Екстремното време поврзано со глобалното затоплување

Ураганот Денис по пристигнувањето во Флорида

Секој пат кога ќе се појави екстремен временски настан, било да е тоа топлотен бран, ураган или торнадо, Во последниве години многу се прашувавме дали е поврзано со глобалното затоплување или не што се случува на планетата Земја.

Eелни да дадат дефинитивен научен одговор, тим предводен од Ноа Дифенбау, истражувач на Универзитетот Стенфорд за Земјини науки, енергија и еколошки науки, комбинираше статистички анализи на набудувања на климата со компјутерски развиени модели за да ги проучи влијание на глобалното затоплување врз индивидуалните екстремни временски прилики.

Додека научниците во минатото избегнуваа поврзување на индивидуалните климатски настани со глобалното затоплување, бидејќи им беше тешко да го одделат влијанието што човештвото го има од природната климатска варијабилност, денес благодарение на научниот напредок Дифенбау и неговиот тим беа во можност да дадат одговор на прашање толку пати поставено: Дали екстремните временски настани се предизвикани од глобалното затоплување? 

Според студијата објавена во списанието „Зборник на трудови на Националната академија на науките“ (PNAS), одговорот е јасен: Да, и со зголемување на фреквенцијата, како што се зголемува глобалната просечна температура, се случуваат екстремни настани што ги доведуваат во опасност животите на луѓето.

Екстремна суша

Всушност, шансите за пожешки настани се зголемија над 80% од површината на земјината топка за која беа достапни набудувања. Од друга страна, за посуви и влажни настани, авторите откриле дека човековото влијание ги зголемило шансите за околу половина од областа за која се достапни сигурни набудувања.

Ова ново истражување ќе ни овозможи да имаме попрецизна идеја за тоа како луѓето влијаат на природната рамнотежа на светските екосистеми.

Можете да ја прочитате студијата овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.