Плејади

плејади соelвездија

Денес се фокусираме на светот на астрономијата за да опишеме позната група ofвезди што е посветена на нашата планета. Станува збор за плејади. Тоа е отворен кластер на starsвезди близу до планетата Земја и е познат како 7-те Космички сестри и е човек предхиспанското, познат по седумте бели капаци. Прилично лесно е да се идентификува отворен кластер на ноќното небо бидејќи е многу близу до Земјата. Може да се види на северната хемисфера во соelвездието Бик на растојание од околу 450 светлосни години.

Во оваа статија ќе ви ги кажеме сите карактеристики, потекло и митологија на плејадите.

клучните карактеристики

плејади

Тоа е релативно млад starвезден кластер бидејќи theвездите се стари само околу 20 милиони години. Во отворен кластер можеме да најдеме околу 500-1000 starsвезди со карактеристики на топол спектрален тип Б, сите лоцирани во со theвездието на Бик. Toе ги опишеме главните типови на starsвезди што можеме да ги најдеме во плејадите и нивната осветленост:

 • Алкион: Таа е најсјајната starвезда од сите кои припаѓаат на Плејадите и се наоѓа на растојание од околу 440 светлосни години од нашата планета. Неговата очигледна големина е +2.85 и е aвезда скоро 1000 пати посветла од сонцето, која е околу 10 пати поголема.
 • Атлас: таа е втора најсјајна starвезда во кластерот Плејади и се наоѓа на растојание од 440 светлосни години, како Алкион. Има очигледна големина од + 3.62.
 • Електра: Таа е трета starвезда ако ја нарачаме според нивото на осветленост и исто така се наоѓа на исто растојание и од другите две. Неговата очигледна големина е + 3.72.
 • Maia: тоа е една од theвездите што има синкаво-бела боја и се наоѓа на растојание од околу 440 светлосни години со очигледна големина од + 3.87.
 • Меропе: По редослед на осветленост, таа е петта и е субгигантна starвезда која има синкаво-бела боја со очигледна големина од +4.14, сместена повеќе или помалку на исто растојание помеѓу останатите.
 • Тајгета: тоа е бинарна starвезда која има очигледна големина +4.29 и е нешто поблиску до Сончевиот систем, наоѓајќи се на растојание од 422 светлосни години.
 • Плејоне: тоа е starвезда која е на слично растојание со остатокот и е околу 190 пати посветла од сонцето. Има радиус 3.2 пати поголем и неговата брзина на ротација е околу 100 пати побрза од сонцето.
 • Челаено: Тоа е субгигантна бинарна starвезда со синкаво-бела боја. Неговата очигледна големина е +5.45 и се наоѓа на растојание од 440 светлосни години.

Митологија на плејадите

starsвезди во близина на Венера

Како што може да очекувате, повеќето со theвездија на небото имаат своја митологија. Постојат различни митологии за Плејадите кои зборуваат за нивното постоење во небесниот простор. Една од овие митолошки приказни е местото каде Плејадите значат гулаби, а за седумте сестри се вели дека се идеи на океаните Плејоне и Атлас. Сестрите беа Маја, Електра, Тајгета, Астеропа, Меропе, Алсионе и Селаено, Бог Зевс ги претвори во starsвезди, како начин да ги заштитиме од Орион кој ги гонешеДури се вели дека до денес Орион ги брка сестрите на ноќното небо.

Легендата исто така вели дека разни олимписки богови како Зевс, Посејдон и Арес биле заведени од привлечноста на овие сестри и оставиле плод во врските. Маја, имаше син со Зевс и му го дадоа по име Хермес, Селено го имаше Лико, Никео и Еуфемо со Посејдон, Алкионе му даде и син на Посејдон, кој го нарекоа Хирие, Електра имаше два сина со Зевс кого го нарече Дардано Јасион, Штеропе го роди Еномаус со Арес, Тајгете го имаше Лацедемон со Зевс; да се биде само Меропе единствената од сестрите Плејадија која не одржувала односи со БоговитеНапротив, тој имал односи само со смртник, Сизиф.

Друг дел од митологијата кажува дека сестрите Плејадија одлучиле да си го одземат животот бидејќи се чувствувале многу депресивно со сè што се случило со нивниот татко Атлас и загубата на нивните сестри Хјадите. Кога требаше да изврши самоубиство, Зевс реши да им даде бесмртност и Ги постави на небото за да може да ги претвори во starsвезди. Оттука се раѓа митологијата за оваа група на starsвезди на небото.

Набervationудување на Плејадите

светли starsвезди на небото

Како што споменавме претходно, Плејадите се прилично близу до нашата планета, па затоа е многу лесно да се види на небото. Тој се смета за кластер на starsвезди со лесна локација. Неговите главни starsвезди се посветли и лесно може да се видат. Треба да ја земете предвид препораката за да го лоцирате starвезденото јато, а тоа е да го користите водичот за со constвездие Бик, така што плејадите ќе бидат лесни за препознавање, бидејќи ги има внатре.

Обично само 6 starsвезди можат да се идентификуваат со голо око, но ако ноќта е чиста, може да се идентификуваат повеќе. За добро да ги лоцирате Плејадите, можете да го користите Орион како друг водич. Таа е една од најпопуларните со constвездија и служи како ориентација за достигнување на овој кластер starsвезди. Тие се наоѓаат над Орион, преминувајќи преку со constвездието Бик и се група синкави starsвезди.

Набervудувачки студии

Најубавиот дел од theвездите познат како највисоката точка на кој сте во текот на месец ноември. Тоа е кога може да се види најубаво. Ако се гледа преку професионалниот телескоп јасно може да се разликува дека тие се опкружени со материјал со сина боја во која светлината на theвездите се рефлектира и е опкружена со маглина.

Овој кластер starsвезди е доста интересен за проучување на модерната астрономија, поради што денес тие сè уште се дел од астрономските истражувања кои се вртат околу очекуваниот животен век и каква е иднината на овие прекрасни starsвезди.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за тоа што се плејадите и кои се нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.