Тропски врнежи од дожд на северната хемисфера, зошто е тоа поинтензивно?

Глобална шема на струја на термохалин

Глобална шема на струја на термохалин

Прегледувајќи ги глобалните мапи на светските врнежи, можеме да ги набудуваме повеќето од тропски врнежи од дожд тие се јавуваат на северната хемисфера. Атол Палмира, на географска ширина од 6 степени северно, носи околу 445 см дожд годишно, додека друго место, сместено на иста географска ширина јужно од екваторот, добива само 114 см.

Научниците веруваа дека станува збор за необична геометрија на планетата земја, бидејќи океанските сливови се навалуваа дијагонално додека се вртеше планетата, туркајќи појаси на тропски дожд северно од екваторот. Но, новата студија од Универзитетот во Вашингтон ни покажува дека причината има повеќе врска со океанските струи генерирани на половите, оддалечени илјадници милји.

Написот, објавен на 20 октомври во природата, објаснува една од главните карактеристики на планетарната клима и покажува дека ледените води на половите влијаат на сезонските дождови, клучни за растот на житарките на места како африканскиот регион Сахел и јужна Индија.

Општо земено, најжешките области се повеќе влажни бидејќи топол воздух брзо се крева, а водата што ја содржи преципитира.

Овој дожд се јавува повеќе на северната хемисфера затоа што е потопол. Прашањето е, што ја прави Северната хемисфера потопла? И забележано е дека тоа се должи на океанската циркулација.

Директорите на оваа студија (меѓу другото и Фриерсон) користеле детални мерења на сателитите на Зрачениот енергетски систем на Земјата и облаците на НАСА (CERES), за да забележат дека сончевата светлина претпоставува поголем придонес на топлина на јужната хемисфера На овој начин, ако го земевме предвид само атмосферското зрачење, јужната хемисфера треба да биде највлажна.

Користење на набудувања за да се утврди транспортот на топлина во океаните и користење компјутерски модели за да се покаже клучната улога на големата термохалинска струја што тоне во близина на Гренланд, патува по дното на океанот до Антарктикот, а потоа се крева на површината и лета кон север Ако ја елиминиравме оваа струја, појасите на тропски дожд ќе останеа на јужната хемисфера.

Тоа е затоа што кога водата циркулира на север со децении, таа постепено се загрева, при што се поместуваат околу 400 трилиони вати моќност од јужната хемисфера на север преку екваторот.

Долги години, наклонот на дното на океанот е прифатена причина за асиметрија во тропските бури. Но, во исто време, многу истражувачи никогаш не го сметаа ова објаснување како валидно бидејќи е доста комплициран аргумент и обично за ваквите глобални однесувања, постои поедноставно објаснување.

Струјата што ја утврдија како одговорна и беше позната на пошироката јавност во филмот „Задутре“, во кој се претпоставува дека оваа струја се нарекува циркулација на термохалин престанува да го замрзнува Newујорк. Не се очекува тотално и ненадејно исчезнување како во филмот, но се очекува постепено намалување, пријавено од Обединетите нации и се очекува за 2100 година, ова може да ги промени тропските дождови на југ, како што се чини дека е наведено од геолошкиот запис што се случил во минатото.

Забавувањето на струјата се предвидува на следниов начин: кога има зголемување на врнежите, слатка вода и паѓање на Северен Атлантик ќе ја намали густината на океанската вода, што е помалку густа, помалку веројатно ќе тоне.

Ова е само уште еден од огромниот број докази што се појавија во последните 10-15 години кои покажуваат колку се важни високите географски широчини за остатокот од светот.

Претходните дела на Фриерсон покажуваат како промената на температурниот баланс помеѓу хемисферите влијае на тропските дождови. Неодамнешното истражување направено од него и неговите соработници забележува како загадувањето од индустриската револуција ја блокирало сончевата светлина од северната хемисфера во текот на 70-тите и 80-тите и ги свртело тропските дождови на југ.

Голем број промени во блиското минато се должат на загадувањето. Иднината ќе зависи од загадувањето на воздухот и глобалното затоплување, како и промените во циркулацијата на океаните. Сите овие фактори го прават тропскиот дожд многу тешко да се предвиди.

Повеќе информации: Десеттата тропска депресија во сезоната се формира покрај Мексиканскиот ЗаливДали глобалното затоплување запре засекогаш?


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.