Марс упорност

Истражување на Марс

Човечкото суштество не се заморува во потрагата по живот на друга планета во нашиот сончев систем и во универзумот. Марс е планета што била и ќе биде целта на потрагата по планета на која може да се живее. И, треба да се очекува кога она што ние ја нарекуваме црвена планета е покриено со реки и океани. Во моментов го повикуваме роботот Марс упорност кој е задолжен темелно да извлекува информации за планетата.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за упорноста на Марс и неговите карактеристики.

Истражете ја планетата Марс

комори на Марс упорност

Повеќе од 40 години истражување ни овозможија подетален преглед на еволуцијата на Марсовиот пејзаж пред околу 3.500 милијарди години, но многу од неговите мистерии сè уште не се откриваат. Од овие податоци, можеме да го видиме интересот на луѓето за црвената планета. Три мисии испратени од три земји се совпаѓаат на црвената планета овој месец: Кина, Обединетите Арапски Емирати и САД. Вашата вселенска агенција дизајнираше нов вид извиднички авион наречен издржливост на Марс. Тој ќе биде одговорен за наоѓање знаци од минатиот живот на марсовско тло.

„Ровер“ беше лансиран во јули 2020 година и има за цел да прелета над површината на Земјата најмалку една Марс година, што е приближно еквивалентно на 687 земјини денови. Има компјутерски систем со поголеми можности за обработка на податоци.

Меѓу сите инструменти, два уреди ќе играат особено важна улога во процесот на потрага по знаци на живот во минатото: т.н. SHERLOC ќе биде задолжен за откривање на минерали и органски супстанции. Задачата на PIXL е да го мапира хемискиот состав на карпите и седиментите. Овие две алатки ќе ги анализираат овие функции заедно со поголемо ниво на детали од кој било Марс Ровер до сега.

Марс упорност

постојаност на Марс

Автомобилот ќе ја избрише површината на црвената планета за да бара примероци од карпи од ударниот кратер со дијаметар од 45 километри. Кратерот се наоѓа во Језеро, северната хемисфера на Марс, тој е формиран пред околу 4 милијарди години и се верува дека содржи езеро. Мерењето и собирањето примероци ќе помогнат да се истражат мистериите на нејзината геолошка структура и да се провери дали седиментниот слој може да содржи фосилни микроорганизми. Упорноста на Марс работи заедно со мал хеликоптер по име генијалност, кој тоа ќе помогне да се провери дали овие возила можат да летаат во добра атмосфера на Марс.

Една од песните што ја вклучува овој робот е голем број камери кои можат да добијат квалитет на сликата на површината на Марс. Има многу повеќе камери отколку што биле користени во која било друга меѓупланетарна мисија. Поточно, откривме 19 камери кои се наоѓаат во самото возило и уште 4 во деловите на модулите за спуштање и слетување. На овој начин, успева да преземе различни форуми за слетувањето и тие се слики што можат да се обработуваат за да се зголеми нивниот квалитет.

Камерите наречени Масткам-З се способни за зумирање на текстури на карпи, дури до фудбалско игралиште. Од друга страна, има и SuperCam камери кои тие можат да користат ласер кој влијае на остатоците од карпите и реголитите. Ова се слоеви на овошни насади и минерални фрагменти пронајдени на површината на црвената планета. Главната цел на овие комори е да го проучат составот на добиената пареа. Вградениот радар користи бранови за да може да ги истражува подземните геолошки карактеристики.

Слетување на постојаност на Марс

Марс робот

Слетувањето на упорноста на Марс може да има неколку грешки. И тоа е дека емисијата од повеќе од 6 месеци ќе кулминира, иако клучните се последните 7 минути. Соби што одговараат на последниот дел од патувањето и одговара на неговото слетување. Роботот емитувал радио предупредување кога влегол во тенка атмосфера на Марс. Проблемот е во растојанието од планетата до земјата. И тоа е дека кога сигналот ќе стигне до лабораторијата лоцирана во Лос Анџелес, судбината на роботот е веќе фрлена.

На роверот му требаше помалку време да се спушти од атмосферата на Марс на површината на планетата. Колку време е потребно за да стигне сигналот до земјата и се проценува дека е околу 11 минути. Оваа временска рамка е околу 7 минути и Инженерите го познаваат како „7 минути терор“. Тоа е она што прави разлика помеѓу успехот или неуспехот на истражната мисија на планетата Марс.

„Роверот“ не само што собра импресивни слики и примероци од карпи од марсовската почва. Покрај тоа, тој ќе вклучува и запис кој никогаш не бил снимен: звукот снимен на површината на Марс.

Звук на црвената планета

Марс упорноста комбинира пар микрофони кои ќе ви овозможат уникатни звучни записи, вклучувајќи моменти на слетување и истражување на роботи за истражувачи.

Сепак, бидејќи густината на површината на Марсовата атмосфера е само 1% поголема од онаа на атмосферата на Земјата, а составот е различен од нашата атмосфера, тоа влијае на емисијата и ширењето на звукот, така што звучи различно од звукот на црвената планета Една од пресвртниците во историјата на истражувањето на универзумот е познавањето на звукот на оваа планета. Беше прилично откритие кога упорноста на Марс беше во можност да го покаже звукот на оваа планета.

Целиот процес на спуштање е автоматизиран, а бидејќи комуникацијата со Земјата трае повеќе од 11 минути, роботот мораше да се снаоѓа за време на операцијата.

Бродот на кој се наоѓа робот има заострена опашка, а дното е запечатено со топлински штит. Температурата на надворешната површина на штитот може да достигне околу 1300 степени Целзиусови. Ова го прави во состојба да издржи високи температури и на површината и на атмосферата на црвената планета.

Како што можете да видите, напредокот во науката не дава одлични информации за планетите на Сончевиот систем. Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за постојаноста на Марс и неговите карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.