Планината Мерапи

вулканот Мерапи

Планината Мерапи е активен вулкан кој се наоѓа во централна Јава, Индонезија, на околу 30 километри северно од Јогјакарта, овој град има повеќе од 500.000 жители. Означен е како еден од најактивните вулкани во светот, главно поради тоа што се наоѓа во зона на субдукција. Понатаму, тој е најактивниот од сите вулкани во Индонезија.

Во оваа статија ќе ви кажеме сè што треба да знаете за планината Мерапи, кои се нејзините карактеристики, ерупции и важност.

клучните карактеристики

планината мерапи

Гунунг Мерапи, како што е познат во својата земја, е класифициран како стратовулкан или композитен вулкан чија структура е формирана од текови на лава исфрлени во текот на милиони години. Глобалната програма за вулканска активност наведува дека е на 2.968 метри надморска височина, иако Геолошкиот институт на САД го споменува на 2.911 метри. Овие мерења не се точни, бидејќи континуираната вулканска активност ќе ги промени. Во моментов е пониска од интензивната ерупција што се случи пред 2010 година.

Зборот „Мерапи“ значи „Огнена планина“. Се наоѓа во близина на густо населена област, а интензитетот на ерупцијата му донесе место во една деценија вулкани, што го прави еден од 16-те најпроучени вулкани во светот. И покрај опасноста, Јаванците се богати со митови и легенди, покрај тоа, нивната очигледна природна убавина е украсена на дното на густата вегетација и е дом на многу животински видови.

Формирање на планината Мерапи

активен вулкан

Мерапи е во зоната на субдукција каде што индиско-австралиската плоча тоне под плочата Сунда (или сондата). Зона на субдукција е место каде плоча тоне под друга плоча, предизвикувајќи земјотреси и/или вулканска активност. Материјалот што ги формира плочите ја турка магмата подалеку од внатрешноста на земјата, создавајќи огромен притисок, принудувајќи ја да се крева сè повисоко и повисоко додека кората не пукне и не формира вулкан.

Од геолошка гледна точка, Мерапи се најмладите луѓе во јужна Јава. Нејзината ерупција можеби започнала пред 400.000 години и оттогаш се карактеризира со своето насилно однесување. Вискозната лава и цврстите материјали кои биле исфрлени за време на вулканска ерупција се натрупале во слоеви и површината се стврднала, формирајќи типична слоевита вулканска форма. По нејзиното појавување, Мерапи продолжи да расте за време на плеистоценот до пред околу 2,000 години кога главната зграда се урна.

Ерупции на планината Мерапи

вулкан во Индонезија

Има долга историја на насилни ерупции. Имаше 68 ерупции од 1548 година, а во текот на неговото постоење имало 102 потврдени ерупции во светот. Обично доживува експлозивни ерупции од големи размери со пирокластични текови, но со текот на времето тие стануваат поексплозивни и формираат купола од лава, кружен приклучок во облик на насип.

Обично има мал осип на секои 2-3 години и голем осип на секои 10-15 години. Пирокластичните текови составени од пепел, гас, пемза и други фрагменти од карпи се поопасни од лавата, бидејќи можат да се спуштат со брзина поголема од 150 километри на час и да достигнат големи површини, предизвикувајќи целосна или делумна штета. Проблемот со Мерапи е што се наоѓа во една од најгусто населените области во Индонезија, со повеќе од 24 милиони луѓе во радиус од 100 километри.

Најсериозните ерупции се случија во 1006, 1786, 1822, 1872, 1930 и 2010 година. Ерупцијата во 1006 година беше толку силна што се веруваше дека довела до крајот на Кралството Матарам, иако нема доволно докази за поддршка на ова верување . . Сепак, 2010 година стана најлошата година на 353 век, погодувајќи илјадници луѓе, уништувајќи хектари вегетација и убивајќи XNUMX луѓе.

Настанот започна во октомври и траеше до декември. Произведе земјотреси, експлозивни ерупции (не само една), жешки лавини од лава, вулкански лизгање на земјиштето, пирокластични текови, густи облаци од вулканска пепел, па дури и огнени топки што предизвикаа приближно 350.000 луѓе да ги напуштат своите домови. На крајот, таа стана една од најголемите природни катастрофи во Индонезија во последниве години.

Неодамнешен осип

Најактивниот вулкан во Индонезија повторно еруптираше во понеделник, 16 август 2021 година, исфрлајќи реки од лава и облаци од гас од дното на планината на густо населениот остров Јава, кој се протега на 3,5 километри (2 милји).

татнежот на вулканската ерупција се слуша на неколку километри од планината Мерапи, а вулканската пепел што изби од вулканот е висока околу 600 метри (речиси 2000 стапки). Пепелта ги опфати околните населби, иако старата наредба за евакуација сè уште важеше во близина на кратерот, така што нема информации за жртви.

Директорот на Центарот за ублажување на вулкански и геолошки катастрофи во Јогјакарта, Ханик Хумеда, рече дека ова е најголемото издишување од планината Мерапи откако властите го зголемија нивото на опасност во ноември минатата година.

Се проценува дека југозападната купола има волумен од 1,8 милиони кубни метри (66,9 милиони кубни стапки) и висина од околу 3 метри (9,8 стапки). Потоа делумно се урна во понеделникот наутро, еруптирајќи пирокластични текови од југозападната страна на планината најмалку двапати.

Во текот на денот, најмалку две други мали количества пирокластичен материјал еруптираа, спуштајќи се приближно 1,5 километар (1 милја) по југозападната падина. Оваа планина висока 2.968 метри (9.737 стапки) се наоѓа во близина на Јогјакарта, древен град со население од стотици илјади во градското подрачје на островот Јава. Со векови, градот бил центар на јаванската култура и седиште на кралското семејство.

Статусот на тревога на Мерапи остана на второто од четирите нивоа на ризик откако почна да еруптира минатиот ноември, а индонезискиот центар за ублажување на геолошки и вулкански опасности не го подигна и покрај зголемената активност.вулкански во текот на минатата недела.

Се надевам дека со оваа информација можете да дознаете повеќе за планината Мерапи и нејзините карактеристики.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.