Кои се поплавите?

Слика на поплавите во Ла Мојана

Дождот е во многу делови на светот многу добредојден, но кога водата паѓа со голема сила или подолго време, доаѓа време кога земјата или каналите за одводнување на градовите и градовите престануваат да можат да ја апсорбираат.

И, се разбира, бидејќи водата е течност и, според тоа, елемент што се пробива каде и да оди, освен ако облаците не се распрснат брзо, нема да имаме друг избор освен да зборуваме за поплавите. Но, Кои се тие и што ги предизвикува?

Што се тие?

Поглед на поплавата во Костарика, октомври 2011 година

Поплави се окупација со вода на области кои обично се ослободени од ова. Тие се природни феномени што се случуваат бидејќи има вода на планетата Земја, ги обликува бреговите, придонесувајќи за формирање на рамнини во речните долини и плодни земјишта.

Што ги предизвикува?

Ураганот Харви, гледан преку сателит

Тие можат да бидат предизвикани од разни феномени, кои се:

 • Ладна капка: се јавува кога температурата на површината на земјата е постудена од морињата. Оваа разлика предизвикува голема маса на топол и влажен воздух да се искачи до средните и горните слоеви на атмосферата, предизвикувајќи поројни дождови и, како последица на тоа, може да има поплави.
  Во Шпанија тоа е годишен феномен што се случува од есен.
 • Монсун: монсунот е сезонски ветер што се произведува со поместување на екваторијалниот појас. Таа е предизвикана од ладење на земјата, што е побрзо од оној на водата. Така, во лето, температурата на површината на земјата е повисока од онаа на океанот, што предизвикува воздухот над земјата брзо да се крене, предизвикувајќи бура. Како што дува ветер од антициклони (области со висок притисок) до циклони (области со низок притисок) за да се балансираат двата притисоци, силен ветер постојано дува од океанот. Како последица на ова, дождовите паѓаат со интензитет, зголемувајќи го нивото на реките.
 • Урагани: Ураганите или тајфуните се метеоролошки појави кои освен што можат да предизвикаат голема штета, се едни од оние што оставаат повеќе вода да паѓа. Тоа се системи за невреме со затворена циркулација кои ротираат околу центарот со низок притисок додека се хранат со топлината на океанот, што е на температура од најмалку 20 степени Целзиусови.
 • Одмрзнување: во области каде паѓа многу често и исто така изобилно, ненадејниот пораст на температурата предизвикува поплавување во реките. Може да се даде и ако снежните врнежи биле тешки и невообичаени, како што се оние што ретко се случуваат во области со подсушна или сушна клима.
 • Приливни бранови или цунами: овие појави се уште една можна причина за поплавување. Гигантските бранови предизвикани од земјотреси можат да ги мијат крајбрежјата, предизвикувајќи многу проблеми и за жителите и за флората и фауната на ова место.
  Тие се јавуваат главно во областите на Пацификот и Индискиот Океан, кои имаат поголема сеизмичка активност.

Какви одбрани имаме против нив?

Браните служат за да се спречи поплавување

Од кога човештвото започна да станува седечко, да се населува покрај реки и долини, тој секогаш го имал истиот проблем: како да се избегнат поплавите? Во Египет, за време на фараоните, реката Нил можеше да им донесе значителни загуби на Египќаните, па затоа наскоро проучуваа како можат да ги заштитат своите посеви со канали што ги пренасочуваат водата и браните. Но, за жал тие порано беа уништени од вода по неколку години.

За време на средниот век во Шпанија и северна Италија, веќе се граделе езерца и акумулации што го регулирале текот на реките. Но, досега, во сегашната ера, во таканаречените земји од Првиот свет навистина можеме да ги спречиме поплавите. Брани, метални бариери, регулирање на акумулации, подобрување на капацитетот за одводнување на речните канали… Сето ова, додадено на развиено метеоролошко предвидување, ни овозможи подобро да ја контролираме водата.

Покрај тоа, малку по малку е забрането да се гради на крајбрежјето, кои се места кои се многу ранливи на поплавување. И, дали, ако некоја природна област истече од растенија, водата ќе има многу повеќе капацитети да уништи сè, со што ќе стигне до домовите; Од друга страна, ако не е изградена, или ако, малку по малку, се врати средина што е строго казнета од човек со природни растителни суштества, ризикот дека поплава ќе уништи сè е минимален.

Во земјите во развој, од друга страна, системите како што се превенција, тревога и последователно дејствување се помалку развиени, како што за жал се гледа во ураганите што ги разочараат земјите од Југоисточна Азија. Сепак, меѓународната соработка фаворизира активности за да се направи населението што живее во ризични области побезбедно.

Поплави во Шпанија

Во Шпанија имавме големи проблеми со поплавите. Најсериозни во нашата понова историја беа следниве:

Поплава од 1907 година

На 24 септември 1907 година, во Малага животот го загубија 21 лице како резултат на обилните дождови. Сливот Гвадалмедина се излеа, носејќи голема лавина вода и кал кој достигна 5 метри во висина.

Голем потоп во Валенсија

Поглед на поплавата на Валенсија

На 14 октомври 1957 година, 81 лице го загубија животот како резултат на излевањето на реката Турија. Имаше две поплави: првиот ги изненади сите, бидејќи во Валенсија тешко врнеше; вториот пристигна напладне во регионот Камп дел Турија. Во оваа последна Акумулирани 125l / m2, 90 од нив за 40 минути. Реката имаше проток од околу 4200 m3 / s. Во Бегис (Кастелон) се акумулираа 361l / m2.

Поплава од 1973 година

На 19 октомври 1973 г. Акумулирани 600l / m2 во Зиргена (Алмерија) и во Албуњол (Гранада). Имаше бројни жртви; покрај тоа, општините Ла Рабита (Гранада) и Пуерто Лумбрерас (Мурсија) беа целосно уништени.

Поплава во Тенерифе

31 март 2002 година Се акумулираа 232.6л / м2, со интензитет од 162.6л / м2 за еден час, што предизвика смрт на осум лица.

Поплави во Леванте

Поглед на поплавите во Леванте

Слика - Ecestaticos.com

Помеѓу 16 и 19 декември 2016 година, бурата Леванте што ги погоди заедницата Валенсија, Мурсија, Алмерија и Балеарските Острови предизвика смрт на 5 лица. Во многу точки натрупани повеќе од 600л / м2.

Поплави во Малага

Поглед на поплавен пат Малага

На 3 март 2018 година невреме испуштени до 100 литри на места во провинцијата Малага, како што се пристаништето Малага, Западна и Внатрешна Коста дел Сол, Серараниа и Долината Генал. За среќа, немаше човечки загуби за жалење, но службите за итни случаи присуствуваа на повеќе од 150 инциденти како резултат на паѓање дрвја и други предмети и свлечишта.

Не е првпат да се случи вакво нешто. Всушност, овие настани за жал се премногу чести. На пример, 20 февруари 2017 година 140 литри вода акумулирана на метар квадратен за една ноќ. Итни случаи присуствуваа на 203 инциденти поради поплавување на приземје, паѓање предмети и возила заглавени на патот.

Проблемот е што провинцијата е опкружена со планини. Кога врне, целата вода оди до неа. Theителите на Малага долго време бараа да се преземат мерки за да се спречи тоа.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.