„После мразот“, апликацијата што покажува како ќе се одвива светот по одмрзнувањето

 

NY

Бикот од Волстрит (Newујорк) ќе се потопи по одмрзнувањето.

Ако имате iPhone сега ќе видите како ќе бидат некои агли на светот по топењето на половите предизвикано од глобалното затоплување благодарение на бесплатната апликација развиена од Newујоркерот Justастин Брис Бвари Гвариigа.

Апликацијата, наречена »По мразот»(По мразот на шпански јазик), многу е интересно, бидејќи им овозможува на корисниците да видат како ќе изгледа нивниот свет кога ќе се зголеми нивото на морето.

Апликација „По мраз“

Гуариглија ги искористи податоците на НАСА за нивоата, геолокацијата и зголемената реалност за да ни понуди визија за не толку далечната иднина и на Newујорк и на другите градови. Така, првата слика што се појавува веднаш штом ја преземете апликацијата е парче мраз што паѓа, што е она што се случува повеќе од еден век, иако со поголема фреквенција во последните децении како што се зголемува глобалната просечна температура.

Алатката го објаснува тоа нивото на морето во Newујорк може да се искачи скоро шест стапки (6 стапки) до крајот на векот, на тој начин, потопувајќи ја познатата скулптура на Бикот од Вол Стрит или Мајами Бич, меѓу другите.

NY

Бикот од Волстрит (Newујорк) може да биде потопен по одмрзнувањето. Слика - Climatecentral.org

»После мразот» е дел од работата на Гуарliaа, кој по патувањето со НАСА во Гренланд користел авионска фотографија како основа за да ги „наслика“ пејзажите со високотехнолошки печатач. Иако се фокусираше на оние места недостапни за повеќето смртници, апликацијата покажува колку се важни за подобро разбирање на глобалното затоплување и колку е итно да се преземат ефективни активности за да се запре.

Универзитетот Харвард

Универзитетот Харвард би можел да биде под вода до 2100 година. Image- Climatecentral.org

И ако немате iPhone и сакате да ги гледате сликите, може да погледнете со тоа кликнете овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.