Познати научници

гранки на науката

Благодарение на познати научници што се случувало низ историјата и дека имале големи умови, затоа науката е во можност да се развива и да дозволи светот да биде како што го знаеме денес. Постојат бројни гранки на науката како што се математика, биологија, дури и физикална медицина во кои се појавиле големи научници и познати научници кои биле во можност да помогнат во унапредувањето на човечкиот вид.

Во оваа статија ќе ви покажеме кои се најдобрите познати научници во историјата.

Познати научници во историјата

познати научници на светот

Благодарение на постоењето на науката и луѓето кои имаат одличен ум е местото каде што човечкото суштество можеше да напредува и да напредува до денес. Toе видиме кои се главните познати научници кои дале многу придонеси во науката, малку за нивните животи и нивните најзабележителни подвизи.

Алберт Ајнштајн

Тој се смета за најголем научник во минатиот век. Скоро секој може да го идентификува овој научник и да го види на фотографија. Тој беше Нобелова награда за физика во 1921 година. Придонесот на науката што требаше да биде теорија на релативноста. Тоа е веројатно најголемиот научен напредок на сите модерни времиња.

Исак Њутн

Овој научник беше практично сè што може да биде за времето во кое живееше. И тоа е дека тој развил физика, алхемија, астрономија, математика и бил пронаоѓач. Познат е законот за гравитација и неговата приказна за тоа како тој го развил откако паднал напред на главата додека дремел под дрво. Сепак, оваа приказна не е ништо повеќе од мит.

Стивен Хокинг

познати научници

Тој е еден од најмодерните научници и најпознатите познати научници по Ајнштајн. Тој беше теоретски физичар познат по својата теорија за универзумот и општата релативност. Познато е дека тој страдаше од амиотрофична латерална склероза и беше едно од луѓето кои, веројатно, најдолго можеше да преживее со оваа болест. Благодарение на неговата цел, тој беше во можност да даде видливост на оваа болест. Доби до 12 почесни докторати кауза и разни награди.

Марија Кири

Ова е жена со полско потекло, но живее во Франција. Таа е најпозната научна жена во светот. Беше познато за тоа дека е единствената личност што освоила не една, туку две Нобелови награди. Едниот од нив е во хемија, а другиот во физика. Таа беше пионер во студијата за радиоактивност и откри радиум и полониум. Неговото здравје се влошувало со текот на годините како резултат на постојаната изложеност на зрачење.

Галилео Галилеј

Друг од најпознатите познати научници помеѓу XNUMX и XNUMX век бил Галилео Галилеј. Овој луд научник сите полиња на знаење дека има рака. Бил риболов во астрономијата, уметноста и физиката. Се сметаше за врсник на науката, како што ја познаваме денес.

Познати научници: Чарлс Дарвин

На почетокот на својот живот требало да биде англикански свештеник. Како и да е, тој заврши со теории за биолошката еволуција. До денес, наодите добиени во еволуцијата и природната селекција се она што е тие ги поставуваат темелите на модерната биологија. Тој го проучувал целиот биодиверзитет на островите Галапагос и известувал за морфолошките и бихејвиоралните разлики на финишот на овој архипелаг. Тоа е едно од најпознатите студија во целата историја, заедно со неговото дело познато како „Потеклото на видовите".

Никола Коперник

Тој е еден од најважните астрономи во целата историја кој ги постави научните темели на револуцијата во астрономијата. Со Галилео. Тој е полски научник кој ја разви хелиоцентричната теорија (врска). Оваа теорија смета дека сонцето не е starвезда што се врти околу земјата, туку дека земјата е таа што се врти околу сонцето.

Луј Пастер

Тој е научник кој ги преформулирал сите идеи што се имале за заразни болести. Тој беше одговорен за основање на модерна микробиологија. Едно од најзабележителните достигнувања е дека тој беше во можност да ја открие вакцината против беснило. Покрај тоа, пченицата е техника за да може да се стерилизира храната што подоцна беше наречена како пастеризација во негова чест.

Познати научници: Александар Флеминг

научниците

Ова е научник кој е одговорен за достапноста на ефективни лекови против некои болести. Многу од овие болести беа смртна казна пред еден век. Едно од неговите најважни откритија беше откривањето на пеницилинската габа. Оваа супстанца се користи до денес и е одговорна за спасување милиони животи ширум светот.

Грегор Мендел

Тоа е уште еден од оние кои припаѓаат на познати научници кои, благодарение на неговата работа со растенија од грашок, беа во можност да ги посеат темелите на полето на генетиката. Открил како се наследуваат карактеристиките според односите на доминација и рецесија. Благодарение на ова, тој формулираше низа закони кои денес се познати како закони на Мендел.

Томас Алва Едисон

Уште еден од најпознатите познати научници во светот. Тој е автор на бројни обиди, иако мора да се каже дека не се малку оние кои сметаат дека се навистина многу позајмени идеи при креирање на нови уреди. Тој е многу контроверзна фигура во светот на науката. Она што може да се препознае кај овој лик е тоа што и покрај тоа што беше одличен пронаоѓач, тој знаеше како да ги искористи креациите и да се трансформира во важен бизнисмен.

Архимед од Сиракуза

Тој беше еден од познатите научници најпознат по својот напредок во физиката и математиката. Неговото знаење е нашироко познато како принципи на лостот и архимедскиот принцип.

Познати научници: Леонардо да Винчи

Покрај тоа што беше одличен уметник, тој беше импресивен пронаоѓач. Тој се посвети на разни гранки на науката. Меѓу нив наоѓаме ботаника, инженерство, астрономија и биологија, покрај извршувањето на важни студии и детални цртежи на човечката анатомија. Една од куриозитетите на овој научник е што тој доби мртовци од мртовечницата за да може дома мирно да ги расекува.

Се надевам дека со овие информации ќе можете да дознаете повеќе за познатите научници во светот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.