План за помош за сушата во Боливија

суша во Боливија

Климатските промени ја зголемуваат фреквенцијата и интензитетот на суши низ целиот свет. Во Боливија, водните ресурси се малку и затоа тие почнуваат да развиваат проекти за помош за складирање на вода и наводнување кои можат да ја компензираат сушата.

Сушата што се одвива во Боливија тоа е најтешкото во последните 25 години. Кои проекти постојат за да се ублажат проблемите со сушата?

Помош во акција

Проект на невладината организација Ayuda en Acción (AA) се обидува да ги ублажи проблемите со сушата во Боливија и ја доби IV меѓународна награда за соработка и развој, во овогодинешното издание на наградите Хозе Ентреканалес Ибара.

Раководителот на институционални односи на АА, Марта Марасон е таа што ја собра наградата на дело со кое претседаваше кралот Фелипе Шести. Причината за наградата е одличната работа што се спроведуваше во овој проект во текот на целата 2016 година во Андејскиот регион Азурдуј. Организацијата Ayuda en Acción нуди помош за изградба на брана која ќе помогне да се задржи и складира вода против сушата. Понатаму, Тие успеаја да помогнат на 15 лагуни колонар и 30 фероцементни езерца кои веќе снабдуваат вода со 2.000 жители од областа.

Многу проекти што се извршени во оваа област пропаѓаат по завршувањето затоа што не можат да се одржат. Сепак, овој проект ќе продолжи бидејќи боливиското општество е она што учествуваше во развојот на инфраструктурите од самиот почеток. Ова укажува дека тие ќе бидат оние кои напорно ќе работат на одржување на инфраструктурите и обезбедување на нивната благосостојба.

Климатските промени предизвикуваат сè повеќе суши и потешко складирање на вода во многу земји во светот.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.