Планетата Венера

Планета венера

Планетата Венера е втора планета од Сонцето во нашето Сончев систем. Од Земјата може да се види како најсветлиот објект на небото, по Сонцето и Месечината. Оваа планета е позната под името утринска starвезда кога се појавува на исток со изгрејсонце и вечерна starвезда кога е поставена на запад на зајдисонце. Во оваа статија ќе се фокусираме на сите карактеристики на Венера и нејзината атмосфера за да можете да дознаете повеќе за планетите во нашиот Сончев систем.

Дали сакате да знаете сè за Венера? Продолжете да читате

Набудување на планетата Венера

Планетата Венера од Земјата

Во античко време, вечерната starвезда била позната како Хеспер, а утринската starвезда како Фосфор или Луцифер. Ова се должи на растојанијата помеѓу орбитите на Венера и Земјата од Сонцето. Поради големите растојанија, Венера не е видливо повеќе од три часа пред изгрејсонце или три часа по зајдисонце. Првите астрономи сметале дека Венера може да биде две тотално одделни тела.

Ако се гледа преку телескоп, планетата има фази како Месечината. Кога Венера е во целосна фаза може да се види помала бидејќи е на страната најдалеку од Сонцето од Земјата. Максималното ниво на осветленост се постигнува кога е во фаза на пораст.

Фазите и позициите што Венера ги има на небото се повторуваат во синодички период од 1,6 години. Астрономите ја нарекуваат оваа планета како сестринска планета на Земјата. Ова е затоа што тие се многу слични по големина, како и масата, густината и волуменот. И двајцата се формирале повеќе или помалку во исто време и кондензирани од иста маглина. Сето ова го прави Земјата и Венера се многу слични планети.

Се смета дека, доколку би можело да биде на исто растојание од Сонцето, Венера би можела да биде домаќин на животот исто како и Земјата. Да се ​​биде во друга област на Сончевиот систем, тој стана многу поинаква планета од нашата.

клучните карактеристики

Вжештена планета

Венера е планета која нема океани и е опкружена со многу тешка атмосфера составена претежно од јаглерод диоксид и скоро без водена пареа. Облаците се составени од сулфурна киселина. На површината се среќаваме атмосферски притисок 92 пати поголем отколку на нашата планета. Ова значи дека нормална личност не може да издржи ниту една минута на површината на оваа планета.

Позната е и како врела планета, бидејќи површината има температура од 482 степени. Овие температури се предизвикани од големиот ефект на стаклена градина произведен од густата и тешка атмосфера. Доколку се постигне ефект на стаклена градина на нашата планета за да ја задржи топлината со многу потенка атмосфера, замислете го ефектот на задржување на топлината што ќе го има потешка атмосфера. Сите гасови се заробени од атмосферата и не се во можност да стигнат до вселената. Ова предизвикува Венера да биде потопла од планетата жива иако е поблиску до Сонцето.

Ден во Венусијан има 243 земјини денови и е подолг од неговата 225-дневна година. Ова е затоа што Венера ротира на чуден начин. Тоа го прави од исток кон запад, во спротивна насока од планетите. За човек што живее на оваа планета, тој можел да види како Сонцето ќе изгрее на запад, а зајдисонцето ќе се одвива на исток.

Атмосфера

Атмосфера на Венера

Целата планета е покриена со облаци и има густа атмосфера. Високата температура ги отежнува студиите од Земјата. Речиси целото знаење што се имало за Венера е добиено со вселенски возила кои биле во можност да се спуштат низ таа густа атмосфера носејќи сонди. Од 2013 г. Изведени се 46 мисии на планетата која гори да може да открие повеќе за него.

Атмосферата е скоро целосно составена од јаглерод диоксид. Овој гас е моќен гас на стаклена градина поради неговата способност да ја задржува топлината. Затоа, гасовите во атмосферата не се способни да мигрираат во вселената и да ја ослободат насобраната топлина. Облачната основа е на 50 км од површината а честичките во овие облаци се претежно концентрирана сулфурна киселина. Планетата нема видливо магнетно поле.

Дека скоро 97% од атмосферата е составена од СО2 не е толку чудно. И тоа е дека нејзината кора на земјата има иста количина, но во форма на варовник. Само 3% од атмосферата е азот. Водата и водената пареа се многу ретки елементи на Венера. Многу научници го користат аргументот дека, поблиску до Сонцето, е подложен на премногу силен ефект на стаклена градина што доведува до испарување на океаните. Атомите на водород во молекулите на водата може да се изгубат во вселената и атомите на кислородот во кората.

Друга можност за која се мисли е дека Венера имала многу малку вода од почетокот на нејзиното формирање.

Облаците и нивниот состав

Споредба помеѓу Венера и Земјата

Сулфурната киселина што се наоѓа во облаците одговара и на онаа на Земјата. Тој е способен да формира многу ситни магла во стратосферата. Киселина паѓа на дожд и реагира со површински материјали. Ова на нашата планета се нарекува кисел дожд и е причина за бројни оштетувања на природните средини како што се шумите.

На Венера, киселината испарува во основата на облаците и не таложи, туку останува во атмосферата. Врвот на облаците се видливи од Земјата и од Пионерска Венера 1. Можете да видите како се шири како магла 70 или 80 километри над површината на планетата. Облаците содржат бледо жолти нечистотии и најдобро се откриваат на бранови должини близу до ултравиолетовите.

Варијациите што постојат во содржината на сулфур диоксид во атмосферата може да покажат некој вид активен вулканизам на планетата. Во областите каде што има поголема концентрација, може да има активен вулкан.

Се надевам дека со оваа информација ќе можете да дознаете повеќе за друга планета во Сончевиот систем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.