планински масиви

Хималаите

на планински масиви Тие се големи пространства на меѓусебно поврзани планини, кои генерално служат како географски граници помеѓу земјите. Тие потекнуваат од области каде што почвата се менува поради движењето на тектонските плочи, предизвикувајќи набивање на седименти, издигнување на површината на земјата и потекло од различни планински венци. Планините често имаат врвови. Висината на нејзините седименти може да има различни форми и големини, како што се планини, венци, ридови, планини или гребени.

Во оваа статија ќе ви кажеме с everything што треба да знаете за планинските венци, нивното формирање, климата и видовите.

Формирање на планински масиви

планински масиви

Планините се формираат со движење на тектонските плочи на Земјата, кои се судираат, се превиткуваат и деформираат додека не се издигнат над земјината кора. Седиментите лоцирани на површината се погодени од надворешни феномени, како што се висока температура, ерозија на ветерна почва, ерозија вода, итн

Планините исто така може да се генерираат од подводни височини. Ова е случај со островот Хаваи и неговите околни острови, кои формираат планински систем на дното на морето, а нивните врвови се појавуваат над морското ниво за да формираат група острови.

Највисоката планина во светот откриена е Мауна Кеа на Хаваи. Се состои во заспан вулкан што потона во Тихиот Океан. Има 10.203 метри од дното кон врвот, но надморската височина е 4.205 метри. Највисоката планина според нивото на морето е Монт Еверест, 8850 метри надморска височина.

Клима

Планини на Андите

Колку е поголем атмосферскиот притисок, толку помалку кислород има.

Планинската клима (исто така наречена алпска клима) варира во зависност од локацијата, топографијата и висината на планините. Околната клима влијае на температурата на планината од подножјето на планината до просечната височина, колку е поголема височината на планинскиот врв, толку е поголем контрастот со регионалната клима.

Од 1.200 метри надморска височина, температурата станува постудена и повеќе влажна, а дождовите се обилни. Атмосферскиот притисок се намалува поради зголемената надморска височина, што значи дека притисокот на воздухот станува с lower помал и помал, и е тешко за организмите да дишат додека се креваат.

Примери

Кантабриан

Сиера е подмножество на мал планински венец сместен во поголем планински венец. Планините се карактеризира со неправилни или многу различни височини, но со средна висина.

Пример е Сиера Негра, Мексико, сместен помеѓу државите Веракруз и Пуебла (дел од Новите вулкански планини). Се состои од изгаснат вулкан и е петта највисока планина во земјата со висина од 4.640 метри. Тоа е одлична туристичка дестинација за планински велосипедизам и пешачење.

Планини на Андите

Андите се втората највисока планина по Хималаите. Тоа е планински систем во Јужна Америка. Тоа е најдолгиот планински венец во светот, со вкупна должина од 8.500 километри и просечна надморска височина од 4.000 метри, тој е втор највисок планински венец по Хималаите. Неговиот највисок врв е Аконкагва, што е 6,960 метри надморска височина. Се наоѓа во област со интензивна сеизмичка и вулканска активност.

Андите се формирани во мезозојската ера. Се протега од актуелниот венецуелски регион Тачира до Тиера дел Фуего во Аргентина (преку Колумбија, Еквадор, Перу, Боливија и Чиле). Неговото патување продолжи на југ, формирајќи подводна планина наречена „Арко де лас Антилас дел Сур“ или „Арко де Шкотска“, некои од нејзините врвови се појавија во морето за да формираат мали острови.

Хималаи

Просечната висина на Хималаите е 6.100 м. Се наоѓа во Азија и е највисоката планинска серија во светот. Меѓу многуте планини што го сочинуваат, се издвојува Монт Еверест, највисоката точка во светот на 8.850 метри надморска височина, и поради огромните предизвици што ги содржи, стана симбол на алпинистите низ целиот свет.

Хималаите настанале пред околу 55 милиони години. Се протега на 2.300 километри од северен Пакистан до Аруначал Прадеш (Индија), заобиколувајќи го Тибет за целото патување. Неговата просечна висина е 6.100 метри.

Трите главни водни системи на Азија се родени на Хималаите: Инд, Ганг и Јангце. Овие реки помагаат и во регулирањето на климата на земјата, особено во централниот дел на индискиот континент. Хималаите се дом на неколку глечери како што се Сијачен (најголемиот во светот надвор од поларните региони), Ганготри и Јамунотри.

Други планински венци

Toе опишеме некои од најважните планински венци во светот:

  • Планински венец Неоволница (Мексико). Тоа е планински систем формиран од активни и неактивни вулкани, од Кабо Кориентес на западниот брег до Ксалапа и Веракруз на источниот брег, преминувајќи го централното Мексико. Се издвојуваат највисоките врвови како Оризаба (5.610 метри), Попокатепетл (5.465 метри), Истачиват (5.230 метри) и Колима (4.100 метри). Многу од неговите долини и басени се користат за земјоделство, а почвата богата со метали содржи сребро, олово, цинк, бакар и калај.
  • Алпите (Европа). Тоа е најобемниот планински систем во Централна Европа, формирајќи планински лак долг 1.200 километри, кој се протега од источна Франција до Швајцарија, Италија, Германија и Австрија. Неколку од неговите врвови се високи повеќе од 3.500 метри и содржат повеќе од 1.000 глечери. Низ историјата, многу христијански манастири се населиле во планините на Алпите во потрага по спокојство.
  • Роки Планини (Северна Америка). Тоа е планински венец што се протега од Британската колона во северна Алберта и Канада до јужно Ново Мексико. Вкупната должина е 4.800 километри, а врвовите се високи околу 4.000 метри. Содржи важни глечери како Dinwoody и Gooseneck, кои се намалуваат се побрзо и побрзо поради глобалното затоплување.
  • Пиринеите (Шпанија и Франција). Тоа е планински систем кој се протега од исток кон запад помеѓу Шпанија и Франција (од Кејп Круз во Средоземното Море до Кантабриските Планини) и се протега на 430 километри. Неговите највисоки врвови се среде планини и се високи повеќе од 3.000 метри, како што се Ането (3.404 метри), Посетс (3.375 метри), Монте Пердидо (3.355 метри) и Пико Малдито (3.350 метри). Во моментов, има некои мали глечери лоцирани над 2700 метри надморска височина.

Се надевам дека со овие информации можете да научите повеќе за најголемите планински венци во светот и нивните карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.