Што е поларен вртлог

Ветерот ги замрзнува градовите

Денес ќе разговараме за многу чуден метеоролошки феномен познат како поларен Вортекс. Многу луѓе го третираат како да е феномен што предизвикува северниот пол да лебди на југ. Тоа е да се каже, она што го прави е дека температурите во целата област на северната хемисфера како што е на пол.

Во оваа статија ќе објасниме што е поларниот вртлог и какви последици има врз климата на северната хемисфера.

Кој е поларниот вртлог

Ниска температура поради поларен вртлог

Кога зборуваме за поларен вртлог, мислиме на голема површина со низок притисок што се формира близу до половите на Земјата. Нормално, овој поларен вртлог е најраспространет на северниот пол. Оваа зона со низок притисок содржи интензивен студен воздух што прави драматично опаѓање на температурите. Се нарекува вртлози затоа што се однесува на ротацијата што ја има овој ветер наспроти иглите на часовникот и овозможува ладниот воздух да остане подолго време во близина на половите. Поларниот вител ослабува во лето и се интензивира во зима.

Понекогаш за време на зимата на северната хемисфера овој вртлог предизвикува студен воздух да патува многу подалеку на југ заедно со млазниот поток. Ова се случува редовно за време на зимите и е поврзано со екстремни студени бранови кои доаѓаат од Арктикот во САД. Најновиот и најекстремниот студен бран што се случи е оној од јануари 2014 година.

Овој метеоролошки феномен обично е збунет од другите кои отсекогаш биле присутни. Овој термин неодамна стана популарен поради неговата употреба од метеоролозите. Овие научници го испитуваат поларниот вртлог со анализа на условите што се случуваат десетици илјади стапки во атмосферата. Меѓутоа, кога температурите поврзани со овој метеоролошки феномен паѓаат, некои региони на земјата се сериозно погодени. Овој феномен не е ограничен само на САД, се јавува и во некои делови на Европа и Азија. Единствената опасност што овој феномен може да претставува за луѓето е големината со која паѓаат температурите, испраќајќи ладен воздух што се шири во областите на југот кои обично не се ладни.

клучните карактеристики

Ветрови на поларниот вртлог

Да се ​​биде во состојба да влијае на региони кои вообичаено не се ладни, вообичаено е да се појават одредени влијанија и врз луѓето и врз флората и фауната. Сепак, не се вознемирувајте кога ќе слушнете информации за поларниот вртлог. Единствената важна работа е да се подготвите за да можете да издржите пониски температури од нормалните. Препорачливо е да ги проверите предметите што ги имаме од набавките за итни случаи во домовите и возилата за да можат да се прилагодат на зимската сезона и да се осигурате дека можете да се подготвите за опасностите што ги носат зимските бури.

Една од главните последици на овој метеоролошки феномен е замрзнувањето на средниот запад на САД. Термичката сензација во некои градови достигнува околу -50 степени. Сепак, реалните температури се помеѓу -20 и -30 степени. Остатокот е топлинска сензација предизвикана од поларниот ветер. За да се олеснат последиците од овој феномен, многу градови отвораат засолништа погодни за сместување на луѓе кои не можат да се заштитат добро од студот и многу од училиштата се затворени. Да не ги спомнувам авиокомпаниите што откажуваат летови за да избегнат негативни последици и можни несреќи.

Последици од поларниот вител

Последици од поларниот вител

И тоа е дека овој поларен вртлог што генерира област на низок притисок е опкружен со појас на ветрови што циркулира во западен правец спротивно од стрелките на часовникот. На овој начин може да се чува поблиску до половите подолго и да остане ладен воздух. Вистинскиот проблем се јавува кога протокот е ослабен со ненадејно затоплување на стратосферата. Ова затоплување на стратосферата овозможува ладни воздушни маси да се шират од половите до пониските географски широчини. Ова или има свои последици за области кои вообичаено не се користат за поларна студ. И флората, фауната и човечкото суштество мора да се прилагодат на овие температури за време на поларниот вртлог.

Како резултат, кога стратосферата одеднаш се загрева, поларниот вртлог станува помалку стабилен и испраќа поларен воздух на југ, што влијае на многу области на Соединетите држави заедно со млазниот поток. Овој феномен не е ништо ново, но прв пат беше објавен за овој напис во 1853 година. Исто така, тој е поврзан со други екстремни северноамерикански студени бранови регистрирани во јануари 2014 година, или оние од 1977, 1982, 1985 и 1989 година.

Заедно со студот и ниските температури, се појавуваат мразови од голема големина. Овие мразови го отежнуваат животот на луѓето кои не се навикнати на студ. Некои од последиците врз начинот на живот во градовите се дека патиштата треба да се исечат поради вишок снег, а некои комуникациски патишта се исклучени. Исто така, има прекини на електричната енергија во многу области на градовите.

Куриозитети на поларниот вртлог

Студен бран на САД

 • Овој термин беше познат во зимата 2014 година поради стратосферското затоплување што ја погоди Северна Америка.
 • Скоро секоја година кога се јавувал овој феномен, радиусот кој има стратосфера тоа е околу 1.000 километри.
 • Со цел да се измери локацијата и положбата на поларниот вртлог, потребни се бројни мерења на слоеви на атмосферата.
 • Постојат и тропосферски поларни вртлози и тие се послаби во лето и посилни во зима.
 • Ако овој феномен е слаб, се судираат екстратропските циклони кои имаат тенденција да се издигнуваат кон север, а тоа биле помали вртлози во поларните струи. Овие мини вртлози обично траат еден месец.
 • Вулканските ерупции што се случуваат во тропските предели може да предизвикаат зајакнување на поларниот вител за неколку зими.

Како што можете да видите, овој метеоролошки феномен неодамна стана познат и од витално значење е да се знаат неговите ефекти за да се спречат нејзините последици.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.