Примитивна атмосфера

Примитивна земја

Атмосферата што ја опкружува нашата планета не секогаш го имала сегашниот состав. Од почетокот на формирањето на нашата планета примитивна атмосфера неговиот состав се менува со текот на времето во зависност од карактеристиките на планетата и условите на животната средина. Знаеме дека атмосферата не е ништо повеќе од слојот на гасови што го опкружува небесното тело и дека ги привлекува силата на гравитацијата. Тие ни помагаат да се заштитиме од ултравиолетовото сончево зрачење, да ја контролираме температурата и да спречат метеорити да влегуваат во нашата планета.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за примитивната атмосфера и за тоа како е создадена.

Примитивна атмосфера

примитивна атмосфера на планетата

Зборуваме за збир на гасови кои се опкружени со нашата планета бидејќи ги привлекува дејството на гравитацијата. Тоа е слој гас што нè штити од сонцето и дека без него животот не би се развил како што го знаеме. На нашата планета, атмосферата во моментов е составена од азот, јаглерод диоксид, кислород и аргон. Во помала мера, се состои од вода, која е таа што формира облаци и други соединенија како што се прашина, полен, респираторни остатоци и реакции на согорување. Знаеме дека нашата атмосфера е повеќе од гасови, прашина и вода. Ако во оваа атмосфера животот на земјата не би бил можен.

Главната мисија е да се заштитиме од ултравиолетовото сончево зрачење и да ја контролираме неговата температура. Покрај тоа, тоа ни помага да спречиме влез на големи метеорити на нашата планета. Знаеме дека не се сите атмосфери на планетите што го сочинуваат Сончевиот систем. Постојат некои кои се подлабоки како што е оној на Сатурн, кој Од базата до последната етапа има 30.000 XNUMX километри. Од друга страна, онаа на нашата планета е трипати помала, длабока околу 10.000 километри.

Слоеви на атмосферата

моментална атмосфера

Вистината е дека атмосферата дефинира многу површински услови со кои се среќаваме. Сите тие се различни. Нашата атмосфера има 4 различни слоеви. Имаме тропосфера која е богата со кислород, водена пареа. Во него се појавуваат повеќето метеоролошки феномени за кои знаеме, вклучувајќи дождови, ветрови и снег. За да ја достигнете оваа надморска височина на крајот од тропосферата, потребен ви е специјализиран авион, способен да достигне големи височини.

Вториот слој на атмосферата е познат како стратосфера. Тоа е суво место каде нема метеоролошки појави. Авионите не можат да стигнат таму бидејќи нема доволно воздух за да ги поддржи. Сепак, балони со топол воздух можат да дојдат. По нив следи мезосферата. Тоа е слојот низ кој поминуваат shootingвезди што пукаат. Кога сакаме да ги видиме типичните ловени, мора да знаеме дека тие минуваат низ мезосферата. Тие се метеороиди кои се распаднале во претпоследната фаза од атмосферата и минуваат тука.

Термосферата е претпоследен слој на Земјината атмосфера во која се појавуваат Северните светла и се врти околу шатлите. Конечно, тука е егзосферата. Тоа е оној што, заедно со другите слоеви, нередовно го штити животот на земјата. Неговата главна функција тоа да се заштитиме од гама зраците што доаѓаат од сонцето.

Создавање на примитивна атмосфера

Примитивната атмосфера создаден е пред околу 4.500 милијарди години. Процесот на формирање на примитивната атмосфера може да се подели во 4 фази. Првото нешто што треба да се има на ум е дека тоа не било секогаш идеално опкружување за формирање на живот. Нашата планета ја немаше оваа идеална средина за развој на животот. Земјата пред 4.500 беше многу геолошки активна планета. Имаше големи вулкански еманации кои беа одговорни за создавање на примитивната атмосфера. Оваа атмосфера беше составена од водена пареа, јаглерод диоксид, сулфур и азот. Во овој момент од формирањето на раната атмосфера, кислородот беше едвај присутен и океаните не постоеја.

Во втората фаза на формирање гледаме дека, како што се лади планетата, водената пареа може да се кондензира и да се известува во океаните, бидејќи врнеше долго време. Како што паѓала водата, јаглерод диоксидот реагирал со карпи во земјината кора и создал карбонати. Овие карбонати се неопходни за формирање живот и морињата да бидат солени, како што е случај денес.

Третата фаза се одвива пред приближно 3.500 милијарди години. Тука се појавуваат бактериите, тие се способни за фотосинтеза. Велејќи, овие бактерии се способни да произведуваат кислород. Ова производство на кислород го олесни развојот на животот во морската средина. Откако атмосферата имала доволно кислород, започнала четвртата фаза. Во оваа фаза ја наоѓаме атмосферата и множеството на многу варијабли на животната средина кои се одговорни за создавање на неопходните услови за еволуција на големите организми. Од целата оваа еволуција, се раѓаат животни способни да дишат воздух.

Промени во составот

Различни композиции од примитивната атмосфера до владеењето на нашата планета во зависност од геолошкиот период во кој се наоѓаме. Станува збор за композиции кои варираат помеѓу атмосферата со намалување на процентот на кислород пропорционално на остатокот од гасовите. Азот отсекогаш бил присутен бидејќи е гас што се смета за инертен бидејќи не реагира или многу му е тешко да реагира.

На овој начин, успеваме да ја достигнеме сегашната атмосфера што содржи гасови создадени во секоја од претходните фази за кои разговаравме. Овие гасови се чуваат во континуирано движење со дејство на ветровите и дождовите. Главниот мотор на ветерот се сончевите зраци што доаѓаат од сонцето и предизвикуваат промени во нивната густина. Благодарение на оваа атмосферска динамика, луѓето и другите живи организми можат да дишат. Без овие гасови немаше да има живот на планетата.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за примитивната атмосфера и нејзиното формирање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.