Планини во Малага

Планини во Малага

Денес ќе разговараме за природниот парк во Планини во Малага. Тоа е планински систем кој припаѓа на системот Пенибетико. Максималната висина на планините е околу 1031 метар. Поголемиот дел од територијата (конкретно 97%) и припаѓа на општината Малага. Монтес де Малага се добро познати по богатството на флора и фауна и често се посетува за екскурзии, пешачење и кампување од сите видови.

Во оваа статија ќе објасниме на подлабок начин сè што можете да најдете во Монте де Малага и важноста што ја има.

клучните карактеристики

Поглед на планините Малага

97% од територијата на овие планини и припаѓа на Малага. Останатите 3% припаѓаат на Казабермеја. Неговата геологија е составена од карпеста подлога со слаб регионален метаморфизам. Таканаречената „обвивка од малакид“ е онаа што е над подлогата и нема метаморфизам.

Во Монтес де Малага живеат 5 добро дефинирани сливови. Најдовме притоки на реката Гвадалмедина кои се:

 • Поток од крави
 • Аројо Чаперас
 • Аројо де лос Фраилс
 • Хумаина поток
 • Аројо Хондо

Во овие главни текови на вода наоѓаме пороен режим. Тоа е, тие имаат тенденција да имаат силен и насилен проток само кога се појавуваат врнежи од дожд. Во целата област на Малага, врнежите од дожд се обично слаби, но изобилуваат. Ова предизвикува реките да имаат проток во стилот на поројот. Постојат некои задржани пресеци чија главна цел е да се запрат негативните ефекти од ерозијата. Оваа ерозија се одвива секогаш кога има обилни врнежи од дожд. Повеќе од половина од шумата исчезнува со текот на времето откако заврши Римското Царство.

Постојат податоци што го одразуваат постоењето на окупациите на Мозарабиќ во муслиманската ера. Овие места биле опкружени со лозја, ливади и дрвја.

Историја на планините во Малага

Врвови на Монтес де Малага

Планините лоцирани најблиску до главниот град беа скоро ненаселени и можеа да се видат големи простори поставени во долниот дел на планините, како и пчеларници и костенови дрвја инсталирани во необработените области.

Медот беше еден од најскапоцените засладувачи во тоа време, па затоа неговата употреба беше неопходна. Исушената смоква во тоа време беше многу важна и посакувана со суво грозје во позадина. Со оглед на ситуацијата во која се наоѓаат овие планини, има многу градови што поминале низ оваа област. Најстарите списи што ги има се од XNUMX век и тоа било област полна со фонтани, шуми и рамнини.

Во историјата може да се види дека имало интензивен поморски сообраќај од Шпанија кон Италија користејќи товарни бродови кои биле изградени на истите брегови со дрва од земјата. Големи количини вино, маслиново масло и пченица беа пренесени во италијанските земји. Андалузија беше единствената област каде што изобилуваат метали, дрво, млеко, житарици и мед. Ловот за многу видови дивеч беше исто така многу обилен. Ова е една од причините што многу напаѓачи дојдоа овде. Материјали и лов.

Флора и фауна

Планини од планинска коза во Малага

Доминантна вегетација е онаа на шума. Пронаоѓаме бројни примери на бор од Алепо, со некои закрпи на вегетацијата на Кверкус и пилинг за деградација. Малите врнежи од дожд не дозволуваат изобилство и влажна вегетација.

Околу 182 видови се пронајдени во некои студии и броеви на биодиверзитет кои припаѓаат на растенија кои имаат корени, стебла, лисја и цвеќиња. Главните видови што ги среќаваме се: Алепоски бор и камен бор, даб од холм, смрека, даб од плута, бадемово дрво, рогач, маслиново дрво, олеандер и палмето. Овие се сите најчести видови дрвја на кои наидуваме.

Од друга страна, имаме деградирана вегетација во пилинзи во која може да најдеме видови на: рокроза, степа, мајчина душица, сарсапарила, рузмарин, аспарагус, мастика, лаванда, трн, јагуари, Меѓу другите.

Прогласен е за природен парк во 1989 година и се појавува во законот за инвентар за заштитени природни простори во Андалузија. Само неколку дена по објавувањето во БОЈА, страдаше од огромен пожар што го загрози целиот нејзин интегритет. Изгореа повеќе од 30 хектари со над 50.000 50 примероци од бор на возраст од околу XNUMX години. Овие борови беа возрасни и продуктивни во создавањето на нова почва.

Во однос на преовладувачката фауна, наоѓаме повеќе од 161 вид 'рбетници. Постојат 2 вида риби, 34 цицачи, 98 птици и 19 од нив влекачи. Еден од најпријатните аспекти кога пешачиме низ Монте де Малага е тоа што ни дава тотална свежина на воздухот, различни ароми и звуци што ги нуди фауната. Воздушните струи се мешаат со движењето на растенијата и цветањето обезбедува совршен контраст на филтрирани светла во шумата.

Убавица на планините во Малага

Природен парк Монтес де Малага

Она што привлекува многу од овие планини се пешачките патеки кои ни помагаат да се извлечеме од рутината, бучавата од автомобилите, сообраќајниот метеж и уживањето во природата. Благодарение на климата во Малага, температурите се поблаги во зима, иако нешто потопло во лето. Сепак, прави совршена температура за да можете да уживате во пејзажите што ги нуди територијата и прекрасното место во комбинација со пријатниот шум на фауната и ветерот меѓу флората.

Домородните растенија постепено се здобија со земја по претходно споменатиот голем пожар. Се очекува да заврши обновување на голем дел од областа што беше сериозно оштетена.

Не се карактеризира со количината на добиток што го има. Транзитот на животни низ оваа област е прилично слаб, така што ретко се создадени патишта за добиток. За пешачење има и други средства за комуникација кои ги воспоставуваат патеките по кои патува туристот.

Сумирајќи, Монтес де Малага се високо ценети за богатството на видови и за геологијата на теренот. Се надевам дека со оваа информација направивте желба да ја посетите оваа интересна област.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.