Планктон

Планктон

Врската во морскиот синџир на храна започнува со микроскопски суштества познати како планктон. Тоа е почеток на трофичкиот ланец заснован на многу мали организми кои вршат фотосинтеза и служат како база на храна за многу морски живи суштества. Овој планктон е од голема важност за развојот на екосистемите и морскиот живот.

Затоа, ќе ја посветиме оваа статија за да ви кажеме што е планктон, колку е важен и неговите главни карактеристики.

Што е планктон

микроскопски планктон

Планктон е група на организми кои пловат низ движењата на океанските струи. Зборот планктон значи скитник или скитник. Овој сет на организми е многу голем, тој е разновиден и има живеалиште и за слатки и за морски води. На некои места тие можат да достигнат концентрации до трилиони лица и ќе се зголемат во морињата што се постудени. Во некои лентични системи како езера, езерца или контејнери во кои водите мируваат, можеме да најдеме и планктон.

Постојат различни видови на планктони според нивната исхрана и видовите на обликот. Toе се поделиме меѓу нив:

 • Фитопланктон: Тоа е вид на планктон од растителна природа што има активност многу слична на растенијата, бидејќи тие добиваат енергија и органска материја со спроведување на фотосинтеза. Тој е способен да живее во фотскиот слој на вода, односно во делот од морето или водата каде што добива директна сончева светлина. Може да постои до длабочина од околу 200 метри, каде што количината на сончева светлина станува сè помала. Овој фитопланктон е составен главно од цијанобактерии, дијатоми и динофлагелати.
 • Зоопланктон: Тоа е планктон од животинска природа што се храни со фитопланктон и други организми кои постојат во истата група. Составен е главно од ракови, медузи, ларви од риба и други помали организми. Овие организми можат да се разликуваат во зависност од времето на животот. Постојат некои организми кои се дел од планктонот во текот на целиот свој живот и се нарекуваат холопланктон. Од друга страна, оние што се само дел од зоопланктонот во одреден временски период од нивниот живот (обично кога тоа е фаза на ларва) се познати под името меропланктон.
 • Бактериопланктон: Тоа е тој тип на планктон формиран од заедници на бактерии. Нивната главна функција е распаѓање на ѓубриво и тие играат важна улога во биогеохемиските циклуси на некои елементи како јаглерод, азот, кислород и фосфор. Внесува и во трофичките ланци.
 • Вириопланктон: тоа се сите оние водни вируси. Главно се составени од вируси на бактериофаги и некои еукариотски алги. Неговата главна функција е ременерализација на хранливите материи во биогеохемиските циклуси и претставува дел од трофичкиот ланец.

Карактеристики на микроорганизмите

планктон под микроскоп

Повеќето организми во планктоните се со микроскопска големина. Ова го прави невозможно да се види со голо око. Просечната големина на овие организми се движи помеѓу 60 микрони и мм. Различните видови планктони што можат да постојат во вода се следниве:

 • Ултрапланктон: тие се со големина од околу 5 микрони. Тие се најмалите микроорганизми кои вклучуваат бактерии и мали флагелати. Flagellates се оние организми кои имаат flagellum.
 • Нанопланктон: Тие се со големина од приближно 5-60 митралии и се составени од едноклеточни микро алги како што се мали дијатоми и коколитофори.
 • Микропланктон: Тие имаат поголема големина достигнувајќи меѓу 60 микрони и 1 милиметар. Тука наоѓаме неколку едноклеточни микро алги, ларви од мекотели и копеподи.
 • Мезопланктон: оваа големина на организми и може да се види од човечкото око. Големина е помеѓу 1 и 5 мм и е составена од ларви на риби.
 • Макропланктон: е со големина помеѓу 5 милиметри и 10 сантиметри. Саргасо, соли и медузи влегуваат тука.
 • Мегалопланктон: дали се оние организми поголеми од 10 сантиметри. Тука ја имаме медузата.

Сите организми присутни во планктонот имаат различни форми на тело и одговараат на потребите на околината во која живеат. Една од овие телесни потреби е пловидбата или вискозноста на водата. За нив, морското опкружување е слатко и предизвикува да имаат потреба од надминување на отпор за да се движат во водата.

Постојат бројни стратегии и адаптации кои промовирале пловечка вода за да се зголеми веројатноста за преживување. Зголемете ја површината на телото, вметнете капки маснотии во цитоплазмата, истурете оклоп, молтови и други структури тие се различни стратегии и прилагодувања за да можат да преживеат во различни морски и слатководни средини. Постојат и други организми

Дека тие имаат добар капацитет за пливање и тоа е благодарение на флагелата и другите додатоци на локомотивата, како што се копеподите. Вискозитетот на водата се менува со температурата. Иако не се покажуваме со голо око, микроскопските организми тоа го забележуваат. Во потоплите водни области, вискозноста на водата е помала. Ова влијае на пловноста на поединците. Поради оваа причина, дијатомите имаат развиено цикломорфоза, што е можност за развој на различни форми на телото и во лето и во зима за да се прилагодат на вискозитетот на водата како функција на температурата.

Важноста на планктонот

Секогаш се вели дека планктонот е важен елемент во секое морско живеалиште. Неговата важност лежи во синџирот на исхрана. Станува збор за заедницата на организми каде се воспоставени трофичните мрежи помеѓу производителите, потрошувачите и распаѓачите. Фитопланктон е способен да ја трансформира сончевата енергија во енергија достапна и за потрошувачите и за распаѓачите.

Фитопланктонот се консумира од зоопланктон и, пак, од месојади и сештојади. Ова се предатори на други организми и распаѓачите ја користат мршата. Така настанува целиот синџир на исхрана во водните живеалишта. Бидејќи е првата алка во целиот овој ланец, планктонот станува најважниот елемент во целиот морски живот.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за планктонот и неговата важност во морските екосистеми.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.