Што е поjе

Полје де Зафараја

Внатре во она што го нарекуваме карст релјеф имаме неколку интересни формации што треба да ги знаеме. Денес ќе разговараме за полје. Станува збор за голема дупка која обично е во форма на издолжена долина и има неправилни контури. Основата на масивот е формирана од карстна карпа.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики на полјето и важноста што ја има за геоморфологијата на теренот.

Што е поjе

карстни геолошки формации

Ова поле е огромно слегнување што ја формира долината и чие дно е рамно. Составен е од карстна карпа и има стрмни рабови каде што варовничката карпа често се надминува. За да може да се евакуира водата што се собира поради врнежите, поjето обично има ѓубре. Водата обично поминува низ поток што исчезнува низ овој мијалник и доведува до подземна вода. Благодарение на овој проток на вода во подземна насока, формации како што е сталактити и сталагмити.

Оваа формација може да се поплави привремено или трајно во зависност од режимот на врнежи. Ако е трајно поплавена, може да стане езеро бидејќи акумулираната вода го надминува дренажниот капацитет на мијалникот и диетите на карпите од варовник. Ова е кога нивото на водата се зголемува до точката на формирање езеро.

Дното на полјето е рамно и е составено од глина што доаѓа од декалцификација на варовник. Оваа глина е позната под името Тера Роса. Благодарение на формирањето на овој вид глина, може да се каже дека долините формирани од уривањето на полјето се многу плодни. Овие почви добиваат секаков вид на седименти кои се собираат во еден момент благодарение на депресијата.

Важноста на седиментите во полјето

Поле де ла Нава

Седиментација е процес во кој цврстите материјали се транспортираат со потоци на вода или воздух и се таложат на дното на резервоарот, реката или вештачкиот канал. Нормално, овие седименти таложат со дејство на гравитацијата. Во зависност од големината, тие можат да бидат суспендирани или разредени во вода. Може да се влече најтешкиот, но потребни им се посилни струи на вода или постојан ветер.

Во случај на седименти пренесени на копно, можеме да кажеме дека постојат три вида на транспорт. Индексирање Тоа е вид на транспорт со кој се движеле најголемите седименти. Тогаш го имаме солење. Тоа е процес на транспорт со кој седиментот прави мали скокови поради силата на струјата на воздухот или водата. За помали седименти се суспензија и во вода и во воздух и растворање само во вода. Исто така, наоѓаме флотација во оние седименти кои се помалку густи од водата. На пример, парче стебло или гранка од дрво може да лебди на водата на реката и да се носи до устието.

Скоро секој прилив на вода, без оглед на нејзината брзина на проток, брзината и обликот, има можност да ја пренесе суспензијата на цврстиот материјал. Овој материјал, кој е во суспензија, постепено се таложи благодарение на силата на гравитацијата се додека не стигне до дното. Ако водниот канал е брз, тој може да придонесе за ерозија на бреговите на реката или на дното на каналот. Кога нивото на водата се намалува, сите седименти што отишле на дното и кои имаат голема плодност излегуваат на површината. Така, почвите на полето обично имаат голем капацитет за култивирање.

Повеќето феномени на седиментација се произведени од ефектот на гравитацијата. Додека ерозивните феномени преовладуваат во највисоките области на нашата планета како што се планините, во најдепресивните области има поголем број на феномени на седиментација. Овие простори на литосфера каде седиментите се акумулираат во големи количини се нарекуваат седиментни басени.

Поле на Зафараја

Поjeе

Едно од полињата што го имаме најблиску и каде можеме да провериме сè што сме коментирале е во полјакот Зафараја. Сместено е во една од најважните ендореични вдлабнатини од карстно потекло на Пиринејскиот полуостров. Климата каде што се формирало ова поле е умерен континентален Медитеран. Во овие области, годишните врнежи се околу 1000 mm. Понекогаш тоа доведува до поплави во зависност од интензитетот на истите. Почвите се од варовнички тип флувизол и има голема наводнувана земјоделска активност.

Огромниот капацитет што го има за да ги обработува овие области се должи на влечењето и акумулацијата на седименти предизвикани од депресијата и водниот тек. Ограничувањата на полскиот дом Зафараја се Сиера Техеда и Сиера Горда. Во овој град се наоѓа линијата што ги одделува провинциите Малага и Гранада кои се граничат со регионот Аксаркија. Благодарение на плодноста на почвите што се формираат од поле, сточарството може да се користи и како главен ресурс.

На ова подрачје ги наоѓаме рамнините Зафараја, познати по обемната долина од околу десет километри. И дождовната вода и оние собрани од реките припаѓаат на природниот парк Алмијара, Техеда и Алхама. Природниот излез на вода се наоѓа во една од најпознатите големи дупчиња што се наоѓаат во земјите Лоја и Марчамонас. Кога водата ќе стигне до овој мијалник, таа се губи под земја. Се смета дека благодарение на ова се должи на изобилството на извори и фонтани што се забележуваат во општината Лоја.

Да не беше оваа подземна дупка, целата област ќе останеше под вода, формирајќи големо езеро. Во некои прилики, кога врнежите го надминуваат капацитетот на мијалници за да ослободат вода, се формираат мали езерца. Оваа акумулација на вода и влажност беше одличен позитивен аспект за формирање на идеални почви за земјоделство. Поради бум во земјоделството во овие области, водостојот се троши со прекумерна употреба на водни ресурси.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за тоа што е поjе и колку е важно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.