Предности на одржливиот развој

одржливост

Концептот на одржлив развој се здоби со популарност пред околу три децении, особено во 1987 година, кога беше користен во извештајот на Брунтланд на Светскиот совет за животна средина „Нашата заедничка иднина“, кој го дефинираше како задоволување на сегашните потреби без да се загрозат идните потреби. Има многубројни предности за одржлив развој долгорочно

Ова е причината зошто ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме за предностите на одржливиот развој, неговите карактеристики и важност.

Што е

придобивките од одржливиот развој

Одржливоста е концепт да не се троши повеќе од она што е достапно. Ова значи дека Ако сакаме да ги заштитиме нашите природни ресурси и животната средина, мора да размислиме што консумираме.

Животната средина е физичкиот простор околу нас, вклучувајќи ја и земјата и водата. Важно е да се грижиме за тоа, инаку наскоро ќе биде готово. Еден начин да се заштити животната средина е да се користат обновливи извори на енергија како соларна енергија или турбини на ветер наместо фосилни горива како јаглен или нафта кои го загадуваат воздухот и ги уништуваат екосистемите.

Агенда на Обединетите нации 2030 за одржлив развој

На 25 септември 2015 година, сите земји-членки на Обединетите нации го усвоија Агендата за 2030 година на Генералното собрание на Обединетите нации.

Ова е нов глобален развоен „акционен план“ заеднички развиен од 193 светски лидери и усвоен како резолуција од 189 земји-членки. Воспоставува 17 цели за одржлив развој (SDGs) насочени кон искоренување на сиромаштијата, борба против нееднаквоста и неправдата и справување со климатските промени до 2030 година.

Агендата поставува конкретни цели и активности што треба да ги постигнат владите, меѓународните организации, граѓанското општество и поединците. Таа се заснова на искуствата и очекувањата на луѓето во светот, кои тесно ги консултиравме при подготовката на агендата.

Целите за одржлив развој се амбициозен и далекусежен збир на развојни цели, од искоренување на екстремната сиромаштија и глад до создавање работни места и намалување на нееднаквоста.

Одржлив развој или економски раст

reciclaje

Светската економија мора да разговара што е поважно: одржлив развој или економски раст. Во минатото фокусот беше ставен на економскиот раст. Тоа значи дека компаниите ги игнорираат еколошките и социјалните трошоци на производството со цел да постигнат поголем поврат на инвестицијата.

Сепак, ова веќе не е практична одлука со оглед на непоправливата штета што овој модел ја предизвика во еколошката и социјалната сфера во последните години. На пример, некои компании почнаа да преземаат чекори за одржливост да ги направат своите бизниси позелени и да привлечат клиенти заинтересирани за овие теми.

Сепак, тоа е еден од најголемите предизвици што треба да се надминат бидејќи ги става лидерите на крстопат помеѓу добивање повеќе работни места и почитување на одржливоста.

Технологијата е клучна за раст и одржливост. Како човечки суштества, имаме одговорност да обезбедиме одржливо користење. Најдобар начин да го направите ова ја едуцира следната генерација за тоа како да се користат сите нови технологии за да имаат корист на планетата и на другите.

Предности на одржливиот развој

целите и придобивките од одржливиот развој

Прегледот на силните и слабите страни на одржливиот развој ни овозможува подобро да одговориме на ова прашање, истовремено помагајќи ни да ги разбереме различните димензии на концептот. надвор од нејзината симплистичка и идилична дефиниција, која всушност е нецелосна.

Меѓу доблестите на одржливиот развој, очигледно мора да ги споменеме неговите цели, можеби утописки, но во исто време неопходни за спас на планетата од голема криза. За да го направите ова, тој предлага одржливо решение кое ги усогласува економските, социјалните и еколошките аспекти.

Разгледувањето на некој од овие проблеми во изолација, порано или подоцна ќе не доведе во ќорсокак. Напротив, грижа за животната средина и нејзините ресурси без откажување од социјалниот и економскиот напредок е синоним за одржливост и може да избегне катастрофални последици.

Пролиферацијата на одржливи производи и услуги ја има предноста во создавањето подобар свет за сите, не само поодржлив, туку и поетички. Во средина која се движи кон одржливост, владите мора да бидат одговорни и граѓаните да бидат подобро информирани и да поставуваат важни прашања како потрошувачи.

Недостатоци на одржливиот развој

Една од главните пречки за примена на одржливи политики е двојството што постои помеѓу потребата за решенија и стратегии кои ги надминуваат националните граници, бидејќи ова е соработка што не се случува денес, а уште помалку знак за перспективна иднина.

За жал, сегашните модели на светско производство и потрошувачка се спротивни на насоката што ја бараат политиките за одржлив развој. Сепак, златото не е она што блеска, а има многу негативност во одржливата политика.

Самото управување мора да се соочи со постојана неизвесност, бидејќи многу аспекти мора да се соберат за да се постигнат резултати со кои се постигнува посакуваната одржливост.

Исто така, дури и алатките што се сметаат за поодржливи, како што се органското земјоделство или обновливата енергија, имаат мноштво недостатоци што треба мудро да се надминат за навистина да помогнат да се постигне одржливост.

Така, додека одржливиот развој може да помогне да се искорени глобалната сиромаштија, да се прилагодат социјалните нееднаквости, да се задоволат човечките потреби поправедно и да се преориентира технологијата за да се почитува планетата и да се обезбеди нејзината долгорочна одржливост, има и недостатоци.

Меѓу другото, потребната промена на начинот на размислување би им наштетила на големиот бизнис, што би значело дека ќе бара радикална промена во општеството, промена толку голема што е тешко да се поверува дека ќе се случи.

Целта на теоријата на одржлив развој не е да се злоупотребува природата и човекот, ниту да се претвори економијата во алатка за збогатување на неколкумина, парадигма која денес нè повикува да сонуваме и, се разбира, да се стремиме да го постигнеме. оваа цел.цел. Можен е подобар свет.

Како што можете да видите, одржливиот развој може да се постигне ако сите работат заедно. Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за предностите на одржливиот развој и неговата важност.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.