Планина татра

престани да се обидуваш

Од една од најпопуларните туристички атракции во Словачка се Планини ТатриНа Се смета дека само планини се наоѓаат во Полска, нула поголемиот дел од површината на природниот парк е на словачка територија. Имајте на ум дека не треба да се меша со Носке Татри, Ниските Татри, појужно од висорамнините. Овие планини имаат уникатни карактеристики и затоа се привлечни за посета.

Во оваа статија ќе ви кажеме за сите карактеристики, популации и активности што се случуваат во планината Татра.

клучните карактеристики

планински предели

Високе Татри е словачко име за Високите Планини Татри, кое е дел од Карпатите, највисоко кон исток од Романија. Повеќе од 25 врвови се високи повеќе од 2.500 метри. На терен широк само 25 километри и должина 78 километри, пределот на планинските езера, водопади и кањони е кондензиран.

Планините Татри за прв пат се споменати во 999 година, кога благородниот Болеслав II ги користел планините како граница на Кнежевството Бохемија. Националниот парк Планини Татра (ТАНАП) е најстариот национален парк во Словачка, основан е во 1949 година и има бил биосферски резерват на УНЕСКО од 1993 година, што гарантира разновидност на флора и фауна. Резерватот е прибежиште за некои загрозени видови, како што е европската кафеава мечка „Кралот на планините Татра“, која може да тежи до 350 килограми и да достигне должина до 2 метри. Тие не претставуваат опасност бидејќи ќе побегнат од луѓето и понекогаш може да се видат како го преминуваат патот. Исто така, вообичаено е да се видат дивокоза, дивокоза и мрмоти.

Високите Татри се поделени на Западните Татри, (централните) Татри и Беленски Татри, кои се разликуваат според нивниот геолошки состав и локација. Населението се наоѓа на таканаречениот Пат на слободата, кој ги поврзува овие три дела на Високите Татри.

Градови на планината Татрас

планината Трата и нејзината убавина

Совршената основа за учење за планините Татра е Високе Татри, која се состои од три града: Штрбске Плесо, Стар Смоковец и Татранска Ломница.

Административното седиште на Високите Татри, Татранска Ломница, една од најголемите и најубавите населби, се наоѓа на Патот на слободата, од страната на Ломники Пик. Таа е една од најпопуларните скијачки дестинации во Словачка. Тука е и музејот ТАНАП, каде можете да дознаете повеќе за биосферниот резерват.

Во Татранска Ломница, можеме да најдеме многу скијачки центри и сместувачки капацитети, вклучувајќи го и хотелот Ломница, изграден во 1893 година, по децении занемарување, вратен на својот поранешен величествен изглед. Има многу патеки за планинарење и качување на планините Татра, доколку сте заинтересирани, можете да ни пишете за да ви го покажеме патот.

Стрбске Плесо е скијачки, туристички и бањски одморалишта. Се наоѓа веднаш до алпското езеро на глечерот Штрбске и е добра опција за пешачење до Криван и Риси. Нејзините 16 километри бесплатни скијачки патеки за скијање и падини за надолнини се добри причини за доаѓање.

Стари Смоковец ја има привлечноста на жичарата Хребиенок и тоа е идеална почетна точка за летни планински правци. На само 30 минути од жичарницата, ќе го најдете водопадот Студени поток.

Активности на планината Тратас

монтирај пробај

Нема сомнение дека Татрите поттикнуваат активности како скијање, спуст или скијање на сноуборд или сноуборд, но тие се и добри опции за пешачење и контакт со природата во лето.

Некои скијачки центри имаат бањи и термални базени, како што се AquaCity Poprad, Aquapark Tatralandia или Бесенова. Градот Попрад се смета за порта на планините Татра, бидејќи не е далеку од планините, што им овозможува на туристите да најдат средина за пошироко одмор. Засолништето Чата под Рисми под врвот Риси е највисоко во планината Татра, 2250 метри надморска височина

Трасата Татранска Магистрала е најдолгата маршрута во Високите Татри, со повеќе од 70 километри поврзување на некои од најубавите и најпознатите места во природниот парк, како што се Подбанске, Штрбске плесо (езеро Штрбск), Попрадске плесо (езеро Попрад), Хребиенок, Скалнате плесо (Езеро Скалнате) или Зелене плесо (Зелено Езеро). Обично се потребни помеѓу три и пет дена за да се заврши, да се спие во засолниште.

Скијање и зимски спортови

Најдолгиот скијачки центар во планините Татра се наоѓа во скијачкиот центар Татранска Ломница. Заминува од Ломнике седло, а потоа се упатува кон селото Татранска Ломница. Вкупната должина е околу 6 километри, наклонот е 1300 метри и почетната точка на спуштање е погодна само за напредни скијачи.

Една од особеностите што можеме да ги најдеме во Татрите е највисоката ботаничка градина во Словачка на врвот Ломницки, висока 2634 метри. Иако не е голем, во ботаничката градина има 22 видови цвеќиња. На врвот на Ломники Пик постои опсерваторија која работи како сместување.

Во националниот парк има повеќе од сто езера. Најголемото и најдлабокото езеро е Веше Хинково плесо, највисокото Модре плесо е 2.192 метри и најпознати се Штербске плесо и Попрадске плесо. Иако има многу пештери, само Belianska jaskyňa е опремен и отворен за јавноста.

Друга атракција во зима е Ледената купола Хребиенок, скулптура од мраз која секоја година избира тема (како Саграда Фамилија во Барселона). Ова е бесплатна и забавна активност за деца.

Трчање по планината Татра

Некои од најважните врвови и цели на пешачката патека се Герлаховски Стит (највисокиот врв, 2655 метри надморска височина), најпосетуваниот Ломнички пост поради жичарницата, или Криван во Источните Татри, кој е еден од најпознатите врвови. Словаците се исто така симбол на земјата.

Во словачкиот дел на Источните Татри, со патеки може да се стигне само до 7 врвовиНа Два од нив се на полската граница и до нив може да се пристапи и од полска страна. До останатите врвови на словачката страна може да се пристапи само со сертифициран водич за планини.

Се надевам дека со овие информации можете да научите повеќе за планината К позади и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.