Поплави во Германија

поплави во германија

на поплави во Германија денес ги преплавија сите новости. И не е за помалку катастрофата што се случува во оваа земја. Најмалку 120 лица загинаа, а стотици други во Западна Европа се водат како исчезнати по најтешките поплави во последните неколку децении. Рекордни дождови предизвикаа излевање на реките, уништувајќи го регионот.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите новости за поплавата во Германија и опасностите со кои се соочуваме како резултат на климатските промени.

Поплави во Германија

уништување на куќи

Во Германија, каде што бројот на загинати сега надминува 100, Ангела Меркел повика на решителна битка против климатските промени. Најмалку 20 лица починаа во Белгија. Холандија, Луксембург и Швајцарија се исто така погодени. Многу фактори придонесуваат за поплавување, но пријатната атмосфера предизвикана од климатските промени ја зголемува веројатноста за екстремни дождови.

Светот веќе се стопли на околу 1,2 ° C откако започна индустриското време и температурите ќе продолжат да растат, освен ако владите ширум светот не направат драстични намалувања на емисиите.

Еден старец се обиде да влезе во град кој беше речиси уништен. Тој рече дека и неговите внуци биле таму, но не можел да ги најде нивните роднини. Дури и властите изјавија дека не се сигурни колку луѓе исчезнаа. Нема телефонски сигнал во поголемиот дел од областа и комуникацијата е скоро невозможна. Но, денешниот број на жртви се очекува да се зголеми, а со текот на времето, размерот на оваа катастрофа стана појасен.

Покрај реката Ахр има изопачени остатоци од поплавени куќи, скршени мостови, кампови и паркови за приколки. За многу луѓе кои живеат таму и ја потврдиле штетата, скоро е невозможно да се замисли чистење и почеток од почеток. Приближно 15.000 полицајци, војници и служби за итни случаи се распоредени во Германија за да помогнат во потрагата и спасувањето.

Во Белгија, драматичните снимки од поплавите покажуваат како возилата се влечат низ улиците на Вервие. Поради ризик од кражба, воспоставен е полициски час преку ноќ.

Лиеж е трет по големина град во Белгија по Брисел и Антверпен, на кого им беше наредено да се евакуираат во четвртокот. Локалните власти велат дека оние кои не можат да заминат мора да се преселат во највисоките катови на нивните згради. Реката Меуз што минува низ градот се израмни во петокот наутро, со мала количина на излевање во некои области.

Климатски промени и поплави во Германија

штета од поплавите во Германија

Научниците ги осудуваат политичарите дека не ги заштитиле своите граѓани од екстремни временски прилики, како што се поплавите во северна Европа и топлотната купола во Соединетите држави. Долги години тие предвидуваа дека поради вештачки климатски промени, летните дождови и топлотните бранови ќе станат поинтензивни. Хана Клок, професор по хидрологија на Универзитетот во Ридинг, рече: 'Смртта и уништувањето предизвикано од поплавите во Европа е трагедија што требаше да се избегне” Синоптичарите издадоа предупредување претходно оваа недела, но недоволно внимание беше посветено на предупредувањето и подготовките беа недоволни.

Фактот дека остатокот од Северната хемисфера доживува невидени топли бранови и пожари треба да ги потсети луѓето дека во сè потоплиот свет, нашата клима може да стане поопасна.

Научниците велат дека владите мора да ги намалат емисиите на јаглерод диоксид кои придонесуваат за екстремни настани и да се подготват за поекстремно време. Сепак, во Велика Британија, која претрпе сериозни поплави во понеделникот, Советодавниот комитет на Владата за климатски промени неодамна им соопшти на министрите дека подготовките на земјата за екстремно време се полоши отколку пред пет години. Кажа Владата исполни само една петтина од своите обврски за намалување на емисиите.

Само оваа недела, британската влада им рече на луѓето дека не треба да ги намалуваат летовите, бидејќи оваа технологија ќе го реши проблемот со емисиите, а повеќето експерти веруваат дека ова е коцка.

Силни дождови

излевање на реката Ахр

Обилните дождови продолжуваат да бидат загрижувачки низ цела Европа. Вниманието на властите сега е насочено кон Австрија и делови од Баварија во јужна Германија. Австриските медиуми објавија дека тимовите за итни случаи за спасување во областа Салцбург морале да спасат неколку луѓе од нивните домови, каде што градската улица била поплавена од силен дожд.

Според Ројтерс, пожарникарите во Виена, главниот град на Австрија, соопштија дека количината на врнежи што паднале за еден час во саботата вечерта го надминала рекордот за претходните седум недели. Во Баварија најмалку едно лице загина во поплавата.

Мора да се има на ум дека не сите екстремни настани може да се припишат на нашите климатски промени дека сè уште нема доволно докази за тоа. Екстремните временски прилики постојат со милиони години и не се поврзани со климатските промени. Сепак, постои корелација помеѓу зголемувањето на просечните температури на планетата и зголемувањето на екстремните метеоролошки појави како поплавите во Германија.

Дали може да се избегне?

Се зголеми критиката дека германската влада не ги искористи сите расположиви ресурси, вклучително и јавната телевизија, за да известува за настаните за време на поплавата. Четири дена пред сериозната трагедија во Германија, системот наводно испратил предупредување до земјата и Белгија. Сепак, нема корист да се испраќа предупредување ако луѓето не знаат како да се однесуваат во услови на поплава и тие не се подготвени за таква катастрофа, не складираат храна, вода и други основни потреби. Експертите објаснија дека, во секој случај, тешко е да се иселат за неколку часа од место во близина на речен слив и во долина како градот Шулдер.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за поплавите во Германија.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.