Дождовната сезона ќе трае неколку дена

дождовната сезона влијае на Шпанија

Овие денови уживавме во многу пријатни и пролетни температури дури и во зима. Ова се должи на постоењето на антициклон што ги натера ветровите и студот да заминат во скоро цела Шпанија.

Сега, со ветрот и падот на притисокот, Доаѓаат денови кога повторно ќе имаме студ, дождови, па дури и снег. Како невремето ќе влијае на Шпанија?

Дождовна бура што ќе трае уште неколку дена

Деновиве притисоците ќе продолжат да опаѓаат и тоа ќе влијае на режимот на ветрови и дождови што во голем дел од полуостровот ќе предизвикаат лошо време. Со падот на притисокот, ветровите обично се придружени со ладни воздушни маси што ги намалуваат термометрите.

Според Државната агенција за метеорологија (Амет), на полуостровот ќе има промени со пристигнување на студена воздушна маса од повисоки географски широчини. Кога паѓаат притисоците, се формираат бури и сето тоа носи атмосферска нестабилност. Во овој случај, нестабилноста ќе се прошири низ Медитеранот и се најавуваат обилни врнежи од дожд и снег, придружени со силни налети на ветер.

Нивото на снег првично ќе биде високо околу 800/1000 метри а попладне ќе се искачи до 1.200 / 1.400 метри. Најголемите врнежи од дожд ќе се одржат во Валенсија, источниот крај на Кастилја Ла Манча и Мурсија.

За утре вторник

За утре вторник, врнежите ќе се преселат на југоисток од Полуостровот на поинтензивен начин и нивото на снег ќе биде над 1.200 / 1.500 метри. Alsoе имаат и силни налети на ветер придружени со врнежи.

Од среда е кога невремето ќе остане во Кадискиот Залив и ќе стане нешто постабилно и ослабено. Causeе предизвика одредени врнежи иако послаби и може да траат до петок.

 

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.