Поларна клима

Антарктикот

Дали некогаш сте се запрашале како е поларната клима? Знаеме дека е многу студено, дека пејзажот е покриен со снег поголемиот дел од годината, но… зошто е тоа така? Кои се всушност минималните и максималните температури кои се бележат на места каде што имаат ваков тип клима?

Во ова специјално ќе ви кажам сè за поларното време, најстудено има на Земјата.

Карактеристики на поларната клима

Поларна клима во Арктикот

Поларната клима се карактеризира со скоро секогаш поседување температури под 0ºС, можејќи да пристигнат до -93 ° C (на Северниот пол), бидејќи сончевите зраци пристигнуваат многу наклонети во однос на копнената површина. Врнежите се многу слаби, релативната влажност е многу мала и ветерот дува со голем интензитет достигнувајќи до 97 км на час, така што живеењето тука е скоро невозможно (иако, како што ќе видиме подолу, има некои животни и растенија кои успеале да се прилагодат на оваа непријателска средина).

Сонцето на половите сјае непрекинато шест месеци (пролет и лето). Овие месеци се познати под името на »Поларен ден» Но, во другите шест (есен и зима) таа останува скриена, па затоа е позната како »Поларна ноќ".

Пример за график на поларна клима

Климограф на Свалбард, архипелаг кој се наоѓа во Арктичкиот глацијален океан

Климограф на Свалбард, архипелаг кој се наоѓа во Арктичкиот глацијален океан

За да добиеме појасна претстава за тоа каква е поларната клима во овие региони на светот, да го земеме како пример климографот на Свалбард, кој е архипелаг лоциран во Арктичкиот глацијален океан. Највлажен месец е август, паѓајќи околу 25мм, а најсув е мај, паѓајќи околу 15мм; најтопол сепак е јуни, со температура од 6-7ºС и најстуден јануари, со -16ºC.

Каде се наоѓа?

Поларни климатски зони

На планетата Земја има две големи ладни области, помеѓу 65 ° и 90 ° северна и јужна географска ширина, што се северен Пол и јужниот пол. Во првиот, го наоѓаме Арктичкиот круг, а во вториот, Антарктичкиот круг. Но, во другите високо планински региони, како што се врвовите на Хималаите, Андите или планините на Алјаска, постои клима многу слична на поларната, поради што тие обично се вклучени во географските претстави на поларната клима.

Видови поларна клима

Иако може да помислиме дека постои само еден вид поларна клима, во реалноста таа е поделена на две:

 • Tundra: тоа е онаа во која вегетацијата не расте многу; повеќето се кратки треви. Како што се приближуваме до поларните кругови, наоѓаме предел со скоро никаква флора. Овде живеат разни растенија и животни, како што е поларната мечка.
 • Мраз или глацијал: одговара на височини поголеми од 4.700м. Температурата е многу ниска: секогаш под 0 степени.

Клима на Антарктикот

Санти мраз

Многу, многу ниски топлински вредности се забележани на Антарктикот. Климата за тундра се јавува во крајбрежните области и на полуостровот Антарктик, а просечната температура во текот на летниот месец е 0 степени, а во зима минималната може да падне на -83 -С, па дури и повеќе. Просечната температура годишно е -17ºС.

Не прима многу сончево зрачење, а исто така, до 90% од него се рефлектира со мраз, со што се спречува загревањето на површината. Поради оваа причина, Антарктикот се нарекува „ладилник на Земјата“.

Клима на Арктикот

Арктички пејзаж

Климата на Арктикот е многу екстремна, но не толку екстремна како Антарктикот. Зимите се многу студени, со температури кои можат да паднат до -45 ° C, па дури и до -68ºC. Во лето, кое трае шест до десет недели, температурата е многу попријатна на 10ºС.

Влажноста е многу мала, освен во лето во крајбрежните области. Температурата во остатокот од годината е многу студена, а водата едвај испарува. Исто така, врнежите се многу малку, особено во текот на зимата.

Поларна флора

Мов во поларниот пејзаж

Поларната флора се карактеризира со тоа што има прилично мала големина. Ветровите дуваат со голем интензитет, затоа е императив да се остане што е можно поблиску до земјата. Но, тоа не е лесно, бидејќи останува студено практично цела година. Така, дрвјата не можеа да преживеат, па затоа беше колонизирана малата земја што можат да ја населат растенијата мов, лишаи y пилинг.

Вегетација може да се најде само во тундра, бидејќи во белите пустини на глацијалните региони, условите не се погодни за живот.

Поларна фауна

Алопекс лагопус

Поларната фауна се карактеризира со итна потреба да се заштити од екстремен студ. За да се постигне ова, тие имаат различни форми, на пример: има некои кои имаат густ капут и исто така акумулираат поткожни маснотии; има и други кои градат тунели или подземни галерии, а има и други кои претпочитаат да мигрираат.

Меѓу најрепрезентативните фауна што ја имаме поларни мечки, што е најголемото животно кај цицачите на Арктикот, волк, На мошусен вол, или на снежна коза. Постојат и водни животни, како на пр фокуси, Морски волк, или ајкули, како Somniosus микроцефалус што се храни со поларни мечки.

И со ова завршивме. Што мислевте за информациите за поларната клима?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

3 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Венди ана Гонзалес dijo

  тоа беше совршен резултат благодарам

 2.   sara dijo

  Ова е неверојатно, успеав да добијам се што ми требаше

 3.   M dijo

  Кул е, но не е тоа што го барам.