Поплави во Кина

сценарио за оштетување

Поради климатските промени, екстремните временски настани како што се поплавите се случуваат со поголема фреквенција и интензитет. На поплави во Кина драстично се зголемуваат. Тие веќе предизвикаа бројни економски штети и предизвикаа бројни смртни случаи во последните години. За да го направат тоа, Кинезите смислиле некои стратегии за да можат да ги запрат овие смртоносни поплави.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме сè што треба да знаете за поплавите во Кина, штетите што ги предизвикуваат и кои се мерките и стратегиите што ги спроведува владата.

Поплави во Кина

поплави во Кина

Неверојатниот развој на кинеската урбанизација во последните децении, во комбинација со нејзините уникатни геолошки и климатски карактеристики, создаде смртоносна мешавина од урбани поплави кои предизвикаа милиони жртви. стотици илјади смртни случаи и огромни економски загуби. Преземени се низа мерки за справување со поплавите. Кои се тие и кои се нивните резултати? во следната белешка.

Од 1949, повеќе од 50 големи поплави поради бури, тајфуни или плима зафатија различни области на кинеската територија. Овие настани ја наведоа владата да развие превентивни планови за да ги минимизира човечките и материјалните загуби, усогласувајќи ја во процесот односот помеѓу поплавите и социо-економскиот развој.

Историјата е дарежлива кога станува збор за катастрофи поврзани со поплави. На пример, во 1931 година, Вухан беше поплавен повеќе од 100 дена, а поплава остави повеќе од 780 луѓе без покрив над главата и уби 000. Друга катастрофална поплава се случи во сливот на реката Хан во 32 година, при што загинаа повеќе од 600 луѓе и го потопија градот Анкан 1983 метри под нивото на морето.

Од 2000 година, Кина доживува големи поплави најмалку еднаш на секои две години. Некои од најозлогласените случаи вклучуваат поплави во јули 2003 година, кога невидена бура го погоди Нанџинг, предизвикувајќи дневни врнежи од повеќе од 309 mm - речиси двојно повеќе од годишните врнежи во централно Чиле - за стотици смртни случаи, плус 1 милион жртви.

Во јули 2007 година, Чонгкинг и Џинан беа погодени од една од најголемите бури во последните 100 години. убивајќи 103 луѓе, а во 2010 година, Сечуан остави повеќе од 800.000 луѓе без покрив над главата и уби 150 луѓе. Податоците покажуваат дека речиси 80% од поплавите не се случуваат во руралните средини, туку во градовите.

Во овој момент, експертите за урбанизација добро знаат дека модерните градови не се доволно силни за да издржат обилни дождови и велат дека „умерена“ катастрофа веројатно ќе го одложи развојот на градот за две децении.

Стратегии за избегнување поплави во Кина

штета од поплави

Урбаните поплави генерално предизвикуваат поголема штета и погодуваат повеќе луѓе, а штетите и жртвите се пропорционални со стапката на раст на градот, така што ризиците се зголемуваат секоја година како што напредува урбанизацијата, што е уште позагрижувачки ако може да се толерира. Загрозување на целата социо-економска стабилност на регионите населени со десетици или стотици милиони луѓе.

За да се стави крај на оваа трагична приказна, во 2003 година кинеското Министерство за водни ресурси и предложи на централната влада да преземе акција по ова прашање, што резултираше со промена од неефикасна политика за контрола на поплавите во политика за спречување на поплави.

Ова доведе до регулирање на продуктивните активности во зоната на поплави, развој на превентивни планови и низа мерки за гарантирање на безбедноста на масите. Сепак, се проценува дека 355 од 642 градови каде контролата на поплавите е главна задача -55% - користат стандарди за контрола на поплавите пониски од оние што ги воспостави централната влада.

Во последниве години, Кина го воведе концептот на „управување со ризик“ и предложи нови политики. Затоа, за да се префрли од потпирање на структурни мерки за намалување на штетите од поплави кон балансирани структурни и неструктурни мерки, Министерството за водни ресурси изготви Национална стратегија за управување со поплави во 2005 година.

Таканаречената „Кинеска стратегија за контрола на поплавите“ може да се опише едноставно како: кинеската влада одлучува за контрола на поплавите врз основа на ризик, нагласувајќи ги неструктурните мерки, особено административните, економските, технолошките и образовните (како што се централизирани системи за донесување одлуки, превенција системи, планови за ублажување на катастрофи и осигурување за контрола на поплави) и го олеснува спроведувањето на плановите за спроведување на структурни мерки, како на пр. зајакнувањето на браните, регулирањето на нивото на реките и изградбата на акумулации, за да се постигнат целосни и долгорочни придобивки.

Важни точки

штети од поплави во Кина

Трите стратешки задачи за „управување“ со поплавите се:

  • Изградете проекти за зачувување на водата за ефикасно намалување на катастрофите. Во овој проект се издвојува гигантскиот проект на браната Три клисури.
  • Контролирајте ги човечките активности за да се ублажат штетите од поплавите во продуктивниот сектор.
  • Подобро искористување на водата од поплавите и искористување на преостанатите водни ресурси.

За да го спроведе овој план, кинеската влада ја идентификуваше суштината на поддршката за научниот и технолошкиот напредок, обезбедувајќи соодветно финансирање и социјализирање за намалување на катастрофи. Конечно, користењето на неизбежните урбани поплави за справување со недостигот на вода предизвикан од брзата урбанизација е добар пример за стратегијата на Кина не само да се стреми да ги минимизира поплавите и нивните негативни влијанија, туку и да бара профит од овие вистински природни катастрофи.

 

Сенаторот Алехандро Наваро рече дека Чиле мора да го следи примерот на Кина, „разбра дека мора да ги предвиди силите на природата преку целосна стратегија која, покрај изградбата на брани и други работи, обрнува внимание на едукација на населението и имплементирани планови за ублажување и други работи. мерки. »

Пратеникот додаде: „Тука не се очекуваат поплави и има неколку докази за тоа. како она што се случи во каналот Папен пред неколку месеци, каде што ништо не беше преземено за контрола на водата. Дождовите, кои предизвикаа поплавување на каналот и смрт. Стотици луѓе, прво државата мора да ги обештети семејствата, а потоа да направи стратегија за да не се повтори овој тип на несреќа“, заклучи тој.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за поплавите во Кина и да цените да ги правите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.