Пластикоценот, кој живее во пластичен свет

Кеси за ѓубре на плажа

Ивееме на прекрасна планета, но за жал е сè потешко да се најдат чисти природни области. Денес, пластиката е еден од најчесто употребуваните материјали, а исто така е и една од оние што трае подолго за да се распадне; всушност, едноставната пластична кеса може да трае 150 години за да се деградира. А сепак ... се чини дека засега ништо нема да се промени.

И треба: создадовме повеќе од 8 милијарди метрички тони пластика од 1950 година според студијата водена од УЦ Санта Барбара од индустрискиот екологист Роланд Гејер. Дали одиме на пластичен терен?

Добро видено што се гледа, тоа е повеќе од веројатно. Гејер и неговиот тим откриле дека глобалното производство на пластични смоли и влакна се зголемило од 2 милиони метрички тони во 1950 година на повеќе од 400 милиони метрички тони во 2015 година. И се чини дека стапката на производство на пластика не се забавува: Од вкупните смоли и пластични влакна произведени помеѓу 1950 и 2015 година, околу половина се произведени во последните 13 години.

Најлошото нешто не е самото производство, кое е веќе загрижувачко, туку фактот дека е потребно повеќе од еден век да се деградира, па дури и подолго. Во врска со ова, коавторот на студијата enена ambамбек, вонреден професор по инженерство на Универзитетот во Georgiaорџија, рече дека „повеќето пластики не биоразградуваат на кој било значаен начин, затоа пластичен отпад генериран од човекот може да биде со нас стотици или дури илјадници години".

Загадување на езерото Маракаибо

Каде оди целата таа пластика? Важен дел, за жал, оди во природната средина. Само во 2015 година, 79% од производството завршило во морињата и природните средини. За да добиеме идеја за тоа колку е сериозен проблемот, треба да го знаеме тоа од 275 милиони метрички тони генерирани во 2010 година, околу 8 милиони влегоа во океанот.

И покрај тоа што не станува збор за елиминирање на пластиката од нашите животи, истражувачите сметаат дека е итно да се преземат мерки за да се избегне крајот на живеење во пластичен свет.

Можете да ја прочитате студијата овде.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.