Поголеми крилја како последица на климатските промени

Климатските промени се глобален феномен кој влијае на сите нас, иако не на ист начин. Во Австралија постои птица која доста потсетува на папагал чие научно име е Барнардиус зонариус дека во последните неколку години доживеа издолжување на крилјата помеѓу 4 и 5 сантиметри. Причината?

Се чини дека сè укажува на тоа дека зголемувањето на температурите, како и практиките на уништување на шумите што се случија во Западна Австралија во 1970-тите, придонесоа за издолжување на крилата.

Научниците од Универзитетот Нотр Дам во Сиднеј испитале неколку примероци од музејот на Западен Австралија, во кој има колекција птици кои датираат од почетокот на XNUMX век и живи примероци. Така, тие го забележаа тоа крилјата беа издолжени помеѓу 4 и 5 сантиметри во последните 45 години, за кое време температурата се зголеми помеѓу 0,1 и 0,2 степени во регионот каде што живеат овие прекрасни птици.

Оваа варијација е минимална, но влијанието врз животната средина е значајно, докажано е од истражувањето на Барнардиус зонариус, попознат како паракет на Барнард. И дали е тоа птиците со топла клима обично имаат подолги екстремитети отколку оние кои живеат во умерени региони.

Дилан Корчински, еден од научниците кои учествуваа во студијата, изјави дека „Како што се зголемува температурата на климата, зголемувањето на должината на крилјата може да им помогне на овие птици да се ослободат од вишокот топлина и подобро да се прилагодат на нивната околина".

Во Австралија, најсувиот населен континент во светот, температурата се зголеми за околу 1 степен од 1910 година, како што е прикажано во пријавите на состојбата на климата на 2016 година спроведена од Канцеларијата за метеорологија на земјата. Па, каква е иднината за австралиските птици?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.