што има помало значење. Сепак, ова има многу исклучоци, како што ќе видиме низ целата статија.

Во оваа статија ќе ви кажеме што е притока и кои карактеристики се сметаат за именување на река која е притока на друга.

Што е притока

Истегнувања на реки

Кога една или повеќе реки се спојуваат, нормално, помалата се смета за притока. Важноста на една или друга река лежи во големината на протокот, должината или површината на нејзината сметка. Оној со помал проток, должина или помало броење ќе биде притока во речен спој. Сепак, тоа не е секогаш така. Можеме да видиме неколку примери како што е реката Мисисипи, чија притока е реката Мисури и тој е подолг 600 километри и има слив трипати подолг.

Ги наоѓаме и реките Мињо и Нарчеа кои се пократки и со помал проток од нивните притоки, Сил, соодветно на Налон. Сите овие исклучоци нè тераат да видиме дека важноста на една река е скоро секогаш прашање на топонимија, односно нема непобитна логика за тоа која река е главна, а која е нејзина притока.

Термините што се користат за означување на статусот на притоката во однос на главниот проток се обично: лева или десна притока, лева или десна притока. На овој начин можеме да знаеме во кој дел е вклучена реката од помало значење во поголемата. Она што го прават овие термини е дефинирање, од перспектива на водите што ја дадоа, долната падина во однос на насоката во која се движи речниот тек.

Како се распоредени притоките?

Притока на реките

Кога зборуваме за главната река и сите нејзини притоки, мора да сортираме од оние што се најблиску до изворот на реката до оние кои се најблиску до устието. Тие обично се распоредени во хиерархија. Имаме притоки од прв ред, втор ред и трет ред. Притоката од прв ред е најмала по големина. Вториот ред е оној што е составен од две или повеќе притоки кои го придружуваат првиот ред и се комбинираат за да го формираат. Третиот поредок е најважен и најголем.

Друг начин за нарачување и организирање на притоките на една река е од устието до изворот. На овој начин ќе му дадеме дендритска структура. Повеќе применлив начин да ги користите двата методи е да ги поделите по страни: притоки кои пристигнуваат од лево или од десно се додека главата или изворот не им е во правец на устието на главната река. Ова е начин за класифицирање на притоките кои имаат врска со флувијалната асиметрија на реките при сливот на две или повеќе од нив. Постојат некои реки што се влеваат во главната река откако поминале долги растојанија.

Отсекогаш се зборувало дека изворот на река започнува од планината и завршува во морето. Ова не мора да биде секогаш случај. Во случај на реки кои се притоки на други главни, откриваме дека устата не завршува во морето, туку во корито на друга река што го храни протокот. Вообичаено е да се видат реки на северната хемисфера чиј главен брег е лево и со устата формира многу остар агол. Повеќето реки кои се притоки на друга на десниот брег формираат агол скоро секогаш исправен. Сите исклучоци се должат на карактеристиките на релјефот.

Што е ефлуент?

Ефлуент

Исто како што дефиниравме што е отпад, мора да кажеме што е отпад. Тоа е токму спротивното. Тоа е природна или вештачка диверзија што излегува од главната струја на поголема река преку помала. Во повеќето случаи, кога се појавува природен отпад, тоа се случува во области близу до речните делти. Постојат и случаи во кои, поради релјефот, може да се појави и во други делови на реката. Некои примери за нив се реката Касикиаре во однос на Река Ориноко.

Почесто е да се види дека отпадните води се од вештачко потекло со цел да се искористи водата за земјоделство и сточарство. Ова создава канал за водоснабдување во региони кои се релативно оддалечени од главното корито.

Истражувања и студии

Во последниве години се појави на виделина можноста дека реката Амазон може да има некои притоки на подземни нивоа. Овие притоки датираат од пред многу години и патуваат километри. Постои студија спроведена од научници во Бразил, која дошла до заклучок дека пред многу, многу години постоела подземна река во должина од околу 6000 километри и се наоѓа илјадници метри под земја.

Овие студии ќе бидат извршени во различни бунари за нафта што се користат од 70-тите години. Благодарение на дупчењето се покажа дека има движења на 4000 метри под реката. Оваа подземна река се викаше Хамза и беше именувана во чест на директорот на сите истраги и, пак, може да биде оној кој даде идеја дека може да има движења на вода под земјата. Тој се погрижи да го потврди постоењето на оваа река и со целосна сигурност може да се каже дека целата дождовна шума на Амазон се храни со вода од два сливови: реката Амазон и реката Хамза.

Како што можете да видите, притоките на една река не мора да бидат строго помали, со помал проток или помала големина на сметката, туку повеќе зависат од други фактори на климатизација за ова. Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа што е притока и колку е важна за хидрогеографијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.