Планини Галиција

Планини Галиција

Геологијата на Пиринејскиот полуостров е доста интересна и не престанува да нè изненадува. Денес патуваме во планини на Галиција што започна да се формира пред 350 милиони години. Благодарение на судирот помеѓу двете големи континентални плочи наречени Гондвана и Лаурасија, може да се формираат разни геолошки точки од интерес за Галиција. Најдовме неколку точки кои претставуваат геолошки обележја од нејзиното формирање.

Придружете ни се во оваа статија од палеозојската ера до денес за да ги знаеме импресивните планини на Галиција.

Преклопување на Камподола Леиксазос

Преклопување на Камподола Леиксазос

Ова патување го започнавме низ планините на Галиција преку преклоп што беше прогласен во 2011 година како природен геолошки споменик и место со меѓународен геолошки интерес. Тоа е геолошка структура што поминува низ цела Галиција и чиј највидлив крај може да се види во Курел. Во геологијата, Проучени се формациите и процесите поврзани со наборите на земјата. Сепак, не можете лично да го запознаете добро и да ги видите наборите. Во овој случај, го наоѓаме преклопувањето во целиот свој сјај на таков начин што можеме да видиме како се судриле двете континентални маси.

По судирот на овие две континентални плочи, бил формиран поголем континент познат како Пангеа. Можеме да кажеме дека тоа е првиот препознатлив ефект на првата фаза во која е формирана Галиција пред повеќе од 500 милиони години. Благодарение на ова го има признатиот наслов, бидејќи е од посебен интерес на заедницата.

Светиот Врв

Светиот Врв

Ова е втор ефект што може да се препознае на целата територија на фазата на обука на Галиција. Има големо наоѓалиште на кварц, гранитно земјиште итн. Овој дел од галициските планини е составен како резултат на движењата на тектонски плочи што се одвивало за време на палеозојскиот пред околу 400 милиони години.

Овој врв содржи многу важна точка во геолошката историја на Галиција. Таму беа заварени се судриле две тектонски плочи и ја формирале познатата геологија. Првично, северно од насипот каде што се наоѓа високата концентрација на кварц, ќе го истегне познатото како Лаурасија и, на југ, Гондвана, што е таа што ќе ја обележи границата во рамките на Галиција.

Гранитски масив на О Пиндо

Гранитски масив на О Пиндо

Друга точка поврзана со овој тектонски судир за која зборуваме. Препознатлив е дури и во сегашниот живот и благодарение на него можете да научите многу за минатото. Гранитите биле првите карпи што се формирале во Галиција. Ова беше пред околу 300 милиони години.

Морфологијата на овој масив се однесува на магматско тело што се консолидирало во подземјето на длабочина од околу 20 километри. Од геолошки агенси Бидејќи ерозијата дејствува веќе 300 милиони години, денес можеме да ја видиме целата површина на Мезозојска ера.

Кејп Ортегал

Кејп Ортегал

Во Кабо Ортегал наоѓаме бројни карпи кои одговараат на втората фаза во која е формирана Галиција. Пред околу 200 милиони години, на почетокот на мезозоикот, големиот континент познат како Пангеа започна да се распарчува. Поради тоа, го обединуваше и одвојуваше Пиринејскиот полуостров. Ова движење беше она што предизвика формирање на крајбрежјето на Галиција од север кон запад.

Овие карпи се познати како интраплати, бидејќи тие биле во рамките на поголемата плоча позната како Пангеа. Тоа не е карпа што е формирана од морска ерозија со текот на годините. Благодарение на фактот дека тие се формирани со прекин на главната плоча, тие се зачувани многу добро. Ова е затоа што геолошките агенси не биле во можност да дејствуваат толку долго за да предизвикаат оваа абење.

Водопад Озаро-Халас

Водопад Озаро-Халас

Тоа е уште еден дел од планините на Галиција што е формирана пред 145 милиони години. Реките што се слеваа над денешна Галиција можеа да стигнат до морето и да се влеваат во него. Ерозијата што предизвикува реки за сето ова време е причина за олеснување на речните долини во Галиција.

Речната ерозија има доста отпорни карпи, иако реката не може да ја ископа целата длабочина што ја имаат долините. Највидливиот случај на речна ерозија е оној што можеме да го видиме во водопадите на реката Халас.

Уренска депресија-извор на реката Мињо

Уренска депресија-извор на реката Мињо

Друг скапоцен камен што можеме да го видиме и кој ни обезбедува многу информации за геологијата на Галиција. Предвидуваме веќе дури 2,5 милиони години. Целиот планински венец Кантабриј се протега на југ сè додека не стигне до Челанова. За време на својата турнеја, тој следи систем на тектонски ровови кои се активни од крајот на Ценозојски. Токму сите овие заеднички гробници ја означуваат вдлабнатината на Оренсе низ која се раѓа реката Мињо,

Делови од речната мрежа што патувале низ целата област биле пренасочени од депресијата. Иако реката Мињо е најмлада од сите галициски реки, Тој е оној со најголем проток и, според тоа, најважен.

Формирање на галициски утоки и процеси на дини

Формирање на галициски утоки и процеси на дини

Функции на дини имало и во планините на Галиција. Ефектите врз климата и нејзината последователна модификација за време на кватернерот предизвикуваше очигледни области на крајбрежјето. Од една страна, имаше меѓуглацијални процеси кои произлегоа од потопла клима и други леднички фази со студена клима. За време на потоплите периоди, мразот се топеше, а нивото на морето се искачуваше. Ова предизвика продирање на морската вода до внатрешноста на континентот. Така се формирале утоките, како што ги познаваме денес. Целото море влезе до последниот потег на реките, поплавувајќи сè.

Формирањето на дините одговара на процесите со студено време. Во моментов, времето беше постудено, па нивото на морето беше пониско. Така остана крајбрежната платформа е повеќе изложена и покриена со песок поради подложувањето на ерозијата.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за геологијата на планините во Галиција.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.