Последното ледено доба и како луѓето дошле во Америка

глечер меѓу вода

Навикнати сме, за жал, да ги гледаме последиците од климатските промени. Сè пожешкиот свет и последиците од постепеното и континуирано зголемување на температурата. Многу работи што исто така гледаме дека се случуваат денес не беа такви порано. Нашиот дом, планетата Земја, има циклуси на топло и глацијално време. Човечката историја е доволно долга за да можеме да го доживееме последното ледено доба. Која исто така играше многу важна улога во нашата историја во нашата демографска експанзија низ целиот свет. Една од тие пресвртници беше несомнено доаѓањето на човечки суштества на американскиот континент.

И тоа е тоа постојат неколку теории за тоа како луѓето дошле на Америка. Од сите нив, едно од најверодостојните и докажаните е дека тие прошетаа преку „Мостот Берингиа“. Исто така познат како само Берингиа. Целиот црвен круг на сликата го означува макро мостот што настанал пред 40.000 XNUMX години. Пресметано е дека човечкото суштество можело да го премине пред 20.000 XNUMX години одејќи, додека нивото на морето опадна 120 метри.

Каква беше нашата планета тогаш?

Мост Берингиа

Сликата е преземена од „Гугл мапс“ на Беринговото Море каде се наоѓал мостот Берингиа

Мразот зафати голема површина. Околу три пати повеќе од сегашниот просек. Просечната температура на нашата планета беше 10ºС пониска од сегашната просечна 15ºС. Мостот Берингиа, кој е делот обележан со црвениот круг, формираше средство за премин на двата континента. Во периоди на глацијација, нивото на морето опаѓа. За возврат, областите што се течни се зацврстуваат. Како што коментиравме, глечерите беа многу пообемни. И за номадската цивилизација, тоа беше порта кон новиот свет.

Поминаа низ североисточна Азија, денешна Русија, минувајќи низ мостот Берингиа, сегашното Берингово Море, стигнаа до американскиот северозапад, денешна Алјаска. Пронајдени се садови од нашите предци, типични за културата што ја имале. Исти прибор, за истата алатка, исечени и направени на ист начин.

Крај на ледено доба

Температура по периоди на планета

Температури палеоклиматолошки

5.000 години подоцна, пред околу 15.000 XNUMX години заврши леденото доба. Нагло, температурата се зголеми во следните 1 до 3 години. Според записите на палеоклиматолозите, кои можат со извонредна ефикасност да ги проучат промените во климата во последните 125.000 XNUMX години во мразот. Исто така на некој начин како резултат на либерализацијата на СО2 што беше складиран на Антарктикот, како што покажуваат неодамнешните студии и истражувања. Институтот за еколошки науки и технологии во Барселона учествуваше во последното.

Планетата започна да се обновува. Нашите бестрашни номади во потрага по опстанок, продолжија да одат од Север кон Југ низ цела Америка. Глечерите почнаа да се повлекуваат, нивото на морето повторно се зголемуваше, а со тоа и преминот што од тогаш беше запечатен и на двата континенти. Само до пред нешто повеќе од 500 години, и официјално, обете цивилизации требаше повторно да се сретнат, развивајќи се на различни начини.

Палеоклиматологија. Техники и тајни на мразот

Студија на мраз од страна на научници

Научници кои го анализираат мразот

Палеоклиматолозите користат различни техники за да се заклучи палеоклимата. На пример, седиментна содржина, каде од хемијата на карпи или фосилизирани седименти за да се заклучи фауна, флора, планктон, полен ... Друга техника би била дендроклиматологијата, каде што информациите се вадат од прстените на скаменети дрвја. Коралите да го видат Tº на нивото на површината што беше во морето. Седиментни фацијали каде може да се разгледа нивото на морето, покажувајќи големи палеоклиматски промени. И во случај на мраз, најчесто се користат следниве:

Палеополен

Помеѓу ледените плочи формирани и набиени од година во година, можеме да најдеме палеополен. Ова овозможува проценка каква вегетација имало во тие годиниДури и во него има пепел од некоја вулканска ерупција.

Воздух

Воздухот заробен во форма на микро меурчиња е вроден извор на информации поради неговиот состав што помага да се утврди кој тип на атмосфера постоел во тоа време.

Стабилни изотопи

Со испарување на вода, и мала разлика во стабилни изотопи кои се чуваат во мраз поради тежина помала од водород и кислород, пронајдени се корелации помеѓу различни периоди.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.