Како да се предвиди дожд од однесување на животните

птица на небото со дожд

Честопати сте чуле многу популарни начини меѓу луѓето за тоа како да се предвиди дождот, како што се лошиот мирис што го испуштаат канализациите, вашата сопствена бања (иако тој проблем може да се должи на други околности), а исто така и некои како оној што сега би можеле да го коментираме, што Тоа е дека мувите имаат повеќе тензија и тешко е да се ослободат од нив. Не, не е дека тие се чувствуваат сами и одеднаш чувствуваат фатална привлечност кон нас, сето ова има свое објаснување.

Многу животни развија инстинкт за дожд што доаѓа, особено оние што бурите можат доволно да ги компромитираат. За тоа, ние ќе разгледаме и објасниме мудро знаење што го научиле многу земјоделци поради потребата да се пристапи кон овој метеоролошки феномен, за различното однесување на одредени животни: 

вода за пиење оса

Пчели

Во услови на дожд и студ, тие ја губат способноста за движење. Поради оваа причина ги ставам на прво место. Кошница, каде што внатре во животната средина секогаш мора да биде сува и просечна температура од приближно 36ºC, за нив е најсоодветно прибежиште од дождот.

Нешто важно да се каже за пчелите, како и многу инсекти во нивната најголема активност (да, добро разбравте, како лета!). Во случај на пчели е јасно, брзаат да се вратат во саќе, мравките се враќаат во мравјалник итн. Сета оваа метеж и врева не останува незабележана од некои предатори.

Инсектиорозни птици

Нема подобро време да ги видите како летаат повеќе од вообичаено отколку на некој час пред невремето. Ако некој читател има можност да го види, забележете го видот на птицата што лета. Обично доста на ниво на земја, додека Тие ги ловат инсектите кои не сакаат да бидат давени од вода или кои не можат да летаат повисоко. Овие птици, како „летечкиот ловец“, обично исчезнуваат неколку моменти пред дождот, бидејќи завршуваат и во засолништето.

Откако ќе научите да ја користите оваа импресивна техника, заради тоа колку е визуелна и колку е логично изгледа, додека малку луѓе забележаа, можете да го предвидите дождот без премногу проблеми. Но, не сите инсекти бркаат од истите причини.

Мувите

Иако можеби не изгледа така, мувите се тешки сами по себе. Во време на висока влажност, секое размавта е многу потешко за нив да се одржи. Од оваа причина, лесно е да се збуни кога „тие се тешки“ со „ќе врне дожд“. Можеби само што имаме многу висок индекс на влажност. Кога ќе се вратат „Тежок“ од дождот, Обично се должи на слабиот притисок што го претставува воздухот пред дождот. Во овие околности, тие размавтуваат помалку воздух од нормалното, и затоа ги тера да летаат ниско.

Значи кулминација на неговата тежина е слаб притисок на воздухот, плус влажен воздух. Тие исто така ги полнат своите хигроскопски крилја, што ги прави потешки од нормалните, дури и за себе.

Rogаба меѓу вода лилјани од дожд

Fабите

Сите сме слушнале како жаби квичат многу пати, но што е со тоа конкретното крцкање што го прават пред бура? Потоа тие создаваат многу чуден звук и различен од вообичаениот, тоа е нивниот начин на изразување на будност. Ако, покрај тоа, крцкањето е гласно, ова значи и големината на бурата. За да го слушнете тоа силно крцкање, останете во тек, бидејќи може да дојде посилно невреме од вообичаеното.

Крави

Ако сте на поле, без чадор, со крави наоколу и гледате дека сите седат, прво предупредувајќи, може да врне. Ако немате чадор, продолжете да внимавате на знаците опишани погоре. Но, ако го гледате и тоа сите заедно се распоредуваат на едната страна од теренот, тогаш да, веројатноста за дожд многу се зголемува, внимавајте на сетилата во случај да не сте забележале нешто друго.

Прогноза за козите

Кози во долината

Конечно, сакав да направам споменување на животински вид што нема да можеме да го најдеме овде, но е многу curубопитен да го знаеме. Постои град во Америка каде што радио канал вели дека може да го предвиди дождот и дали ќе падне многу или малку во зависност од козите што живеат таму.

Се гледа дека ако козите се на врвот на планината, нема опасност од дожд. Ако видат дека козите се спуштиле на половина рид, ќе врне, но не премногу. Сепак, велат тие секогаш кога врне многу силно, сите кози се спуштаат во долината за да се спречат.

Адаптацијата што многу животни ја претставуваат на дождот е повеќе од зачудување. Тоа е нешто што нè збунува кога ќе се соочиме со невозможноста да се развие тој инстинкт или капацитет. Тоа нè повикува да размислиме дали знаеме толку многу за нас, отколку што мислиме дека контролираме.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.