Астероиден појас

појас на астероид

Астероидите не се ништо повеќе од карпести небесни тела што кружат околу Сонцето. Иако не се со иста големина како планетите, тие имаат слични орбити. Многу астероиди се пронајдени во орбитата на нашиот Сончев систем. Повеќето од нив го формираат појас на астероид како што знаеме. Оваа област е помеѓу орбитите на Марс и Јупитер. Како и кај планетите, нивните орбити се елипсовидни.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за астероидниот појас, неговите карактеристики и важност.

клучните карактеристики

локација на појасот на астероидот

Се нарекува астероиден појас или главен појас и се наоѓа во регионот на нашиот соларен систем помеѓу орбитите на Јупитер и Марс, што ги одделува внатрешните планети од надворешните планети. Се карактеризира со голем број на карпести небесни тела со неправилни форми и различни големини, наречени астероиди, и придружуван од џуџестата планета Церес.

Името на главниот појас е да се разликува од другите вселенски објекти во Сончевиот систем, како што е Кајперовиот појас зад орбитата на Нептун или како Орт облак, сместен на крајниот раб на Сончевиот систем, скоро на светлосна година далеку од сонцето.

Астероидниот појас е составен од милиони небесни тела, кои можат да се поделат на три вида: јаглероден (тип Ц), силикат (тип С) и метален (тип М). Во моментов има пет најголеми небесни тела: Палас, Веста, Цигија, oуно и најголемото небесно тело: Церес, која е класифицирана како џуџеста планета со дијаметар од 950 километри. Овие предмети претставуваат повеќе од половина од масата на главниот појас, еквивалентно на само 4% од масата на Месечината (0,06% од масата на земјата).

Иако тие се прикажани многу близу на сликите на Сончевиот систем, кои формираат густ облак, вистината е дека овие астероиди се толку далеку што е тешко да се движат во тој простор и да се судрат со еден од нив. Напротив, поради нивните вообичаени орбитални осцилации, тие се приближуваат до орбитата на Јупитер. Токму оваа планета, со својата гравитација, предизвикува нестабилност кај астероидите.

Присуство на појас на астероид

карпи во вселената

Астероидите не се наоѓаат само во овој појас, туку и во траекторите на другите планети. Ова значи дека овој карпест објект има иста патека околу сонцето, но нема за што да се грижиш. Можеби мислите дека ако астероид се наоѓа во истата орбита со нашата планета, може да се судри и да предизвика катастрофа. Ова не е случај. Нема потреба да се грижите дали ќе паднат или не.

Астероидите во истата орбита како и една планета генерално патуваат со иста брзина. Затоа, тие никогаш нема да се сретнат. За да го направите ова, Земјата мора да се движи побавно или астероидот мора да ја зголеми својата брзина. Ова нема да се случи во вселената освен ако нема надворешни сили да го сторат тоа. Во исто време, законите на движење се регулираат со инерција.

Потекло на појасот на астероидот

астероиди во вселената

Најшироко прифатена теорија за потеклото на астероидниот појас е дека целиот Сончев систем потекнува од дел од протосоларната маглина. Со други зборови, ова е веројатно резултат на неуспехот на распрснувачкиот материјал да формира поголеми небесни тела, делумно поради мешање од гравитационите бранови од Јупитер, најголемата планета во Сончевиот систем. Ова го прави фрагментите на карпите се судираат едни со други или ги исфрлаат во вселената, оставајќи само 1% од почетната вкупна маса.

Најстарите хипотези сугерираат дека појасот на астероид е можеби планета составена од примитивна маглина, но таа е уништена од некакво орбитално влијание или внатрешна експлозија. Сепак, со оглед на малата маса на ременот и многу голема енергија потребна за да се разнесе планетата на овој начин, оваа хипотеза се чини неверојатно.

Овие астероиди доаѓаат од формирањето на Сончевиот систем. Сончевиот систем е формиран пред околу 4.600 милијарди години. Ова се случува кога голем облак од гас и прашина се сруши. Кога тоа ќе се случи, поголемиот дел од материјалот паѓа во центарот на облакот, формирајќи го сонцето.

Остатокот од материјата стана планета. Сепак, објектите во појасот на астероидот немаат шанси да станат планети. Бидејќи астероидите се формираат на различни места и услови, тие не се исти. Секој се формира на различно растојание од сонцето. Ова ги прави условите и составот различни. Предметите што ги најдовме не беа кружни, туку неправилни и нерамни. Овие се формираат со континуирани судири со други предмети сè додека не станат вака.

Разлики помеѓу астероиди и метеорити

Астероидите се класифицираат според нивната позиција во Сончевиот систем; другите се нарекуваат НЕА затоа што се поблиску до земјата. Ги наоѓаме и Тројанците, кои се оние кои кружат околу Јупитер. Од друга страна, ги имаме Кентаурите. Тие се наоѓаат во надворешниот Сончев систем, во близина на Оорт Облакот. Со други зборови, тие биле „заробени“ од гравитацијата и орбитата на Земјата подолго време. Тие исто така можат да заминат повторно.

Метеоритот не е ништо повеќе од астероид кој ја погодува земјата. Го доби ова име затоа што кога влегува во атмосферата, остава трага на светлината, наречена метеор. Тие се опасни за луѓето. Сепак, нашата атмосфера нè штити од нив, бидејќи тие на крајот се топат кога ќе дојдат во контакт со неа.

Во зависност од нивниот состав, тие можат да бидат камени, метални или обете. Влијанието на метеоритите исто така може да биде позитивно, бидејќи можете да добиете многу информации за тоа. Ако е доволно голема, така што атмосферата не ја уништува целосно кога ќе дојдат во контакт, тоа може да предизвика штета. Неговата траекторија може да се предвиди денес благодарение на технологијата за надзор што луѓето ја имаат на Сончевиот систем и универзумот.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за појасот на астероидот и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.