Планетата Уран

Планета Уран

Како што видовме во претходните написи, нашите Сончев систем е составен од 8 планети и планетоид Плутон што престана да се смета уште една поради нејзината големина. Ние веќе анализиравме во длабочина Жива, Венера, Марс, Јупитер y Сатурн, за да можеме да зборуваме за планетата Уран. Позната е како карактеристична сина точка и на овој пост можете да научите сè за тоа.

Дали сакате да дознаете повеќе за планетата Уран? Прочитајте за да ги откриете сите нејзини тајни.

Карактеристики на Уран

прстен на уран

Се смета за седма планета во нашиот Сончев систем според близината на Сонцето. Најблиску е Меркур, додека најоддалечена е Нептун. Понатаму, можеме да видиме дека, од огромните планети по големина (наречени гасни гиганти), Уран е на третото место.

Има дијаметар од 51.118 км и се наоѓа на растојание 20 пати поголемо од оној на нашата планета во однос на Сонцето. Неговото име е дадено во чест на грчкиот бог наречен Уран. За разлика од другите карпести планети или планети кои се прилично хаотични во структурата, Уран има прилично униформа и едноставна површина. Сината боја што станува зелена не е одраз на наклонот на сончевите зраци. Тоа е состав на гасови што ја прави таа боја.

За да може да се види од Земјата, ноќното небо мора да биде многу темно, со Месечината во нова фаза (Види фазите на Месечината) Доколку овие услови се исполнети, со двоглед лесно можеме да ја најдеме таа зеленикаво сина точка.

Научникот кој открил оваа планета беше Вилијам Хершел и тоа го стори на 13 март 1781 година. Во тоа време, многу луѓе се обидуваа да дознаат повеќе за нашето небо и да откријат што има во вселената. За да го открие Уран, Хершел користел телескоп што самиот го изградил. Кога ја идентификуваше зелено-сината точка на небото, тој пријави дека станува збор за комета. Но, откако го тестираа, се знаеше дека станува збор за планета.

Рангиран е на шесто место во листата на планети во Сончевиот систем по Јупитер. Неговата орбита е прилично голема и потребни се околу 84 години да се патува отколку што би се сторила на Земјата. Тоа е, додека нашата планета кружеше околу Сонцето 84 пати, Уран направи само едно.

составот

големина на Јупитер во однос на Земјата

Тој е околу четири пати поголем од нашата планета и нејзината густина е само 1,29 грама на кубен сантиметар. Во неговиот внатрешен состав наоѓаме карпести и ледени материјали од различни видови. Карпестото јадро е доста изобилство, а гасовите што се најобилни во нејзината атмосфера се водород и хелиум. Овие два гасови се дел од 15% од целата планета маса.

Затоа е наречен гасен гигант. Наклонот на нејзината оска на ротација е скоро 90 степени во однос на нејзината орбита. Се сеќаваме дека нашата планета е 23 степени. Уран има и прстен како Сатурн, иако не е со иста големина. Наклонот на оската влијае и на прстените и нивните сателити.

Поради таквиот наклон на својата оска, Уран има само две сезони во годината. Сонцето осветлува еден пол на планетата, а за другите 42 друг пол. Да се ​​биде далеку од Сонцето, неговата просечна температура е околу -42 степени.

Има прстенест систем кој нема никаква врска со оние на Сатурн и исто така е составен од темни честички (Видете Што е темна материја?) Како и во науката, многу од најважните откритија се случуваат случајно и додека го бараат најдоброто, спротивното. Овие прстени беа откриени во 1985 година кога вселенската сонда Војаџер 2 бараше да стигне до планетата Нептун. Тогаш, со неговиот премин, тој можеше да ги види прстените на Уран.

Со најсовремена и развиена технологија, беше можно да се знае дека еден од неговите прстени е сино, а другиот е црвен.

Структура на уран

уран и неговата структура

Нормалната работа на планетата што има прстени е дека тие се црвени. Сепак, многу е среќа да се најдат сини прстени. Во нејзината атмосфера и внатрешност Составен е од 85% водород, 15% хелиум и малку метан. Овој состав ја прави таа зеленикаво-сина боја.

На оваа планета има течен океан, иако нема никаква врска со оној што го имаме на Земјата. Неговата атмосфера, составена од претходно именуваните гасови, се тече додека се спушта додека не го обвива целиот мраз со вода, амонијак и метан гас. Рековме дека океанот не е како ништо на Земјата и тоа е затоа што е составен од вода и амонијак. Ова го прави висока електрична спроводливост и е тотално опасна.

За разлика од другите гасни гиганти како што се Јупитер и Сатурн, на Уран, мразот преовладува над гасовите заради далечното растојание од сонцето. Температурите се многу пониски и ова доведе научната заедница да ги нарече гиганти со мраз. Научниците не биле во можност да ја знаат причината зошто нејзината оска е толку наклонета, иако се смета дека, при неговото формирање, може да се судри со друга протопланета или некоја голема карпа и дека ја зела таа оска како резултат на ударот.

планета на уран

Има 27 сателити во кои некои се познати повеќе од другите. Сателитите не се доволно големи за да имаат своја атмосфера. Тие биле откриени и од сондите Војаџер 2. Тие биле наречени Титанија и Оберон. Друга наречена Миранда е составена од мраз од вода и прашина и има највисока карпа во целиот Сончев систем. Тоа е висина поголема од 20 км. Тој е 10 пати поголем од Гранд Кањонот на нашата планета.

Како што можете да видите, Уран е планета која никогаш не престанува да нè восхитува и за која има уште многу да се знае. Можно е со развојот на технологијата да знаеме сè повеќе и повеќе да ги откриваме сите нејзини тајни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.