Прва слика на црна дупка

црни дупки

Откако астрономијата започна да се изучува до денес, има бројни достигнувања на технолошко и експериментално ниво. Овој напредок достигна толкава точка што веќе го видовме прва слика на црна дупка. Првата црна дупка што е видена е темен, одвоен регион на простор-времето. Сместено е на 55 милиони светлосни години од нашата планета во галаксијата Месиер 87.

Во оваа статија, ќе ви кажеме сè што треба да знаете за првата слика на црна дупка и нејзините карактеристики.

Прва слика на црна дупка

прва слика на црна дупка

Имајте на ум дека поради растојанијата на кои се наоѓаат овие црни дупки, тешко е да се добијат слики и информации за нив. Првата слика на црна дупка е добиена во галаксијата Месиер 87 и може да се види темен регион тежок 7.000 милијарди сонца истовремено. Може да се каже дека тешкотијата да се биде во можност да се фати првата слика на црна дупка е иста како и да се фати портокал од површината на Земјата на површината на Месечината.

Појавата на првата црна халогена слика потсетува на окото на Саурон. Благодарение на резултатите добиени од ова набудување, теоријата за општа релативност на Ајнштајн може да се потврди. Ова е многу големо достигнување за човечкото суштество во кое Учествуваа повеќе од 200 научници од различни земји. Постоењето на црни дупки е доведено во прашање во некои прилики. Со денешната информатичка технологија, тоа веќе не е случај. Можеме да ги видиме директните и индиректните ефекти на црните дупки врз starsвездите, галаксиите и гасните облаци. Сите овие ефекти се предвидени со теоријата за општа релативност на Ајнштајн. Сепак, со оглед на ограничувањето на технологијата, еден од нив никогаш не бил виден.

Ајнштајн беше во право

прва слика на црна дупка

Резултатот од успесите на овие истражувања за да се добие првата слика на црна дупка не се должи само на овие 200 научници, туку и на целиот период на анализа и комбинација на податоци што траеше неколку години. Покрај сликата, беа презентирани и 6 научни статии каде што беше објаснето сè што е добиено за универзумот што ни е сè попознато.

Оваа слика е толку важна колку што е потврда за она што беше предвидено во ситуациите на Ајнштајн. Феноменот на црната дупка беше нешто што скоро и самиот Ајнштајн не сакаше да го прифати. Сепак, денес е познато благодарение на напредокот на науката дека ова е реалност. Првата слика на црна дупка започна нова ера на астрофизика во која може да се тестира валидноста на равенките на Ајнштајн во однос на гравитацијата.

Стрелец А * е супермасивна црна дупка во центарот на Млечниот пат. Може да се набудува преку телескопи. Научниците објасниле дека информациите за познавање на динамиката на оваа црна дупка сè уште не се решени. Се смета дека е премногу активна дупка, иако потребни се повеќе набудувања и анализи за да се дадат точни заклучоци.

Прва слика на црна дупка благодарение на технологијата

starвезда пред да се скрши

Техниките и технологијата за набудување на универзумот продолжуваат да се подобруваат. Можете да добиете повеќе детали за да разберете како функционира универзумот. Космичкото потекло е крајната цел на целото знаење што некој се обидува да го добие за универзумот. Благодарение на технологијата е направена фотографијата од првата црна дупка. Сите користени телескопи собрале бранови од црни дупки кои имаат бранова должина од еден милиметар. Оваа бранова должина е она што може да помине низ центрите на галаксиите кои се полни со прашина и гасови.

Предизвикот да се добие првата слика на црна дупка беше огромен со оглед на тоа што предметите што треба да се визуелизираат се крајно далеку и имаат релативно мала големина. Јадрото на М87 има дијаметар од 40.000 милијарди километри и се наоѓа оддалечено 55 светлосни години. Мора да се земе предвид дека тоа е предизвик бидејќи наб observудувањата потребни за подготовка на опремата бараат работни смени до 18 часа на ден. Најтешко е да се анализираат сите собрани информации.

За да се добие идеја за големата количина на информации што требаше да бидат обработени, беа заробени 5 петабајти информации. Ова може да се спореди со „тежината“ што требаше да ја пуштат сите MP3 песни за 8.000 години без запирање.

Карактеристики на црните дупки

Овие црни дупки не се ништо повеќе од остатоци од антички starsвезди кои престанале да постојат. Stвездите обично имаат густа количина на материјали и честички и, според тоа, голема количина на гравитациона сила. Треба само да се види како Сонцето е во состојба постојано да има 8 планети и други starsвезди што го опкружуваат. Благодарение на гравитацијата на Сонцето е зошто Сончев систем. Земјата ја привлекува, но не значи дека сме сè поблизу до Сонцето.

Многу starsвезди ги завршуваат своите животи како бели џуџиња или неутронски starsвезди. Црните дупки се последната фаза во еволуцијата на овие starsвезди кои беа многу поголеми од Сонцето. Иако се смета дека Сонцето е големо, сепак е средна starвезда (па дури и мала ако ја споредиме со другите) . Вака има starsвезди 10 и 15 пати поголеми од Сонцето кои, кога ќе престанат да постојат, формираат црна дупка.

Како што овие џиновски везди достигнуваат крај на својот живот, тие експлодираат во огромна катаклизма што ја знаеме како супернова. Во оваа експлозија, поголемиот дел од вездата се распрснува низ вселената и нејзините парчиња долго ќе талкаат низ вселената. Не сите theвезди експлодираат и се расфрлаат. Другиот материјал што останува „ладен“ е оној што не се топи.

Кога aвезда е млада, нуклеарната фузија создава енергија и постојан притисок како резултат на гравитацијата со надворешноста. Овој притисок и енергијата што ја создава е она што го одржува во рамнотежа. Гравитацијата е создадена од сопствената маса на theвездата. Од друга страна, во инертните остатоци што остануваат по суперновата нема сила што може да одолее на привлекувањето на нејзината гравитација, па затоа она што останува од theвездата почнува да се преклопува на себе. Ова е она што го создаваат црните дупки.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа како е добиена првата слика на црна дупка.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.