Плутонски карпи

Наметлива карпа

На нашата планета има различни типови карпи. Во зависност од нивните карактеристики, потекло и формирање, тие се класифицираат како магливи, метаморфни и седиментни карпи. Но, класификацијата не е таква. Постојат подкласификации кои детализираат повеќе за карактеристиките, формацијата, материјалот од кој е формиран, итн. На пример, магматските карпи се поделени на плутонски карпи и вулкански карпи. Денес, ќе го посветиме целиот овој пост на плутонски карпи.

Ако сакате да ги знаете карактеристиките, потеклото, формацијата и материјалите на плутонските карпи, овој напис е за вас.

Главни депозити

Плутонски карпи

Плутонските карпи се познати и како нападни карпи. Тоа е вид карпа формирана од доцниот процес на ладење на магмата. Ова ладење е дел од активност што се случува илјадници метри длабоко, во внатрешноста на Земјата. Овие карпи се антитеза или спротивност на вулканските карпи, исто така магливи карпи, кои се нарекуваат екструзивни. Ова е затоа што неговото формирање се случува кога лакот преминува од течна во цврста состојба и се јавува надвор или на површината на земјата.

Овие нападни карпи се појавуваат како магливи маси кои се нестартирани. Неговото формирање и потекло се оние што ги обликуваат наслагите со различни формати и димензии што можеме да ги најдеме во внатрешноста на Земјата. Овие наслаги се сметаат за плутони. Тие се поделени во три вида:

  • Блатолито: тоа е најобемниот вид на наслаги што постои на целата планета. Неговата површина е поголема од 100 км2. Еволуцијата на овој депозит се случи преку повеќе упади. На ова место можете да најдете големи концентрации на гранит и диорити. Нормално, можеме да го најдеме на локации обележани со формирање на планини. Обично не е во согласност со онаа на гнездестата карпа.
  • Лаколито: тоа е друг вид депозит кој многу добро се согласува со карпата за вградување. Морфологијата е слична на онаа кај печурката. Тоа е, основата е порамна, но горната купола е поширока. Димензиите се средни и извира благодарение на туркањето на карпите од магмата.
  • Лополито: тоа е последното наоѓалиште и е во форма на превртена купола. Обично добро се согласува со црвената чипка. Прошарено е во седиментни карпести слоеви бидејќи одржува тубуларен изглед.

Карактеристики на плутонските карпи

Потекло на плутонските карпи

Сега ќе ги опишеме главните карактеристики на овој тип карпи формирани во наслагите опишани погоре. Тие обично се густи и немаат дупки. Нивната текстура е прилично груба и тие се составени од разни елементи. Тие се доста разновидни поради големата разновидност на хемиски состав што можеме да ја најдеме во зависност од видот на магмата од каде потекнува.

Овие карпи се доста изобилуваат на површината на Земјата и се сметаат за примарни карпи. Тоа е затоа што овие карпи фаворизираат формирање други карпи. Овие типови карпи се наоѓаат и на телурските планети како Меркур, Венера и Марс и во јадрото на други планети со гасни џинови како Сатурн, Јупитер, Уран и Нептун.

Видови плутонски карпи

Текстура на плутонски карпи

Toе ги анализираме различните видови плутонски карпи што постојат на нашата планета:

Гранит

Тој е еден од најчестите камења. Неговото формирање се должи на комбинацијата на минерали како што се фелдспари, кварц и мики. Овие минерали кристализираат длабоко во земјината кора. Неговата конзистентност е доста тврда и има кристален изглед. Прилично е лесно да се полира и да се работи. Поради оваа причина, широко се користи за да се направи површина во кујни и бањи. Иако има бесконечен број на бои, најчести се сивата и белата боја.

Густината на гранитот се движи помеѓу 2.63 и 2.75 gr / cm3. Има поголема цврстина од мермер. Благодарение на оваа цврстина и разноврсност, може да се користи во безброј завршни работи и апликации. Античките Египќани врежале на гранит и правеле различни видови контејнери, како што се садови. Вака, тие го користеа за изградба и обложување на некои пирамиди. Египќаните користеле гранит за поставување статуи, колони, врати и многу повеќе.

Благодарение на човечката технологија, оваа карпа е експлоатирана во областа на градежништвото и градежништвото. На некои места, гранитот е замена за мермер, бидејќи трае подолго. Многу е вообичаено да се види во собранијата на кујнски шалтери. Еднаш полиран има голема естетска и функционална вредност.

Габро

Друг вид на плутонска карпа. Има сива до зелена боја. Неговиот изглед е грануларен. Има ниска цена ако ја споредиме со други карпи и минерали како што се хром, платина или никел. Сепак, габро е широко користен за украсни зори во градинарството.

Гринстоун

Депозитите на овој вид карпи се наоѓаат во области што се окупирани од масиви. На пример, има наоѓалишта богати со диорит на Алпите или на планините Анди. Голем дел од диоритот исто така беше концентриран во каменот Розета во Египет.

Денес, диоритот се користи на многу градежни работни места. Ова се должи на фактот дека, кога се меша со други материјали, може да добие огромна цврстина, фаворизирајќи ја ерекцијата на патиштата. Има одредена сличност со гранитот, поради што обично се користи при подготовка на кујнски тезги. Ако се подложени на процеси за полирање, тие можат да се користат во украси во паркови и други јавни простори.

Сиенит

Составот на сиенит и неговата структура се променливи. Карпата може да се најде од камен со светлосен сенка и ситно зрно, до сива карпа со груби зрна. Сиенитите имаат помала количина на силициум диоксид отколку што може да се најде во гранитските магми. Тој е доста отпорен на оган.

Перидотит

Има темна боја. Тоа е најголемата количина во кората на Земјата. Едвај има комерцијална употреба. Некои од научниците ги фалат неговите големи способности да апсорбираат јаглерод диоксид.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за плутонските карпи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.