По победата на Трамп, Кина може да го предводи Парискиот договор

маракеш-полицаец22-2016

Како што сите знаеме, Доналд Трамп тој е избран за претседател на Соединетите држави. Лошата вест за животната средина е дека за Трамп климатските промени не постојат, затоа, тој има намера да ги отстрани САД од Париски договор.

САД се втора земја што испушта најмногу емисии на стакленички гасови во атмосферата. Пристигнувањето на Доналд Трамп на претседателската функција предизвика ступор во климатскиот самит (COP22) во Маракеш. Сепак, повеќето земји ја потврдија својата поддршка во борбата против климатските промени. Сега е Кина, земјата што испушта најмногу емисии на стаклена градина во атмосферата, е подготвен да се залага за договор за климата.

Кина има намера да ја продолжи својата идеја за енергетска транзиција кон економија низок јаглерод. Загадувањето на воздухот во Кина е многу сериозен проблем за граѓаните. Големите концентрации на загадувачи на воздухот од индустријата за јаглен значат дека многу граѓани не можат да излезат без маски. Покрај тоа, многу луѓе страдаат и умираат од респираторни заболувања.

Член на кинеската делегација изјави дека енергетската транзиција што ја има Кина е незапирливо движење и тоа затоа што има нова влада во Соединетите држави тие нема да запрат. Одлуката е цврста и иако американскиот претседател не верува или сака да учествува во борбата против климатските промени, Кина нема да отстапи. Напорите на кинеската заедница ќе продолжат да растат.

Изборната победа на Трамп беше одличен стап за климатскиот самит што се одржа во Маракеш околу 200 земји Тие се согласуваат за правилата што неодамна влезе во сила Парискиот договор мора да се почитуваат. Со загриженост се потсетува дека, во минатото, заминувањето на Џорџ Буш од протоколот од Кјото ги охрабри другите развиени земји да не продолжат со климатскиот договор. Тие стравуваат дека намерите на Трамп ќе го имаат истиот ефект.

Новиот претседател на САД и климатските промени

Доналд Трамп веќе во неколку наврати, и во својата кандидатура и сега во претседателската функција, изрази дека се менуваат климатските промени Тоа е измама измислена од Кинезите со цел да се зголеми нивната конкурентност. Во својата кандидатура, тој вети дека, доколку претседател, ќе го откаже ратификувањето на Парискиот договор и ќе повлече средства од сите програми и активности на ООН поврзани со климатските промени.

Тој веќе објави дека, меѓу неговите први десет мерки по пристигнувањето во Белата куќа, една од нив би била да откажете плаќања до програми поврзани со климатските промени. Ова е сериозен проблем за климата, имајќи предвид дека САД се втора земја одговорна за глобалните емисии. Alsoе биде многу негативно и за оние земји во развој кои сакаат да дадат свој придонес во Парискиот договор, истовремено развивајќи се технолошки без да ја оштетат климата. Ова е затоа што Соединетите држави заедно со ЕУ се едни од најголемите донатори во климатските финансии. Во буџетот за финансирање е опишано околу 3.000 милијарди долари извршени до 2020 година. Досега Обама плати само 500 милиони евра од вкупниот износ.

Доналд Трамп-

Сите земји што го ратификуваа Парискиот договор чекаат да видат дали Трамп конечно ќе донесе одлука за повлекување средства или да го смени начинот на управување со својот законодавен дом. Намерата на сите земји е дека усвоените напори и политики ги имаат глобално влијание и служи како пример за земјите кои сè уште не го ратификувале.

Претседателот на COP22, Салахедин Мезуар, го изнесе следното тврдење:

„Парискиот договор нема да престане да работи затоа што една од страните заминува, останатите земји се тука за да се осигурат дека тој ќе се придвижи напред и убедени сме дека американските граѓани се целосно посветени на оваа борба против најголемиот проблем. соочување со човештвото “


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.