Што им прави климатските промени на нашите мориња?

климатските промени влијаат на морињата

Како што зборувавме во други прилики, климатските промени влијаат на секој агол на планетата. И, се разбира, немаше да биде помалку во морињата и океаните. Неговите разорни ефекти ги менуваат условите за живот во сите мориња на планетата.

За сега, Ефектот што најмногу ги менува условите за живот во морињата е зголемувањето на температурите на површинските води. Што им прави климатските промени на нашите мориња?

Зголемување на температурите во морето

температурата на морињата се зголемува

Температурите на површинските води се зголемуваат и со тоа, фитопланктон, што е основа на целата храна за синџирот на исхрана во морињата, се намалува. Метеоролошките феномени и температурните промени предизвикуваат промени во океанските струи.

Како промените во океанските струи можат да влијаат на видовите? Тоа е многу едноставно, фитопланктонот е составен од микроскопски растенија кои цветаат и се наоѓаат во вода. Како што се менуваат струите и нивните обрасци на циркулација, храната на многу видови што ја одржуваат ја менува локацијата. На овој начин, тие ги принудуваат видовите да се движат и да го менуваат своето живеалиште, ризикувајќи да се соочат со други видови на повеќе смртоносни предатори и принудувајќи се да се прилагодат на новите услови.

Сето ова предизвикува повеќе негативни влијанија врз морските екосистеми и ги намалува шансите за преживување на многу видови.

Студија за климатските промени во морињата

фотосинтезата во морињата и океаните се намалува како резултат на климатските промени

Студија ги идентификуваше шестте главни области на планетата, кои треба да бидат заштитени за да продолжи животот да постои во морето. Студијата е спроведена од австралиски, новозеландски и шпански истражувачи. Со цел да се испитаат карактеристиките на екосистемите и како влијаат климатските промени врз нив, тие користеа податоци од со constвездието сателити собрани во последните 30 години за да откријат како влијаат климатските промени на морињата на целата планета.

Благодарение на развојот на технологијата, беше можно да се добијат слики за тоа како климатските промени влијаат на морињата ширум светот во графичка резолуција што не е достигната до сега. Иако основната физика вели дека условите во течен медиум завршуваат насекаде исти, во огромниот океан нештата не се такви. Затоа, глобалното затоплување не е исто во сите води и не е само прашање на географска ширина.

Ефекти од климатските промени врз морињата

одмрзнувањето предизвикува промени во струјата на морињата

Ефектите што ги предизвикуваат климатските промени врз морињата, или барем најзабележителните и непосредните, се:

 • Затоплување на површинските води
 • Намалено производство на хлорофил во растенијата
 • Промени во моделите на тековните океани

Студијата е објавена во Напредокот на науката, и покажува два спротивставени трендови. На едната рака, затоплувањето на површинските води не престанува да се зголемува од 80-тите години на минатиот век. Од друга страна, оттогаш концентрацијата на хлорофил на метар кубен не престанува да се намалува. Работата измери и трета варијабла: морски струи, оние кои се одговорни за дистрибуција на топлина низ целата планета и, заедно со движењата на атмосферата, исто така и оние на метеоролошките временски услови. Иако постои голема хетерогеност, генерално, овие морски реки забавуваат.

Комбинирање на сите овие фактори е како научниците успеале да наведат во секоја област и биле во можност да ги измерат влијанијата на климатските промени на регионално и на локално ниво. Поларните региони се оние кои претрпуваат поголемо релативно зголемување на температурите на нивните води и тоа е местото каде што, кога свежата вода од топењето ќе стапи во акција, ги вознемирува морските струи. Во однос на биодиверзитетот, и Северниот Атлантик и северниот дел на Пацификот се соочуваат со затоплување чие влијание врз морскиот биодиверзитет допрва треба да се утврди.

Како што можете да видите, климатските промени влијаат на сите агли на планетата и колку повеќе се изучуваат, толку е поголема свеста дека ефектите се реални и тие не престануваат да се зголемуваат.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Марија де лос Анџелес Кесада Ривера dijo

  Шокантно е она што се случува на крајот на светот со толку агресија врз животната средина