Плимата и осеката и месечината

ефектите на плимата и осеката и месечината

Периодичните подеми и падови на командата се носат плимата и осеката. Тие се јавуваат приближно на секои 24 часа. Тие се предизвикани од гравитационата сила на Месечината и Сонцето на океаните на Земјата. Гравитационата сила на Сонцето, иако е поголема од онаа на Месечината, има помало влијание врз плимата и осеката поради неговата оддалеченост од Земјата. Поблиската близина на Месечината до Земјата, од друга страна, има позначајно влијание врз плимата и осеката. Затоа, плимата и месечината имаат прилично важна врска.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за плимата и осеката и месечината и како тоа влијае на морето.

Плимата и осеката и месечината

плимата и осеката и месечината

Додека Земјата ротира, гравитациската сила ја влече водата кон страната свртена кон Месечината, предизвикувајќи плима. Во исто време, водата од спротивната страна на Земјата е исто така однесена, предизвикувајќи нова плима. Кога водата се повлекува, настанува плима.

Плимата и осеката се редовни флуктуации на нивото на океаните, предизвикани од гравитациското влечење на Сонцето и Месечината во однос на Земјата. Овој факт предизвикува миграција на огромни маси на вода низ површината на Земјата, бидејќи тие се под влијание на небесните тела во нашата близина. Гравитационата сила на Месечината е приближно 2-3 пати посилна од онаа на Сонцето, бидејќи Месечината се наоѓа многу поблиску до Земјата.

Формирањето на плимата и осеката се случува длабоко во океаните, предизвикувајќи нивното влијание да се шири нанадвор и да влијае на крајбрежјето низ целиот свет, што резултира со одлив и проток на морето. Океаните содржат огромни маси на вода кои се движат како резултат на гравитацијата.

Движењето на водата кон брегот е познато како „проток“, додека водата што се враќа во морето поради гравитационата сила на Сонцето и главно на Месечината се нарекува „одлив“. Овој постојан циклус на движење на водата го создава она што го нарекуваме плима, што е континуирано доаѓање и заминување на водата на бреговите. Овој циклус создава две плими и две плими секој ден, предизвикувајќи два текови на вода кон брегот и две одливи на вода кон морето. На крајот на краиштата, одливот и протокот на водата е главната движечка сила зад плимата и осеката.

Њутн, плимата и осеката и месечината

плима и плима

Придонесите на Исак Њутн во науката се широко признати, а неговата работа за гравитацијата и науката за плимата се од особен интерес. Револуционерните теории на Њутн за гравитацијата не само што ја формираа основата на модерната физика, туку и ни помогнаа да ја разбереме механиката на Сончевиот систем и небесните движења. Неговите студии во науката за плимата и осеката, кои ги истражуваа сложените интеракции помеѓу Месечината и океаните на Земјата, доведоа до нови сознанија за однесувањето на плимата и осеката и нивните модели. Работата на Њутн останува основен дел од научното знаење до ден-денес.

Објаснувањето на плимата и осеката лежи во принципите утврдени со Њутновите закони. Законот за гравитациона привлечност помеѓу Земјата, Сонцето и Месечината главно се заснова на силата на гравитацијата. Њутн претпоставувал дека привлечноста помеѓу два објекти е пропорционална со нивната маса и обратно пропорционална на квадратот на растојанието меѓу нив.

Поинаку кажано, гравитациската привлечност помеѓу два објекти е посилна кога нивните маси се поголеми и кога се поблиску. Патот на Месечината околу Земјата е елипсовиден, исто како што нашата орбита околу Сонцето е исто така елипсовидна. Што се однесува до Месечината, страната на Земјата свртена кон неа доживува посилно гравитационо влечење поради нејзината близина до сателитот.

Ова резултира со голема количина на вода која се влече кон неа, предизвикувајќи плима. Спротивно на тоа, спротивната страна доживува послаба гравитациска сила поради центрифугалната сила на Земјата во однос на Месечината, што резултира со плима со помал интензитет.

Кога се користи Њутновата формула, важно е да се препознае дека растојанието игра поголема улога од масата во пресметувањето на гравитационата сила помеѓу две тела. Како резултат на тоа, привлечната сила што ја врши Месечината е 2 до 3 пати поголема од онаа на Сонцето, и покрај поголемата големина на второто. Следствено, плимата и осеката на Месечината покажуваат поголем степен на сила во споредба со соларните плими.

Плима и плима

влијание на плимата и осеката

Феноменот на плимата и осеката е природен феномен кој се јавува поради гравитациското привлекување на Месечината и Сонцето на океаните на Земјата. За време на плима, нивото на водата е на највисоката точка, додека при слаба плима е на најниската точка. Оваа шема Тоа е циклично и се јавува два пати на ден, со околу шест часа помеѓу секоја плима и плима. Тој е суштински аспект на крајбрежните екосистеми и игра клучна улога во регулирањето на морскиот свет и ерозијата на крајбрежјето.

Највисоката точка до која достигнува морето е позната како плима. Ова се случува два пати на ден, со интервал од 12 часа и 25 минути помеѓу секое појавување. Ниска плима, или најниската точка до која морето допира, исто така се случува два пати на ден, со ист временски интервал како и плимата. Времетраењето на периодот на полуплима, што е временскиот распон помеѓу плимата и осеката, Тоа е 6 часа, 12 минути и 30 секунди. Како резултат на тоа, плимата се менува секој ден околу 50 минути.

Училиштата за сурфање се базираат на референтна точка која трае околу 45-50 минути за да го поставите времето за сурфање наредниот ден. Овој метод се користи затоа што секоја плажа има идеална плима за сурфање. Нуркачите треба да бидат свесни кога се случува плимата и осеката и кога започнува „одливот“ на водата, бидејќи силата на океанот може да ги повлече во подлабока вода. Затоа, се препорачува нуркање за време на плима. Исто така, плимата и осеката е погодно време за многу риболовци да одат на риболов, особено за време на пролетните периоди на плима.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за плимата и осеката и месечината.


Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.