Конвертирање на стакленички гасови во камења, ефективна мерка за спречување на глобалното затоплување

Стакленички гасови

Секое човечко суштество сака да има сè што е потребно за да може да живее добро, сега и засекогаш, што е сосема логично. Но, ако земеме предвид дека оние од нас кои живеат во таканаречените „земји од првиот свет“ се луѓе кои чувствуваат добра потреба и прават работи што загадуваат, како што се управување со возила што работат со бензин или дизел, или фрлање отпад во морињата наместо нив Со нивно рециклирање, немаме друг избор освен да најдеме ефикасни начини да го зауздаме, или барем да го забавиме, глобалното затоплување.

Една од неодамна откриените е онаа што ја предложи швајцарската компанија Климеворкс, која заедно со Рејкјавик енерџи, ќе започне да вади јаглерод диоксид од воздухот во Исланд со намера да го трансформира во карпа под површината.

Проектот, поддржан од Европската унија, се состои од закопајте 50 тони јаглерод диоксид од атмосферата за една година користејќи вентилатори и вселенски хемикалии. 50 тони СО2 е приближно она што едно американско семејство го емитира во атмосферата за дванаесет месеци и имајќи предвид дека сме на пат кон десет милијарди човечки суштества, без сомнение овој експеримент може да биде многу интересен начин ефектите од глобалното затоплување. Понатаму, тоа е еколошки бениген метод.

Гасот се раствора во вода и се испраќа околу 1000 метри под земја, каде што компанијата Рејкјавик енергија Тој вели дека јаглеродот реагира со карпа од базалт и се претвора во камен во текот на околу две години. Единствениот проблем е трошокот: вадењето на секој тон бензин ќе чини стотици долари. Сепак, директорот и основач на Климатски работи Тој рече дека во моментот го прават тоа од мал обем, но дека целта е да можат да го сторат тоа од големи размери. Кога тоа може да се случи, трошоците сигурно ќе се намалат.

Исландски терен

Што мислеше за оваа мерка? Дали мислите дека навистина ќе работи?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.