Природни сателити

Природни сателити

Кога зборуваме за целиот сет на соларен систем ние треба да се однесуваме не само на планетите, туку и на природни сателити. Природен сателит е не-вештачко небесно тело кое орбитира околу друг. Сателитите се нормално помали по големина од телото по кое постојано кружи. Ова движење се должи на привлечноста што ја прави силата на гравитацијата на поголемото тело врз помалото. Тоа е причината зошто тие почнуваат да кружат постојано. Истото важи и за орбитата на земјата во однос на сонцето.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики и curубопитства на природните сателити.

Природни сателити во Сончевиот систем

природни сателити Месечината

Кога зборуваме и за природен сателит обично се нарекува со заедничко име на месечини. Бидејќи го нарекуваме нашиот сателит Месечина, другите сателити на други планети се нарекуваат со истото име. На пример, често се вели „месечините на Јупитер« Секојпат кога ќе го користиме терминот Месечина, тој се однесува на небесното тело што се движи околу друго тело во Сончевиот систем, иако тоа може да го стори околу џуџестите планети, како и внатрешни планети, На Надворешни планети па дури и други помали тела како на пр астероиди.

Сончевиот систем е составен од 8 планети, 5 Ситни планети, комети, астероиди и барем околу 146 природни сателити на планети. Најпознатото од сите е нашето познато како Месечина. Тој е единствениот сателит на планетата Земја. Ако почнеме да го споредуваме бројот на сателити помеѓу внатрешната и надворешната планета, гледаме голема разлика. Внатрешните планети имаат многу малку или немаат сателити. Од друга страна, остатокот од планетите познати како надворешни планети имаат неколку сателити поради нивната голема големина.

Бидејќи сите овие природни сателити беа откриени малку по малку, тие добија различни имиња. Повеќето од овие имиња потекнуваат од грчката и римската митологија. На пример, една од месечините на Јупитер е позната како Калисто.

клучните карактеристики

Toе анализираме кои се карактеристиките што ги имаат овие небесни тела. Прво на сите е тоа тоа мора да биде цврсто небесно тело. Нема природни сателити кои се составени од гасови како во случајот на гасни гиганти. Сите природни сателити се составени од цврсти карпи. Најнормално е што тие немаат своја атмосфера. Бидејќи се толку мали, овие тела не водат соодветна атмосфера. Фактот да се има атмосфера би предизвикал различни промени во динамиката на Сончевиот систем.

Ние знаеме дека тие постојат вкупно околу 146 природни сателити во Сончевиот систем. Прашањето што научниците честопати си го поставуваат е како тие остануваат во своите орбити и не зумираат или не се приближуваат премногу до планетите околу нив. Ова е местото каде што се повикуваме на претходно споменатото. Ова се должи на гравитационото влечење. И, тоа е што, примитивните планети почнаа да растат и да се развиваат, тие се здобија со гравитационо поле кое е во состојба да ги држи другите тела близу една до друга. Гравитацијата не го прави небесното тело да се приближува до другото, туку предизвикува да орбитира околу него.

Ова е истата работа што се случува со нашата планета околу сонцето. Небесно тело се движи околу поголемо тело додека се движи со постојана брзина. Формирањето на природен сателит се должи на различни процеси што се случуваат во Сончевиот систем. Некои од нив се формирани од облаци на гас и прашина што се најдоа околу планетите во текот на првите години од нивното формирање. Фактот дека тие беа близу до планетата предизвика самата гравитација да ги поврзе честичките заедно за да формира сателит.

Тие не се сите со иста големина. Ние наоѓаме некои кои се поголеми од Месечината и други многу помали. Најголемата Месечина има дијаметар од 5.262 километри и се нарекува Ганимед кој му припаѓа на Јупитер. Како што може да очекувате, најголемата планета во Сончевиот систем требаше да биде домаќин и на најголемиот сателит. Ако ги анализираме орбитите, гледаме дека тие се редовни или неправилни. Не се сите поправени. Што се однесува до морфологијата, се случува истото. Постојат некои тела кои се сферични, додека други имаат прилично неправилна форма. Ова се должи на процесот на неговото формирање. Тоа се должи и на брзината на истата. Оние тела кои брзо се формирале се здобиле со неправилна форма од оние што се формирале побавно.

Истото важи и за орбитата и временскиот период. На пример, месечината трае околу 27 дена за да ја обиколи Земјата. Во својот колега, од Ганимед завршува со вртење за 7.16 дена, и покрај фактот дека планетата Јупитер е многу поголема од Земјата.

Видови природни сателити

Сателити на Јупитер

Според орбитите што ги има секој од нив, постојат неколку видови сателити:

  • Редовни природни сателити: Тие се оние тела што се вртат околу поголемо тело во иста смисла како што се врти околу сонцето. Односно, орбитите имаат исто чувство иако едната е многу поголема од другата. Како пример, месечината ротира од исток кон запад и вашата планета го прави истото. Затоа, тој е редовен сателит бидејќи е во директна орбита околу најголемото тело.
  • Неправилни природни сателити: тука гледаме дека орбитите се многу далеку од нивните планети. Објаснувањето за ова може да биде дека нивната обука не била спроведена во нивна близина. Ако не, овие сателити може да бидат „заробени“ од гравитационото влечење на планетата, особено. Може да има и потекло што ја објаснува оддалеченоста на овие планети. Тоа е дека тие некогаш би можеле да бидат комети кои влегле близу до орбитата на една џиновска планета. Овие неправилни сателити имаат многу елипсовидни и наклонети орбити.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за природните сателити и нивните главни карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.