Предностите на урбаните шумски паркови против глобалното затоплување

вегетациони паркови

Постојат бројни активности за помош во борбата против глобалното затоплување. Главната е да се намалат емисиите на стакленички гасови во атмосферата. Но, што правиме со гасовите што веќе се во атмосферата?

Шумите апсорбираат СО2 од атмосферата за време на процесот на фотосинтеза. Сепак, поради зголемената човечка експанзија и урбанизација, немаме простор за шуми. Како можеме да помогнеме во спречување на глобалното затоплување?

Позитивни ефекти на урбаната вегетација

Во градовите, просторно планирање е неопходна алатка да ги дистрибуира просторите и да додели функционалност и одредени употреби на земјиштето. Во добро просторно планирање, парковите и дрвјата во урбаните области не можат да изостанат. Урбаната вегетација нуди многу предности во животната средина на градовите.

Еден од позитивните ефекти е да се обезбедат рекреативни простори за урбаното население каде што малите ќе можат да се запознаат со природата и да ги поминат попладневните часови на отворено. многу здрава навика за нашата сегашна технологија.

урбани шуми

Друг ефект е подобрување на климатските услови од вегетацијата работи како филтер и сопирачка со брзина на ветерот и не дозволува да се влечат толку честички прашина, со што се создава ерозија на почвата.

Урбаните постројки исто така функционираат како апсорбер на бучава. Сообраќај, застој во сообраќајот, високи стапки на загадување на бучавата итн. Тие се главните извори на бучава и вегетацијата би дејствувала како акустичен екран исто како што прават панелите на автопатите за куќите во близина на него.

Конечно намалување на загадувањето на животната средина бидејќи растенијата ги апсорбираат испарувањата испуштени од моторните возила и би го намалиле загадувачкиот ефект на СМОГ (ефект што изгледа како магла наутро кога го гледате градот од далеку)

Проект за брзо урбано пошумување

Станува збор за промовирање всадување на урбани шумски паркови со автохтони видови. Овие техники не бараат наводнување и ќе заштедат многу трошоци за вода и одржување за општинските администрации.

Овој проект е прикажан во Casa Encendida во Мадрид. Целта на проектот е кофинансирана од Програмата +ивот + и станува збор за создавање на повеќе зелени површини во градовите со помош на добри практики на имплементација, учество и управување со урбаните шуми.

Брзо-урбано-шума

Според проучените податоци, териториите посветени на зелениот простор по површина на општинското урбано подрачје на градовите Шпанија се само помеѓу 2 и 5%. Сепак, на англосаксонска територија тие се посветуваат скоро 30% од територијата на зелени површини.

Концептот на урбани шуми е поразвиен во англосаксонскиот свет отколку во медитеранскиот свет.

Техника на имплантација без наводнување

За да заштедите трошоци за општинските администрации и да заштедите вода пред сушите, предложен е план за спроведување на зелените површини нема потреба за наводнување. Меѓу техниките што биле користени за проверка на отпорноста на топлина кај растенијата се вградување на микориза, што е габа што му помага на растението да ја задржува водата и да има повеќе енергија.

Aе се спроведе и метод на задржувачи на вода. Овие се полимери кои се користат во корените на дрвјата за да можат задржете ја влагата кога врне.

урбани паркови

Придобивките од создавањето урбани шуми не се само создавање микроклими во однос на градината, туку исто така помогне во чистење на воздухот и подот, и во рекреативниот дел во однос на општеството. Луѓето уживаат во шума повеќе од парк без дрвја.

Постојат и други предности и придобивки, освен еколошките, како што се социјални и економски што можат биде употреба на кастрење на шумите за да можат да произведуваат енергија од биомаса или за компост.

Оваа иницијатива може да се консултира на веб-страницата Брзи урбани шуми.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.