Геотермална енергија. Оранжерии и нивна примена во земјоделството

Геотермална билка

Геотермална билка

Геотермална енергија е онаа енергија што може да се добие со искористување на внатрешната топлина на Земјата. Оваа топлина се должи на неколку фактори, сопствената преостаната топлина, геотермалниот градиент (зголемување на температурата со длабочина) и радиогената топлина (распаѓање на радиогените изотопи), меѓу другите.

Употребата на геотермална енергија е широко распространета во некои земји како на пр Исланд што претставува скоро 70% од потрошената енергија поради нејзината локација. Во други области со исти можности, како што се Азорските Острови, тоа не е толку раширено. Во други земји како Холандија неговата употреба е ограничена на греење и во Мадрид на пример се користи во внатрешниот систем за климатизација на метро. Апликацијата во земјоделството, сè уште не е многу распространета, може да дозволи да има енергетски одржливи оранжерии.

Геотермалната енергија е најефикасна енергија и од аспект на потрошувачката на енергија и заштедите на економијата. Претставува а за заштеда на енергија и економично помеѓу 60 и 80% во споредба со традиционалните системи за климатизација како што се гас или дизел масло. Тој е исто така поефикасен од другите обновливи енергии, како што се биомаса или соларна, во споредба со што претставува заштеда поголема од 50%.

Геотермални оранжерии

Геотермални оранжерии

Се бара преку употреба на геотермална енергија, не само за да им се обезбедат на растенијата најдобри услови за животна средина и развој во текот на целата нивна фаза на еволуција, туку и да се намалат трошоците за енергија до максимум и што е уште поважно, да се намали максимумот загадување на атмосферата.

Оранжериите за земјоделска употреба имаат енергетски потреби за кои ќе бидат потребни околу 400 тони гориво во просек по хектар во помалку топлите месеци. Овие потреби за фосилно гориво ќе се намалат на 0 со употреба на внатрешна топлина и природен гас што се произведува на одредени длабочини.

Со користење на различни техники за климатизација, може да се обезбеди соодветна температура во текот на целата година со зголемување на температурата во зима и намалување на внатрешната температура колку што е потребно во лето. Употребата на геотермален ресурс во каскадата е многу честа, бидејќи не сите растенија бараат ист внес на калории. Во првите модули на стаклена градина, во контакт со најжешката вода, ќе се најдат растенија со најголема потреба. Оваа употреба на каскада заштедува трошоци и енергија.

Овој вид на енергија има многу предности: енергетската зависност однадвор би се избегнала, отпадот би бил сведен на минимум и би предизвикал помало влијание врз животната средина отколку оние генерирани од енергијата на согорување. Покрај тоа, овој систем има голема заштеда, и економски и енергетски и претпоставува скоро целосно отсуство на надворешен шум. Исто така, мора да се земе предвид дека тоа е обновлива енергија и не подлежи на пазарните цени. Големината потребна за постројката е многу мала во споредба со другите енергии и нејзиното визуелно влијание е многу помало бидејќи не бара изградба на брани, сеча на шуми или изградба на резервоари за складирање гориво.

Иако има и некои недостатоци: во некои случаи емисијата на водород сулфид што во големи количини не се согледува и е смртоносна, контаминацијата на блиските води со супстанции како арсен, амонијак, термичко загадување, влошување на пејзажот и тоа не може да биде транспорт (како примарна енергија) и неговата употреба е ограничена на одредени места.

Повеќе информации:Климатски промени: дали планетата е осудена на катастрофа?Северна Европа во состојба на готовност за силно невремеНајспектакуларните слики на ерупцијата на вулканот Гримсвтн,


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.