Планината Олимп од Марс

Планината Олимп

Кога ќе видиме некои од најголемите и највеличествените планини на нашата планета, како што е Апалачки планини и хималајски опсег, мислиме дека не може да има ништо над тоа. И, тоа е дека не можеме да бидеме погрешни во тоа. Иако Земјата е единствената планета за живеење во светот Сончев систем, не е единствената што има фасцинантни морфологии и геолошки структури. Денес се селиме на планетата Марс, каде што го имаме најголемиот познат вулкан во целиот Сончев систем. Тоа е за Планината Олимп.

Не пропуштајте ги сите детали за овој гигантски вулкан, неговото потекло и како е откриен.

клучните карактеристики

Планината Олимп се гледа од горе

Планетата Марс е од голем интерес за луѓето уште од откритието. Постојат бројни студии и извршени се експедиции со сонди за да се открие не само теренот, туку и внатрешноста на планетата. Во моментов, истрагата InSight дојде на Марс за да ги види сите свои внатрешни работи. Подобри слики и повеќе информации може да се соберат секој пат со оглед на големиот развој на технологијата што го доживеавме во последните децении.

Планината Олимп веќе беше позната од античките експедиции, бидејќи леталото се приближуваше до планетата и можеше да се визуелизира. Сепак, деталите за ова величественост не беа добро познати. Тоа е најмладиот вулкан на црвената планета и е формиран пред приближно 1.800 милиони години.

Има централен масив со висина која се издига до скоро 23 километри висока. Се сеќаваме дека најголемиот врв на Земјата не надминува 9 км. Околу него има огромна рамнина што го опкружува. Забележано е дека се наоѓа во вдлабнатина на длабочина од 2 км и има доста огромни карпи со високи скоро 6 км. Замислете ја големината на овој вулкан, во споредба со она што го имаме на Земјата. Една карпа е повисока од кој било врв на целиот Пиринејски полуостров.

Меѓу карактеристиките на внатрешноста на вулканот, гледаме дека има и нејзината калдера димензии од 85 км должина, 60 км ширина и скоро 3 км длабочина. Тоа е навистина aвер на вулкан кој вреди да се види, дури и на фотографии. Има 6 оџаци кои биле формирани во различно време од годината. Основата на вулканот е со дијаметар од околу 600 км.

Големина и форма

Планината Олимп да беше во Шпанија

Планината Олимп да беше во Шпанија

Ако го видиме вкупниот број на основата, го гледаме тоа Зафаќа површина од 283.000 XNUMX квадратни километри. Ова е исто како и областа на половина од Пиринејскиот полуостров. Тешко е овие димензии да бидат замислени, бидејќи се огромни. Вулканот што зафаќа половина Шпанија не е нешто лесно да се замисли. Всушност, нејзината големина е таква што ако сакаме да ја следиме почвата на Марс, не би можеле целосно да го видиме обликот на вулканот. Дури и да се оддалечиме, ќе гледавме само wallид што личи на огромна карпа.

Може да се види само целосно одозгора, бидејќи закривеноста на планетата би го ограничила нашето набудување до хоризонтот. Допаѓа Не може да се види целосно од земјата, дури ни од врвот. Ако слетавме на највисокиот врв на вулканот, можевме да видиме само дел од неговата падина. Не би го виделе крајот, бидејќи тој ќе се вклопи во хоризонтот. Ако сакаме да ја видиме планината Олимп во целост, единствениот начин е од вселената на бродот.

Анализирајќи го типот на вулкан кој е планината Олимп, можеме да го кажеме тоа тоа е тип на штит. Вулканите од штит се карактеризираат со тоа што се пошироки и повисоки и имаат заоблени и рамни форми. Тие се повеќе како вулкани од типот Хаваи.

Оваа огромна големина има свое објаснување и потекло. И, тоа е дека динамиката на планетата не работи на ист начин како и нашата. Нема тектонски плочи кои се во движење и ја движат континенталната кора. Поради оваа причина, планината Олимп континуирано генерираше лава на истото место и се зацврстуваше, добивајќи таква големина.

Потекло на планината Олимп

Набervationудување на планината Олимп однадвор

Како што знаеме, овој голем вулкан бил предмет на истраги за да се открие неговото потекло. Се смета дека ерупциите на вулканот го формирале кратерот каков што е денес. Бидејќи Марс нема тектонски плочи, површината е фиксирана. На овој начин, исфрлената лава се зацврсти за да го формира овој релјеф.

Овој вулкан го измени целото лице на Марс. Урнатините на вулканот претставуваа голема рамнина што лежи во подножјето на гребенот, наречена голема рамнина на Тарсис. Тоа е област која е 5.000 квадратни км и е длабока 12 км, имајќи предвид дека црвената планета е половина поголема од нашата. Ова го менува начинот на кој се гледа целосно Марс.

Дејството под притисок на оваа огромна платформа го поместува површинскиот слој на планетата и ги преместува сите области на кората кон север. Научниците веруваат дека поради појавата на овој вулкан и неговото бавно формирање, половите на Марс повеќе не се на половите, а сите речни текови се сменија толку многу што умреа.

Да се ​​случеше такво нешто на нашата планета, градот Париз ќе беше дел од поларниот круг, бидејќи планината Олимп ќе го раселеше остатокот од површината на земјата.

Она што го гледаат научниците е дека овој огромен вулкан, може повторно да еруптира како што заклучуваат некои истражувања. Неверојатно е како на другите планети, ништо повеќе од постоење на друг вид динамика може да предизвика формирање од овој тип. Фактот дека Марс има друга внатрешна динамика и ги нема оние струи на конвекција што ги движат тектонските плочи, единствен елемент како вулкан, може да донесе огромни формации што го прават најголема планина во Сончевиот систем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.