Кои се природните катастрофи кои најмногу влијаат на светот?

Оштетена од земјотрес

Природните катастрофи, како што се земјотресите или тропските циклони, се дел од планетата на која живееме. Еден постојано се произведува некаде во светот. Иако многу пати тие не предизвикуваат сериозна штета, од време на време нивниот интензитет е таков што предизвикува значителни загуби.

Во новото издание на Атласот на човечката планета на Заедничкиот истражувачки центар на Европската комисија, откриено е дека бројот на луѓе што живеат во сеизмички подрачја е само зголемен, до тој степен што проценува дека има 2.700 милијарди кои се изложени само на земјотреси.

Сеизмички бранови

Атласот, кој ги опфаќа шесте најважни природни опасности, а тоа се земјотреси, вулкани, тропски ветрови од циклони, бранови на циклони и поплави, ја испитува изложеноста на луѓето на овие појави и нивната еволуција. во последните 40 години. Така, тие беа во можност да потврдат дека многу луѓе се изложени на сеизмичка активност, дури и повеќе отколку на цунами или каква било друга опасност. Бројот на луѓе кои живеат во сеизмички зони се зголеми за 93% во овие четири децении, од 1,4 милијарди во 1975 година на 2,7 милијарди во 2015 година.

Во Европа, повеќе од 170 милиони луѓе се потенцијално изложени на земјотреси, што претставува четвртина од вкупното население. Во Италија, Романија и Грција, процентот на изложено население над вкупното население надминува 80%. Но, земјотресите не се единствениот проблем за Европејците: единаесет милиони од нив живеат на 100 километри од активниот вулкан, чии ерупции можат да влијаат на домувањето, воздушниот транспорт и дневната рутина.

Поплави во Јапонија

На цунами влијаат на многу крајбрежни региони, особено во Азија и особено во Јапонија, што е местото каде што најчесто се произведуваат од Кина и САД. Од друга страна, поплавите се најчеста природна катастрофа во Азија (76,9% од светското изложено население) и во Африка (12,2%).

Ветровите од тропски циклон се закануваат на 1.600 милијарди луѓе во 89 земји600 милиони повеќе отколку во 1975 година. Во 2015 година, 640 милиони биле изложени на особено силни циклонски ветрови, особено во Кина и Јапонија. Во Кина, 50 милиони се изложени на невреме како резултат на овие циклони, што е раст од скоро 20 милиони во последните четири децении.

Оштетен дом во Флорида по ураганот Катрина

Оваа глобална анализа е многу важна, бидејќи ни помага подобро разберете како различните феномени влијаат на светот. Исто така е корисно за владите на различни земји да преземат ефективни мерки за заштита на нивното население.

Можете да ја прочитате студијата овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Рере dijo

  Мириса на

 2.   елвер гала рга dijo

  ГЕЛЕ ОВО нема повеќе информации ако мачка умре

 3.   елвер гала рга dijo

  ГЕЕЛЕ ВО ОВО нема повеќе информации ако мачка умира од просјасјсјсјсјсјјшјсјка ЛВГО ГЕЕКЈФВЕИЈФ