Дали превртената виножито постои?

Превртена виножито

Превртено виножито фотографирано во Кембриџ, Англија

А. виножито наопаку? Дали е тоа можно? Па, иако до сега не ми паѓаше на ум дека може да постои овој редок метеоролошки феномен, познатата како лак Циркуменитал не е дело на фотошоп на некој џокер, но тоа е нешто многу реално.

Фотографијата погоре е направена во Англија, во близина на Кембриџ. Сепак, необично е овој феномен да се одвива подалеку од Северниот пол. Изгледот на овој вид на виножито -Едно од многуте оптички илузии кои се случуваат заради сончевите зраци - во Европа експертите го припишуваат на загрижувачката климатска промена во која е потопена Земјата ... па затоа не е толку пријатно како што изгледаше на почетокот.

Превртена виножито 2

El превртена виножито, единствениот феномен, способен да привлече шарена насмевка на небото, бара да се формираат различни околности за нормалното виножито. Сончевата светлина мора да се одбие од ледените кристали во горната атмосфера, кои ги испраќаат сончевите зраци нагоре.

Повеќе информации - Фотографии од огнено виножито

Извор - ZME наука


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Флавија dijo

  Можев да добијам фотографија во 2012 година, во Резистенсија, Чако. Аргентина

 2.   Бланка dijo

  Имам фотографии од превртена виножито од 19 декември 2015 година во Ла Вела де Коро, држава Фалкон, Венецуела. Тоа е мало пристаниште кое се наоѓа во централниот западен регион на Венецуела, пред поранешните холандски Антили.

 3.   Fernanda dijo

  Имам фотографии од вчера во конкордија ентре Риос… на две превртени виножита заедно.