Кои се трансформативните грешки и како се формираат

Дефекти на континентална трансформација

Денес ќе разговараме за аспект поврзан со тектоника на плочи: трансформирање на грешки. Неговото постоење условило формирање на многу видови релјефи и е од големо значење во геологијата. Во овој пост ќе научите што е дефект на трансформацијата и како се генерира. Покрај тоа, ќе научите какво влијание има врз геологијата на теренот.

Дали сакате да знаете сè што е поврзано со овие неуспеси? Продолжете да читате

Видови рабови помеѓу плочите

Видови рабови помеѓу плочите

Како што вели теоријата за тектоника на плочи, земјината кора е поделена на тектонски плочи. Секоја плоча се движи со постојана брзина. На рабовите помеѓу плочите има зголемена сеизмичка активност поради силата на триење. Постојат неколку видови рабови помеѓу плочите во зависност од нивната природа. Тие зависат од тоа дали е уништена, генерирана или едноставно трансформирана плоча.

За да го знаеме потеклото на дефектите на трансформацијата, мора да ги знаеме видовите рабови што постојат помеѓу плочите. Прво, ги наоѓаме дивергентните рабови. Во нив, рабовите на плочите се одделени со создавање на дното на океанот. Вториот е конвергентен раб каде се судираат две континентални плочи. Во зависност од видот на плочата, таа ќе има поинаков ефект. Конечно, наоѓаме пасивни рабови, во кои плакетата ниту се создава ниту се уништува.

На пасивните рабови има напрегања на смолкнување од плочите. Плочите можат да бидат океански, континентални или обете. Преобразните дефекти беа откриени на оние места каде плочите се движат како неправилно поставени сегменти во океански гребен. На почетокот на оваа теорија се сметаше дека океанските гребени тие беа формирани од долг и континуиран ланец. Ова се должеше на хоризонталното поместување долж дефектот. Меѓутоа, кога погледнавме внимателно, можеше да се види дека поместувањето е точно паралелно по должината на раседот. Ова направи да не се случи потребната насока за производство на поместувањата на океанскиот гребен.

Откривање на дефекти на трансформација

Карактеристично за дефектот на трансформацијата

Трансформирачките раседи беа откриени непосредно пред изложувањето на теоријата за тектониката на плочите. Пронајден е од научникот Х. Хузо Вилсон во 1965 година. Тој припаѓаше на Универзитетот во Торонто и предложи овие грешки да се поврзат од глобалните активни појаси. Овие ремени се конвергирачки и размилени рабови што ги видовме порано. Сите овие глобални активни ремени се обединети во континуирана мрежа што ја дели површината на земјата на крути плочи.

Така, Вилсон стана првиот научник кој сугерира дека Земјата е составена од одделни плочи. Тој исто така беше тој што обезбеди знаење за различните поместувања што постојат на раседите.

клучните карактеристики

Океански дефект на трансформација

Повеќето трансформативни раседи се спојуваат со два сегмента на сртот на средината на океанот. Овие раседи се дел од паузите во океанската кора познати како зони на фрактури. Овие зони ги опфаќаат дефектите на трансформацијата и сите продолженија што остануваат неактивни во внатрешноста на плочата. Зоните на фрактури ги има на секои 100 километри долж оската на океанскиот гребен.

Најактивните преобразувачки раседи се оние што се наоѓаат само помеѓу два раселени сегмента на гребенот. На дното на океанот има сегмент од гребенот што се движи во спротивна насока од дното на океанот што се генерира. Значи, помеѓу двата гребен сегмента се тријат двете соседни плочи додека се движат по раседот.

Ако се оддалечиме од активната зона на гребените на гребените, наоѓаме некои неактивни зони. Во овие области, скршениците се зачувани како да се топографски лузни. Ориентацијата на фрактурните области е паралелна со насоката на движење на плочата во времето кога е формирана. Затоа, овие структури се важни при мапирање на правецот на движење на плочата.

Друга улога на трансформација на раседите е да се обезбедат средства со кои океанскиот рез, создаден на гребените на гребенот, се транспортира во областите на уништување. Овие области каде што се уништуваат плочите и се воведуваат повторно во Земјината мантија се нарекуваат океански ровови или зони на зафаќање.

Каде се пронајдени овие грешки?

Исечете ја вината во Сан Андрес

Повеќето раседи на трансформација се наоѓаат во океанските сливови. Сепак, како што споменавме претходно. постојат различни рабови на плочи. Затоа, некои раседи ја преминуваат континенталната кора. Најпознат пример е вината во Сан Андреас во Калифорнија. Овој расед предизвикува бројни земјотреси во градот. Такво е неговото знаење дека дури е снимен и филм во кој е симулирано уништувањето предизвикано од неуспехот.

Друг пример е алпската грешка во Нов Зеланд. Раседот Сан Андреас го поврзува експанзиониот центар лоциран во Калифорнискиот Залив со зоната на субдукција Каскада и раседот на Мендочино, лоциран долж северозападниот брег на САД. Пацифичката плоча се движи во северозападен правец долж целата грешка во Сан Андреас. За да се следи ова продолжено движење, со текот на годините, областа Баја Калифорнија може да стане посебен остров од целиот западен брег на САД и Канада.

Бидејќи ова ќе се случи на геолошки размер, не е премногу важно да се грижите сега. Она што треба да биде апсолутно загрижувачко е сеизмичката активност што го активира раседот. Постојат бројни сеизмички движења што се случуваат во овие области. Земјотресите се детерминанти на катастрофи, губење на имот и живот. Зградите на Сан Андрес се подготвени да издржат земјотреси. Сепак, во зависност од сериозноста на ситуацијата, тоа може да предизвика вистински катастрофи.

Како што можете да видите, нашата кора на земјата и океанот е тешко разбирлива. Неговото работење е прилично сложено и неговото откривање станува попотребно. Со оваа информација, ќе можете да дознаете повеќе за трансформативните раседи и последиците од копнениот и морскиот релјеф.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.