Ицикули

мраз на покривите

Зимска класика што рефлектира филмови, серии, цртани филмови итн. Дали се мразулци. Ова се парчиња мраз што се форсираат на стреата на покривите, гранките на дрвјата, полиците на теренот и многу други елементи на пејзажот. Тие обично се јавуваат во зима поради ниски температури и обилни снежни врнежи. Понекогаш тие можат да се создадат без потреба од снег како таков и можат да предизвикаат сериозни проблеми на населението за време на нивниот пад.

Во оваа статија ќе ви кажеме како се формираат ледени мразови, кои се нивните карактеристики и кои се можните опасности што тие ги претставуваат.

Ицикули во зима

формирање на карабанос

Сигурно сме виделе мразулци во филмови, серии, цртани филмови, разгледници и на многу места. Не мора да сте ги виделе лично за да знаете какви се. Тоа е класика на постудени зими и главно се должи на континуираното капење на течна вода во комбинација со силни мразови типични за овој период од годината. Знаеме дека во текот на зимата драматично опаѓаат температурите, особено ноќе. Континуираното капење на течна вода низ покривите за време на епизода од дожд предизвикува формирање на мраз.

Како резултат на ненадејниот пад на температурите до опсег под 0 степени, можеме да најдеме идеални услови за формирање на мраз. Имено, кога температурата на животната средина е под 0 степени и врне или врне, Иколици може да се формираат од континуирано капење на течна вода. Овие се карактеристични ледени сталактити кои се нарекуваат леденици.

Формирање на мраз

ледени сталактити

Обично во градовите се јавуваат мразови на стреата на покривот. Потребно е претходно да сте го носеле. На овој начин, ќе гарантираме дека температурата е многу ниска. Водата обично се собира и на покривите, кои потоа формираат мразови. Делумното топење на снегот што се случува во текот на централните часови на денот до доведува до бројни мали потоци на вода под белото ќебе од снег. Кога температурите паѓаат ноќе и овие водни линии завршуваат на рабовите на стреата на покривот, тој почнува да се лади сè додека не се зацврсти во мраз.

При паѓањето на ноќта, студениот студ предизвикува формирање кора од мраз на снегот на покривот и внатрешниот дел од таа мантија е целосно изолиран од реката. Така внатрешниот дел продолжува да тече под него. Како резултат на капките, се топи или поминува низ стреа додека не се замрзне повторно веднаш. И тоа е дека тие доаѓаат во контакт со надворешниот воздух, што е многу ниска температура и тие се формираат со изминување на часовите. Така се создаваат остри иглички мраз, толку карактеристични за зимата.

Услови на животната средина

полите на смртта

Сосема е вообичаено што во текот на денот небото може да се расчисти, а температурата нежно брзо. На овој начин, некои од ледените игли формирани во стреата на покривите можат да се одделат кога ќе бидат осветлени од сонцето или ќе се стопат од топлината. Ова создава опасност за луѓето што минуваат под покривите. Повремено, луѓето што одеа под нив кога паѓаа мразулците беа предизвикани од смрт од мраз. Овој тип на вести се јавува скоро секоја зима во многу студени земји како Русија каде што силниот студ обично произведува ваков вид формации на покривите.

Не само што е познато под името на мразулци, туку зависи и од тоа каде сме лоцирани, може да се знае и со други имиња. Во зависност од тоа каде сте, постои список со имиња меѓу кои наоѓаме спири, чипилети, пинганили, канделизо, каламбризос, ренчело, пијавки или пијавки. Овде во Шпанија во внатрешноста на Кантабриа се нарекува кангалиту или цириу додека во долината Ронкал се вика хуро иако најчудниот збор е каламоко. Се однесува на слуз што паѓа како да се лизга низ носот. Ова е исто така многу типично за цртаните серии во кои слузот во носот на тие луѓе се замрзнува кога се многу ладни.

Можни опасности

Ицикулите не само што се формираат во областа на покривите на градот, туку се создаваат и во природата. Можеме да видиме на некои карпи, карпи, гранки од дрвја, итн. Како се создаваат овие ледени игли. На крајот, наоѓаме одреден степен на опасност од ледените мразови само ако се генерираат во градовите. Во природна средина имаме формирање на прекрасни пејзажи достојни за заштеда на фотографии.

Како и да е, во градовите можат да имаат опасност. Со акумулацијата на снег на покривите и последователното топење за кое разговаравме погоре, капките се замрзнуваат поради ниските температури. Ако повторно има покачување на температурите, овие ледени игли почнуваат да паѓаат и тоа е кога тие создаваат опасности за пешаците. Кај нас тоа се случува на изолиран начин бидејќи во зима немаме толку ниски температури. Сепак, по зимската бура како оваа година на филомени, овие опасности може да се појават.

Се проценува дека околу 100 годишно во Русија умираат од пролевање на мраз. Во некои земји како Финска има натписи на згради кои предупредуваат на опасноста од постоење на овој феномен. На некои места се смета како мраз на смртта затоа што тие исто така имаат варијанта. За тоа почнаа да зборуваат во 1947 година кога се случи aубопитен феномен во длабокото море. Тоа се случува многу студени води на Арктикот или Антарктичкиот океан каде што температурите се протегаат до -20 30 °. Температурата на морето е поголема бидејќи површинската вода замрзнува. На овој начин, солта е изоставена од овој процес и се потопува бидејќи нејзината густина е поголема. Околната вода замрзнува и се создава колона е сталактит што ја замрзнува водата преку која доаѓа во контакт.

Таа се нарекува мраз на смртта бидејќи замрзнува сè што е на нејзиниот пат. Ако наиде на животно кое се движи бавно, на крајот ќе го замрзне.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за ледените мразови и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.