Нарањо де Булнес

Денес ќе разговараме за еден од врвовите што се наоѓа во една од најпознатите амблематски области на Националниот парк Пикос де Европа. Станува збор за Пико Уриело, попознат под името на Нарањо де Булнес. Тој е еден од најпознатите врвови во овој национален парк и се наоѓа во централниот масив. Има висина од 2518 метри и за прв пат се искачи во 1904 година. Оттогаш, овие врвови станаа една од важните пресвртници во почетокот на шпанското планинарење.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, геологија и iosубопитност на Нарањо де Булнес.

клучните карактеристики

Пејзаж на Нарањо де Булнес

Тоа е самит кој е составен од варовнички монолит, кој беше формиран во најголем дел од светло сиви варовнички карпи. Овие карпи биле масивни и биле микробиолошки изградени. Овие материјали потекнувале од голема платформа со голема содржина на морски карбонати и била развиена за време на јаглероден период. Искачувањата и падовите што ги доживеа морското ниво во периодот на карбониферите тоа предизвика потопување на горниот дел од платформата и развој на карстни процеси.

Во карстниот релјеф, шуплините потекнуваат како резултат на процесот на карстификација и се полни со материјали од Пермиски период. Овие материјали се идентификуваат како црвеникави празнини и глини. Главната карактеристика на Нарањо де Булнес е тоа што таа има своја морфологија како потекло фундаментално создадено од глацијалното моделирање. Моделирањето на глечерите се грижеше за Општиот аспект што го земаше геологијата на теренот низ глацијациите. Целата област на Пикос де Европа претрпе глацијации за време на кватернарна епоха, чиј последен глацијален максимум се случил пред приближно 38.000 XNUMX години.

До времето кога почнаа да се појавуваат глацијации, горниот дел од централниот масив беше покриен со планинска капа. Врвот бил составен од карпест израсток, целосно опкружен со јури кои припаѓале на два глацијални јазика. Има полиран wallид и нема никакви рабови. Овие се различни карактеристики што укажуваат на абразивно дејство на глацијалните јазици на wallsидовите на Нарањо де Булнес. Моделирањето на глечерите има уникатни карактеристики кои им овозможуваат на геолозите да го идентификуваат формирањето на секој од нив.

Геолошки и културен интерес на Нарањо де Булнес

Како што се очекуваше, врв со овие карактеристики, резултат на глацијален процес и познат по тоа што е пресвртница во шпанското планинарење, има голем геолошки, културен и социјален интерес. Ако одиме кон геолошкиот интерес што може да го има Нарањо де Булнес, ќе видиме дека тој е од геоморфолошки тип. Геоморфологијата на овој врв е добар пример за нунатак. Нунатакот е вид карпест испакнување што се одвива во рамките на планинското капаче. Ова планинско капаче се карактеризира главно со презентирање на високо полирани wallsидови поради дејството на ледениот мраз.

Циклусите замрзнување-одмрзнување предизвикуваат абразија на карпите. Поради фактот што се случија бројни глацијации на овој врв, абразијата на мразот ги полираше сите карпи сè додека не се измени нивната морфологија. Оваа морфологија е карактеристична за умерениот глечер и, во исто време, служи како постоечки доказ за да може да се толкува еволуцијата на ледничката динамика на кватернерот.

Исто така, има и други негеолошки интереси како што се историски и културни. Од културолошка и социјална гледна точка, може да се каже дека има добри карактеристики за да биде добар пејзаж. Се смета за еден од најпознатите амблематски и најпознати елементи на Националниот парк Пикос де Европа. Исто така, мора да го додадеме историскиот аспект врвот за прв пат се искачи во 1904 година од Педро Пидал и Грегорио Перез. Овие двајца планинари беа тие што ги поставија темелите на шпанското планинарење.

Како да стигнете до основата на Нарањо де Булнес

Постојат многу начини да се стигне до областа Вега де Уриелу. Можеби наједноставно ќе биде оставањето на автомобилот во градот Сотрес. Оттаму, можеме да одиме по постојната патека и да се упатиме кон оние зимските Кабао. Подоцна ќе ја преминеме реката Дује и од таму практично можеме да се искачиме до превојот Пандебано каде што завршува патеката и започнува патеката.

Оттука можеме да го видиме Уриелу и ако ја следите патеката ќе стигнете до градот Булнес. Постојат и други патеки, но тие се нешто посложени.

Иако не е највисокиот врв на планините Кантабриа, Има надморска височина од 2.519 метри и важи за еден од најпознатите врвови. Особено она што го прави славниот врв се неговите 550 метри вертикален wallид на западното лице. Како што споменавме претходно, потеклото на овој wallид се одвива преку глацијалното потекло на Квартерна и абразијата на мразот и одмрзнувањето.

Најпознати искачувања

Врв Уриелу

По првото искачување во 1904 година, следуваа уште некои. Второто искачување се случи во 1906 година и го спроведе д-р Густав Шулце по геологија и искусен германски планинар. Тој го стори тоа и за северното лице и го стори тоа сам. Тој беше првиот алпинист што користеше штипки за да може да се рапува по јужното лице. Овој геолог го опиша искачувањето како кратко и тешко.

Во 1924 година, еден планинар по име Виктор Мартинез Кампило можеше да отвори нова, поедноставна рута лоцирана на левата страна од јужниот дел. Оттогаш е позната како Виа Виктор. Една од последните ескалации се случи во 1973 година и беше на големо следена од медиумите. Интересно во врска со ова искачување е тоа што беше зимско и однесе неколку животи и беа извршени неколку спасувања, тоа е многу спектакуларно.

Како што можете да видите, Нарањо де Булнес е еден од најпознатите и најпознатите врвови во Шпанија. Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за нив.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.