Поларна Starвезда

Поларна Starвезда

Кога ќе погледнеме во ryвезденото ноќно небо, можеме да го цениме со theвездијата. Постојат начини на кои можеме да идентификуваме одредени starsвезди кои служат како ориентација и водич да обележат фиксен тек и да не се изгубат. Во минатото, некои starsвезди и соelвездија беа користени за обележување на морските патишта. Во овој случај ќе разговараме за Полската везда. Сместено е во близина на оската на ротација на Земјата и припаѓа на со theвездието Мала Мечка.

Дали сакате да ја знаете важноста на Полската Starвезда и како да ја идентификувате на небото? Прочитајте за да дознаете за тоа.

Важноста на Полската везда за Маите

идентификувајте ја poвездата на пол

Северната Starвезда важеше за своевидно божество во митологијата на Маите. Оваа цивилизација му оддаде почит и почит за неговата корисност. Имаше многу трговци и трговци кои ја користеа оваа starвезда како водич за да можат да ја видат својата цел и да не се изгубат. Совршено може да се забележи во Јукатан и, поради оваа причина, тие се чувствуваа згрижени и ориентирани во нивните долги патувања.

Исто така, има симболично и духовно значење за Маите, бидејќи тоа беше како моќ пред патот по кој треба да се движат луѓето во животот. Не само што служеше како водич за службени патувања, туку служеше и за прикажување на патот напред во животот.

Многумина од Маите ја нарекоа оваа starвезда Бог на ноќта или Бог на зимата. И покрај тоа што може да помислите, Маите имаа огромно знаење за астрономијата и не само што можеа да се водат низ одредени starsвезди, туку тие исто така веруваа и ги проучуваа theвездите над небото. Тие идентификуваа бројни со constвездија што можеме да ги набудуваме денес. Така успеале да одржат совршена духовна рамнотежа со космосот.

Неговата духовна симболика претставуваше потрага по сопственото постоење. Една од употребите на Полската Starвезда беше тоа што во неа можеше да ги најдеш сите одговори на животните прашања. Едно од најчестите сомнежи во тоа време беше каква улога да игра во подземниот свет. За Маите, Полската Starвезда го имаше одговорот.

Со Theвездието Мала Мечка и Северна везда

Поле starвезда на небото

Како што споменавме претходно, Полската Starвезда се наоѓа во со theвездието Мала Мечка. Ова е со aвездие кое може јасно да се види на нашето небо во текот на целата година. Можеме да ги видиме само оние луѓе кои живеат на северната хемисфера. Мала мечка е составена од 7 starsвезди кои вклучуваат Поларис. Лесно може да се идентификува како жолт гигант, карактеризиран со тоа што е прилично светло и го надминува Сонцето по големина. Иако ова можеби не изгледа вистина, таа е поголема starвезда од Сонцето. Сепак, таа е далеку подалеку од неа и, според тоа, не можеме да ја видиме со иста големина или да дозволиме да нè осветли на тој начин.

Пред пронаоѓањето на радарите и системите за географска локација, како и ГПС, Полската Starвезда се користеше како водич во навигацијата. Ова може да биде затоа што е ориентиран кон географскиот небесен пол.

Тоа е starвезда која, иако се чини дека останатите theвезди се движат над небото, тоа не е така. Лесно е да се идентификува, бидејќи е целосно фиксиран. Близу е до со theвездието Голема Мечка. Двете соelвездија се слични затоа што се составени од 7 starsвезди и се во форма како автомобил.

Познато е како соelвездие Мала Мечка затоа што theвездите што го сочинуваат сјаат помалку од Големите Мечки. Ова е причината зошто треба да знаете малку повеќе за астрономијата и како да ги идентификувате со constвездијата за да можете да ја набудувате од небото. Ако небото е целосно чисто и ослободено од загадување на светлината, сосема е лесно да се види на небото.

Врска со со theвездието Голема Мечка

најголема starвезда пол

Се разликува од останатите theвезди бидејќи е таа што останува статична на небото. Може да се забележи дека остатокот од starsвездите ротираат околу оската на ротација на Земјата. Патувањето што го прават starsвездите трае 24 часа, исто како и планетите и Сонцето. Затоа, ако сакаме да знаеме каде е Полската Starвезда во одреден момент, мора да ја набудуваме со constвездието Голема Мечка.

Ова е направено затоа што е релативно лесно согледување на со toвездието и Полската Starвезда е близу до неа. Ако сакаме да го видиме тоа, треба само да повлечеме имагинарна линија што зема како референтна точка две од starsвездите во соelвездието Голема Мечка наречени Мерак и Дубе. Овие две starsвезди се лесно лесни за идентификување на небото. Откако ќе бидат забележани, треба да повлечеме друга имагинарна линија на растојание од 5 пати поголема од оваа двапати за да ја најдеме oleвездата на Пол.

Комунална програма и историја

водич за навигатори полестар

Полската Starвезда исто така е позната како Северна Starвезда поради нејзината локација достапна само на Северната хемисфера. Друго име по кое е познато е Поларис. Тоа се должи на неговата близина до Северниот пол.

Низ историјата, оваа starвезда се користела како референтна точка за илјадници морнари кои правеле премини покрај морето. Имајте на ум дека тоа може да го видат само оние кои пловеа низ Северната хемисфера. Благодарение на оваа starвезда, која служеше како водич за толку многу луѓе, тие можеа да стигнат до позициите на градовите.

Денес е сè уште служејќи како метод за мерење на географската ширина и азимутот. Азимутот е агол што се воспоставува помеѓу меридијанот и поминува низ одредена точка на нашата планета. Благодарение на Северната Starвезда можеме да се ориентираме кон северниот правец, иако тоа целосно зависи од локацијата на набудувачот. Прилично веродостојно мерење е оној што се зема земајќи ја предвид висината каде што е на повидок Starвездата на половите.

Како што можете да видите, оваа starвезда има многу историја и значење, па дури и денес е доста популарна меѓу астрономите и хобистите.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.